Мануїл Еротік Комнін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мануїл Еротік Комнін
Μανουήλ Ἐρωτικός Κομνηνός
Народився 955/960
Пафлагонія, Візантійська імперія[1]
Помер бл. 1020
Константинополь
Підданство Візантійська імперія
Діяльність солдат
Титул патрикій
Посада стратег
Рід Комніни
Батько Ісаак або Манул Комнін
Мати з роду Еротіків
Брати, сестри Никифор Комнін (катепан)d[2]
У шлюбі з Марія?
Діти 2 сини й 1 донька

Мануїл Еротік Комнін (955/960 — бл. 1020) — державний та військовий діяч, дипломат Візантійської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з заможного провінційного роду з Фракії. За різними версіями його батька звали Ісаак або Мануїл. Мати була донькою патрикія Феофіла Ероіка. Народився між 955 та 960 роками. На честь матері, що походила з роду Еротіків взяв додаткове прізвище. Про молоді роки замало відомостей. Як будь-який предстаник місцевої знаті розпочав військову службу у місцевій тагмі.

Перша письмова згадка про Мануїла Еротіка Комніна відноситься до 978 року. Тоді він очолив оборону Нікеї від повсталого війська на чолі із Бардою Скліром. Мужня оборона та військова хитрість дозволило Комніну довго чинити спротив, а потім (після руйнування стін та головної башти) домогтися вільного виходу залоги до Константинополя. В подальшому на думку дослідників брав участь у боях проти Скліра, а потім — іншого заколотника Барди Фоки.

У 989 році, коли барда Склір знову повстав проти імператора Василя II останній відправив Мануїла Комніна до скліра задля перемовин. Комнін переконав барду скліра склати зброю, натомість тому надано титули та повернуто маєткі. за успішне виконання імператорового завдання Комніна було нагороджено титулами й посадами — патрикія, антипафа і веста. Успішна кар'єра дозволила значно збільшити родинні статки. Мануїл купує володіння на рівнині Гунарія в Пафлагонії (на південь від сучасного Кастамону, Туреччина), що стали другим після Фракії місцем розташування Комнінів. Незабаром стає членом синкліту.

В подальшому Мануїл Еротік Комнін брав участь у військових походакх проти Болгарського царства та Грузії. Загинув близько 1020 року. З огляду на те, що його діти були досить малими Комнін заповів опіку над ними імператору Василю II.

Родина[ред. | ред. код]

  • Ісаак (1007—1061), візантійський імператор
  • донька (1012—д/н), дружина Михайла Докейна, катепана Італії
  • Іоанн (1015—1063), доместік схол Заходу

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kamer St. Emperors and Aristocrats in Byzantium (976—1081). Ann Arbor, 1983. P. 315—316
  • Βάρζος, Κωνσταντίνος (1984). Η Γενεαλογία των Κομνηνών. A. Θεσσαλονίκη: Κέντρο Βυζαντινών Μελετών, ΑΠΘ.
  • Lilie, Ralph-Johannes; Ludwig, Claudia; Zielke, Beate et al. (2013). Prosopographie der mittelbyzantinischen Zeit Online. Berlim-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften: Nach Vorarbeiten F. Winkelmanns erstellt