Манта (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Манта
Манта звичайна
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящові риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві (Elasmobranchii)
Надряд: Скати (Batoidea)
Ряд: Орлякоподібні (Myliobatiformes)
Родина: Мантові (Mobulidae)
Рід: Манта (Manta)
(Bancroft, 1829)
Мапа поширення представників роду
Мапа поширення представників роду
Види

Manta alfredi
Manta birostris
Manta hynei

Посилання
Вікісховище: Manta (genus)
Віківиди: Manta
ITIS: 160991
NCBI: 115854
Fossilworks: 34738

Манта (Manta) — рід скатів родини мантових. Має 2 види. Інші назви «скат-рогач» та «великий морський диявол».

До цього роду належать найбільші зі скатів. Загальна довжина представників цього роду коливається від 5 до 7 м. За цим розрізняються види мант. Голова масивна. Диск у цих скатів дуже широкий, грудні плавці загострені, батогоподібний хвіст порівняно короткий. Передні частини грудних плавців у них відокремлені і утворюють виступаючи перед очима головні плавники. Виставлені вперед, ці плавники нагадують «роги». Очі розташовані з боків голови, бризкальці невеликі. Рот у цих скатів кінцевий або розташований на нижній поверхні голови. Він дуже широкий і забезпечений численними дрібними зубами, що мають форму горбків. Шкіра гладенька, вкрита слизом, що захищає мант від інфекцій та паразитів. Мають найбільшу вагу мозку відносно до ваги тіла (серед усіх риб).

Забарвлення спини має чорний колір, з боків на голові ці скати білуваті. Черево має бежеве або білувате забарвлення з чорними мітками. Вкрай рідко трапляються суто чорні манти. Саме за розташування темних цяток на череві та формою білих плям на «плечах» розрізняються види мант.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Це пелагічні риби. Зустрічаються на глибинах 300—400 м, іноді 1000 м. Часто відвідують рифи. Доволі швидкі скати, що здатні розвивати швидкість до 10 км на годину. Трапляються поодинці, а також можуть утворювати групи у 50 особин. Здатні вистрибувати частково чи повністю, іноді один за одним. Живляться зоопланктоном, перш за все креветкою, крилем та планктоном крабів.

Статева зрілість настає у 8-10 років. Це живородні скати. Парування триває 30-90 секунд. Самиця народжує 1 раз на 3 роки. Вагітність триває 372 дні. Народжується 1 дитинча 192 см завширшки вагою 70 кг.

Тривалість життя досягає 50 років.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Мешкають в тропічних і субтропічних морях всіх океанів.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Marshall, A. D.; Compagno, L. J. V.; Bennett, M. B. (2009). Redescription of the genus Manta with resurrection of Manta alfredi (Krefft, 1868) (Chondrichthyes; Myliobatoidei; Mobulidae). Zootaxa 2301: 1-28. ISSN 1175-5326
  • Ebert, D.A. Sharks, Rays, and Chimaeras of California. — California: University of California Press, 2003. — P. 230—233. — ISBN 0-520-23484-7.