Мансуба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абу Наїм Аль-Хадім

(із стамбульського манускрипту 1140 року)

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
g8 білий король
d7 чорна тура
h7 чорна тура
f6 чорний король
g6 чорний кінь
f5 чорний пішак
f4 білий пішак
g3 білий кінь
e1 біла тура
g1 біла тура
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Виграш.

1.Kh5+! Л:h5
2.Л:g6+! Кр:g6

3.Лe6#

Мансуба (араб. منسوبة‎ в перекладі з арабської — те що було влаштоване)  — стародавній аналог сучасного шахового етюду в стародавніх арабських і середньоазійських варіантах шахів, таких як шатрандж. Гравцю пропонується позиція в якій необхідно домогтися заданого результату (зазвичай перемоги), як правило, у важких для цього умовах. Мансуби з'явилися в VIII столітті. До наших днів дійшло близько 700 мансуб, більшіст з яких складені невідомими авторами. Незважаючи на популярність шатранджа в середньовічному світі, нам відомі тільки декілька імен тогочасних великих шахістів і шахових композиторів: Абу Наїм Аль-Хадім, Зайраб Катай, аль-Адлі, ар-Разі, ас-Сулі, Ладжладж, Абульфатх, Алі аш-Шатранджі.

Мансуба близька до практичної гри, виграш, як правило, досягається єдиною можливістю, частіше за все матом королю чорних. Розгалуження на варіанти рідкісні. Близькі сучасні поняття —етюд чи етюдна задача, — позиція, в якій мат (в заданій кількості ходів чи без такої вказівки, але який розв'язується тільки одним способом) є одночасно єдиним способом виграшу.

Мансуби нерідко супроводжувались літературними текстами що пояснювали за яких обставин склалась запропонована позиція і чому гравцю був важливий виграш (дивись наприклад, Мат Діларам). Мансуба, зображена справа, має таку примітку: «Це сталося у Наїма, і він пишався нею.»

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Бондаренко Ф. С. Становление шахматного этюда. Киев: Здоров'я, 1980.
  • Зелепукин Н. П. Словарь шахматной композиции. Киев, 1982 (2-е издание: 1985).

Посилання[ред. | ред. код]