Маоїзм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мао Дзедун — засновник маоїзму.

Маоїзм, офіційна назва ідеї Мао Цзедуна (кит. традиц.: 毛澤東思想спрощ.: 毛泽东思想піньїнь: Máo Zédōng Sīxiǎng) — відгалуження марксизму, розроблене Мао Цзедуном, що знайшло широке застосування як керівна політична та військова ідеологія Комуністичної партії Китаю (КПК) до початку економічних реформ в Китаї та заміни теорією Ден Сяопіна в 1978 році. Також знайшла застосування за межами Китаю, зокрема, в Перу, Індії та Непалі.

Маоїзм відрізняється від класичного марксизму зокрема тим, що спирається на селянство, люмпенізовані маси, а не на пролетаріат. Сам Мао Цзе-дун та прихильники маоїзму вважали і вважають, що маоїзм — це логічне завершення марксизму, найбільш досконала його форма, вершина еволюції марксизму.

Виникнення[ред.ред. код]

Маоїзм виник як «китайська форма марксизму», «китайський комунізм» і був офіційно проголошений на 7 зїзді Комуністичної партії Китаю (КПК) у 1945 році. Було проголошено, що «відбулось зєднання загальних істин марсизму-ленінізму з практикою китайської революції».

Маоїзм характеризується крайнім еклектизмом, субєктивізмом, волюнтаризмом. У маоїзмі поєдналися ідеї деяких давніх китайських ідеологій (легізму, конфуціанства, даосизму), ідеологій селянських середньовічних повстань з іх ідеями загальної урівнялівки в правах, обов'язках і власності з ідеями марксизму-ленінізму.

Особливості ідеології[ред.ред. код]

Маоїзм має низку особливостей як в ідеології так і в реалізації цієї ідеології на практиці в суспільстві. Маоїзм абсолютизує революційне насильство. Як казав Мао Цзе-дун: «Рушниця породжує владу.» Революційні ідеї з точки зору прихильників моїзму повинні реалізовуватись тільки шляхом насильства за допомогою загонів так званих хунвейбінів — «червоних захисників» — озброєних загонів молоді, що знищували фізично потенційних ворогів маоїщму — людей, що в тій чи іншій мірі розходились з ідеологією маоїзму. Маоїзм проголошує, що в суспільстві «необхідно постійно створювати протиріччя» для продовження революційної боротьби і підтримування постійної «революційної напруги» в суспільстві. Будь-які проблеми в суспільстві на думку маоїстві повінні вирішуватись шляхом безперервних «чисток», масових кампаній залякування населення «зовнішньою загрозою». У суспільстві повинен втілюватись курс «Трьох червоних правпорів» — «Генеральна лінія», «Великий стрибок», «Народна комуна». Під «генеральною лінією» розуміється абсолютний диктат «вождя», створення його культу особи. Під «Великим стрибком» розуміється можливість швидкої побудови досконалого суспільства — комунізму за дуже короткий проміжок часу шляхом повного усуспільнення всього майна і власності (включно з індивідуальною власністю на засоби першої необхідності), різкий ріст виробництва і випередження по виробництву країн з іншим суспільним устроєм. У «народних комунах» впроваджувались загальна урівнялівка — носіння всіма людьми однакового одягу: синьої куртки, синіх штанів і синьої кепки, ліквідація товарно-грошового обміну і ліквадація грошей як таких, ліквідація сім'ї, як «пережитку буржуазного ладу».

У маоїзмі абсолютизується бідність і відсталість країни і проголошується, що саме бідність і відсталість є необхідними умовами для побудови комунізму. Як висловився Мао Цзе-дун: «У бідній і відсталій державі легко і просто збудувати комунізм.» Для цього пропонувалось не тільки консервація бідності і відсталості, але і знищення «буржуазних надлишків» в суспільстві. Так в Китаї під час «Культурної революції» були розібрані залізні дороги за «непотрібність» і як пережиток буржуазного ладу.

