Мандочель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мандочель
Мандочель з грушоподібним корпусом
Мандочель з грушоподібним корпусом
Мандочель з грушоподібним корпусом
Інші назви Мандочелло
Класифікація струнні музичні інструменти, струнні щипкові інструменти, хордофон
Класифікація Горнбостеля-Закса 321.321-6
Подібні інструменти
CMNS: Мандочель у Вікісховищі

Мандочелло, мандочель[1] (італ. mandoloncello) — струнний щипковий інструмент родини мандолін. Мандочель більший за мандоліну і є баритоновим інструментом родини мандолін. Його вісім струн розташовані в чотирьох парних рядах (так званих хорах), причому струни кожної пари налаштовані в унісон. Інструмент можна описати як «віолончельний» різновид мандоліни[2]. Виконавець під час гри защипує струни плектром.

Історія[ред. | ред. код]

Як і більшість інших інструментів родини мандолін, мандочель виник в Європі. Мандоліни виникли з родини лютень в Італії протягом XVII і XVIII століть. Інтерес до мандоліни та її використання в ансамблевій грі почав зростати в епоху бароко (1600-1750), що призвело до розширення родини мандолін[3].

Ансамблі мандолін були популярні в період пізнього бароко і приблизно в цей час до сімейства було додано ряд інструментів, включаючи мандалон, басовий різновид мандоліни, — інструмент з пласкоспинним корпусом і зі строєм A2, D3, G3, C4. Цей інструмент, можливо, був прямим попередником мандочеля[4]. Популярність ансамблів мандолін почала зменшуватися в період пізньої класики (1750—1825), а після 1815 року мандоліна значною мірою перейшла до статусу народного інструменту, а мандолон майже зник[5].

В XX столітті мандочеля повернулась в музику завдяки компанії Ґібсон, яка почала виготовляти її в стилі своїх мандолін — з пласкими аркоподібними корпусами. Відомо, що Ґібсон випустили щонайменше чотири моделі мандочелі в період з 1905 по 1920 роки: K-1, K-2, K-4 і K-5. Інші американські компанії, що випускають інструменти, також виробляють мандочелі.

Конструкція[ред. | ред. код]

Конструкція мандочелі подібна до мандоліни: корпус може бути грушополібний (за проектами школи неаполітанського майстра Віначча XVIII століття) або плаский аркоподібний (за будовою інструментів американської компанії Gibson. Мензура мандочелі довша, ніж у мандоліни. Мандочелі Gibson мають мензуру 24,75 дюйма (62,87 см). Інструменти з грушеподібним корпусом можуть мати меншу мензуру — приблизно 22,5 дюйма (близько 57 см).

Резонаторний отвір може бути один овальним, або парним у вигляді букви F.

Інструменти зазвичай мають від 18 до 22 ладів; інколи 24 лада.

Стрій і діапазон[ред. | ред. код]

Зазвичай подвійні струни подвоюється (налаштовується на ту саму висоту). Стандартний стрій — віолончелевий, а саме: C2C2, G2G2, D3D3, A3A3.

Таким чином, середній діапазон становить приблизно три з половиною октави, причому точний діапазон залежить від кількості ладів на окремому інструменті: від двох октав від C2 до D#5/Eb5 (з 18 ладами) чи аж до A5 (з 24 ладами).

На 10-струнних (5-хорових) інструментах встановлюється додаткова пара струн, налаштована як E4E4, що додає ще півоктаву (чи близько того) вгору по діапазону.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Richards, Tobe A. (2006). The Mandocello Chord Bible: CGDA Standard Tuning 1,728 Chords. United Kingdom: Cabot Books. A comprehensive instructional guide.
  • Loesberg, John (1998). Chords for Mandolin, Irish Banjo, Bouzouki, Tenor Mandola, Mandocello. Cork, Ireland: Random House. A chord book featuring 20 pages of popular chords.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Цит.:Мандолінова оркестра кількости 30 осіб лише рік як почала науку з самих початків. За цей рік праці здобулась на кількість спеціяльних інструментів, а то: 3 мандолінових баси, 4 мандочеля і альтівок… Svoboda-1929-124, P.4
  2. Musical Instruments: A Comprehensive Dictionary, by Sibyl Marcuse (Corrected Edition 1975)
  3. The New Grove Dictionary of Music and Musicians, Second Edition, edited by Stanley Sadie and others (2001)
  4. Paul Sparks, The Classical Mandolin, Oxford University Press, pages 205, 206.
  5. Sparks, 2003, с. 1