Марена фарбувальна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марена фарбувальна
Rubia tinctorum flowers.jpg
Біологічна класифікація
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Rubia tinctorum
EOL logo.svg EOL: 1107374
IPNI: 765369-1
ITIS logo.svg ITIS: 35145
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 29802

Марена фарбувальна, Марена красильна (лат. Rubia tinctórum) — багатолітня трав'яниста рослина висотою до 1,5—2 метри; вид роду Марена родини Маренові (Rubiaceae).
Ареал марени фарбувальної — Середземномор'я, Мала і Середня Азія, Східна Європа.

Росте в прирічкових деревно-чагарникових заростях, по берегах зрошувальних каналів, на галечниках, остепнених луках, узліссях, у світлих соснових лісах, в занедбаних садах, виноградниках і вздовж парканів.

Марена фарбувальна — теплолюбна і вологолюбна рослина з довгим вегетаційним періодом. У посушливі роки розвивається слабо, насіннєва продуктивність значно знижена.

Рослина невимоглива до механічного складу ґрунтів: росте на пісках, суглинках і солонцях, однак найбільш сприятливими для марени (особливо при вирощуванні в культурі) є легкі і середні за механічним складом родючі грунти.

Хімічний склад[ред. | ред. код]

У кореневищах марени фарбувальної містяться органічні кислоти (яблучна, винна, лимонна), тритерпеноїди, антрахінони, іридоіди, цукри, білки, аскорбінова кислота і пектинові речовини.

У надземній частині виявлено вуглеводи, іридоіди, фенолкарбонові кислоти та їх похідні, кумарини, флавоноїди (кверцетин, кемпферол, апігенін, лютеолін та ін.).

У листі — флавоноїди і ірідоіди.

У квітках — флавоноїди гіперозид і рутин.

Посилання[ред. | ред. код]