Мардук-закір-шумі I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мардук-закір-шумі I
mdPA-za-kir-MU
Кудурру Мардук-закір-шумі I
Народився невідомо
Помер бл. 819 до н. е.
Країна Вавилон
Діяльність суверен
Титул цар Вавилону
Посада Цар Вавилону[d]
Термін 855—819 до н. е.
Попередник Набу-апла-іддіна
Наступник Мардук-балассу-ікбі
Рід Династія «Е»
Батько Набу-апла-іддіна
Діти Енліль-апла-усур
Шаммурамат

Мардук-закір-шумі I (д/н — бл. 819 до н. е.) — цар Вавилону близько 855—819 до н. е. Ім'я перекладається як «Мардук вимовив ім'я».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії «Е» (VIII Вавилонської династії). Старший син царя Набу-апла-іддіни. Після смерті останнього близько 855 року до н. е. посів трон. Передав частину володінь на півдні братові Мардук-бел-усаті. Останній в союзі з халдеями близько 851 року до н. е. повстав проти царя, поваливши його. Мардук-закір-шумі I втік до Ассирії, де за підтримки тамтешнього царя Шульману-ашареда III у 850 році до н. е. переміг брата, відновившись на троні. Слідом за цим спільно з ассирійцями рушив на південь, де халдеям було завдано нищівної поразки. Влада Вавилону була відновлена в усіх містах Шумеру. Натомість Мардук-закір-шумі I визнав зверхність Ассирії, якій поступився значними землями.

У 827 році до н. е., коли в Ассирії почалася боротьба за владу, вавилонський цар надав допомогу офіційному спадкоємцю трону Шамші-Ададу проти його брата. 821 року до н. е. після перемоги ассирійський володар повернув Вавилону захоплені раніше землі та визнав незалежність Мардук-закір-шумі I. Мирні стосунки було закріплено шлюбом Шаммурамат — доньки Мардук-закір-шумі I — з Шамші-Ададом V. Залишився договір Шамши-Адада V з Мардук-закір-шумі I, текст якого зберігся вкрай частково, з якого випливає підпорядкований статус Ассирії по відношенню до Вавилону. Ймовірно це стало наслідком тривалої внутрішньої ассирійської колотнечі.

В останні роки відбулося відновлення потуги Вавилонського царства, що стало гегемоном Месопотамії. Близько 819 року до н. е. Мардук-закір-шумі I помер. Трон успадкував його молодший брат Мардук-балассу-ікбі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • R. Borger (1965). «Marduk-zākir-šumi I und der Kodex Ḫammurabi». Orentialia. New Series. 34: 168—169
  • A. K. Grayson (1975). Assyrian and Babylonian chronicles. J. J. Augustin. p. 245.
  • S. Wise Bauer (2007). The History of the Ancient World: From the Earliest Accounts to the Fall of Rome. W. W. Norton & Company. pp. 347—348.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мардук-закір-шумі I