Маоїзм і культура[ред.ред. код]

Відносно культури, маоїзм вважає, що всю попередню культуру необхідно знищити і створити культуру заново — на порожньому місці — нову «пролетарську комуністичну культуру». На практиці в Китаї в часи панування маоїзму знищували книги, бібліотеки, храми, монастирі, релігію і пропонували твори Мао Цзе-дуна як єдино можливий фундамент нової культури. Як казав Мао Дзе-дун: «Якщо вмієш читати — читай тільки твори Мао, якщо вмієш писати — пиши тільки да-цзи-бао!» (Да-цзи-бао — короткі гасла політичного змісту). В якості фундаменту «нової культури» пропонувалась «червона книжечка» — цитатник Мао Цзе-дуна — збірник висловлювань Мао, що був виданий накладом більше міліарда примірників і був обов'язковим для вивчення на память всім членам суспільства. Як в свій час сказав Мао Цзе-дун: «Якщо ти один день не читав твори Мао — у тебе з'являться сумніви, якщо ти два дні не читав твори Мао — ти скочуєшся в болото опортунізму, якщо ти три дні не читав твори Мао — ти не зможеш більше жити.»

Наслідки реалізації ідей маоїзму[ред.ред. код]

Втілення на практиці ідей маоїзму в часи «Культурної революції» в Китаї призвело до повного колапсу економіки, знищення промисловості як такої (для випередження імперіалістичних країн по рівню виплавки металу в населення були конфісковані всі металеві предмети, включно з ложками і тарілками і створені в кожному селі кустарні доменні печі, але отриманий метал тільки віддалено нагадував чавун), занепаду сільського господарства і масового голоду. Тільки у 1966 році від голоду в Китаї померло більше 10 000 000 людей. Втілення ідей маоїзму в Камбоджі у 1975–1977 роках місцевими маоїстами — «червоними кхмерами» призвело до фізичного знищення третини населення країни.

Основні відомі афоризми Мао Цзе-дуна[ред.ред. код]

Їх 100% існування не доведено.

 • «У бідній і відсталій державі легко і просто збудувати комунізм!»
 • «Якщо вмієш читати — читай тільки твори Мао! Якщо вмієш писати — пиши тільки да-цзи-бао!»
 • «Якщо ти один день не читав твори Мао — у тебе зявляться сумніви, якщо ти два дні не читав твори Мао — ти скотишся в болото опортунізму, якщо ти три дні не читав твори Мао — ти не зможеш більше жити!»
 • «Хто книжки читає — той начальником не стане!»
 • «Ви спите і бачите як я йду на побачення з Марксом.»
 • «Я самотній монах, що йде пустелею зі зламаною парасолькою.»
 • «Первиннне — це вторинне, вторинне — це первинне.»
 • «Погане перетворюється в хороше, пролетаріат перетворюється у буржуазію, мир перетворюється в війну, війна перетворюється в мир.»
 • «Рушниця народжує владу!»
 • «Народ — це листок паперу, на ньому можна написати будь-які ієрогліфи!»
 • «Опортуністи нагадують паперових тигрів — вони тільки з виду страшні.»
 • «Рушниця породжує владу.»
 • «Народ навчає партія, партію навчає армія.»

Маоїзм сьогодні[ред.ред. код]

Моаїзм досі лишається основою ідеології в КПК та сучасному Китаї, але після смерті Мао у 1976 році основі положення маоїзму були переглянуті. Нині в Китаї дозволяється критика маоїзму і офіційно проголошено, що «Мао на дві третини був правий, а на одну третину помилявся.» Після смерті Мао керівництво КПК відішло від основних доктрин маоїзму, була оголошена політика «відкритих дверей» та втілення принципу «нехай розцвітуть сто квітів», що на практиці реалізувалось як заперечення основних фундаментальних ідей маоїзму і перетворення цієї ідеології в сучасному Китаї в формальний ритуал.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття з політики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.