Маніпула

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реконструкція штандарту першої когорти 15-го легіону, присвяченого Аполону ( Legio XV (LEGIO DECIMA QUINTA) Apollinaris )

Мані́пула (від лат. manipula — жменя, від manus — рука, як зображення на штандарті, під який збирались маніпули) — базовий тактичний підрозділ легіону в період існування маніпулярної тактики, який початково поділявся на 2 центурії. З'явилась ще при Ромулі і Ремі.

Чисельність маніпул не була фіксованою, і становила 60-120 чоловік. Наприклад під час Латинської війни в 340 до н. е. маніпула налічувала 60 солдат, 2 центуріони і 1 вексилярія.

В лініях маніпули стояли вірогідно в колоноподібних шикуваннях, a безпосередньо перед боєм розгортались, утворюючи суцільний фронт, який надавав перевагу не тільки в ближньому, але й в метальному бою. На користь колоноподібного строю маніпул свідчать зокрема повідомлення Лівія про клини, або ж колони, які використовувались для швидкого руху чи атаки противника, який втратив стрій.

Члени маніпули, яких військові випробування робили "братами по зброї", називалися лат. commanipulares (однина commanipularis). Вони на відміну від солдат контуберніуму, який був найменшим військовим підрозділом, не обов'язково жили в одній палатці чи казармі.

Джерела[ред.ред. код]