Манко Капак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Манко Капак
Ayarmanco1.JPG
Народився невідомо
Paruro Province[d]
Помер бл.1230
м.Куско
Громадянство Інки
Діяльність монарх
Титул Капак Інка
Посада Сапа Інка
Термін 1200-1230 роки
Наступник Сінчі Рока
Батько Інті
Мати Мама Кілья
Рід династія Нижнього Куско
Дружина Мама Окльо
Діти Сінчі Рока

Ма́нко Ка́пак (кеч. Manqu Qhapaq або Manku Qhapaq — «Божествений Манко», ісп. Manco Cápac) — перший Капак Інка, засновник держави інків Тауантінсую з центром у Куско.

Життєпис[ред.ред. код]

За інкськими легендами Манко Капак був сином бога Сонця Інті і богині Місяця Мама Кілья, якого батько послав на Землю, щоб врятувати людей від дикості й варварства, навчити землеробству та ремеслам і затвердити культ «справжніх» богів: Сонця, Місяця і Пача Камака — «творця світу».

За останніми дослідженнями Манко був вождем-військовиком («сінчі») гірського племені тамбо, що мешкало у Місці Вранішної Зорі. Його почесний титул був «айяр». Разом з сестрою-дружиною Мама Окльо, а також братами Айяром Качі, Айяром Учу, Айяром Ауком, які відповідно були одружені на своїх сестрах Мама Гуако, Мама Рагуа, Мама Кора, відправився від печери поблизу озера Тітікака або від міста Паккарітампу до долини Куско — у місцині Уайнапата, між річками Уатанай і Тульюмайо. За легендою в ході подорожей та заснування міста Куско загинули усі брати Айяра Манко, який тепер звався Манко Капак. Останній оженився на удовах братів, які були його рідними сестрами.

За переказами Манко Капак управляв державою близько 30 років, ввів закони, навчив мешканців долини обробляти кукурудзу, жувати листя коки і ймовірно скасував людські жертвопринесення, звів першу будівлю храму Коріканча. Мама Окльо, доужина Манко, навчила жінок ткати красиві тканини, шити новий на той час одяг, краще доглядати за своїми дітьми.

Вважають, що Манко Капак правив приблизно до 1230 року, хоча деякі історики відносять його смерть до 1107 року. Із самого початку розпочав війни з місцевими племенами, зокрема гуалья та саусірай на чолі із Копалі Майтою. З іншим племенем, алькауїса, було укладено союз. на кінець правління Манко Капак контролював центральну частину долини Куско.

Перед смертю оголосив спадкоємцем старшого сина Сінчі Рока, який став наступним Інкою.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]