Марк Анней Лукан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марк Анней Лукан
лат. M.Annaeus Lucanus
Busto de Lucano, Cordoba.JPG
Народився 3 листопада 39
Кордова, Бетіка, Римська імперія
Помер 30 квітня 65 (25 років)
Рим, Римська імперія
·exsanguinationd
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність поет, історик, письменник
Мова творів латина
Жанр поезія
Magnum opus Q19187400?
Батько Annaeus Melad
Мати Aciliad
Родичі Луцій Анней Сенека і Луцій Юній Галліон Аннеан
У шлюбі з Argentaria Pollad

CMNS: Марк Анней Лукан на Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Марк Анней Лукан (лат. Marcus Annaeus Lucanus, 39, Кордова — 65, Рим) — римський поет, найвидатніший римський епік після Вергілія.

Біографія[ред. | ред. код]

Родом з Іспанії, племінник філософа Сенеки, здобув освіту в Римі у філософа Корнута, тимчасово користувався прихильністю Нерона, що перейшло в ненависть, коли імператор помітив його значний поетичний талант; наслідком цього було засудження його до смертної кари, як учасника у змові Пізона. Лукан наклав на себе руки, порізавши вени.

Творчість[ред. | ред. код]

Pharsalia, 1740

Його поеми «Орфей» (була відома ще в Середньовіччя), «Іліакон» (про Троянську війну і смерть Гектора), «Катахтоніон», «Сатурналії», трагедія «Медея» та інші численні твори пропали майже безслідно; крім невеликої епіграми, збереглася лише незакінчена поема «Фарсалія, або Про громадянську війну» («Bellum civile sive Pharsalia») в 10 книгах. Зміст її — боротьба між Гаєм Юлієм Цезарем та Гнеєм Помпеєм Великим (49 — 47 до н. е.), Оспівується поетом у строго хронологічній послідовності до облоги Александрії, причому історичний переказ до того вірно передається поетом, що поема його має цінність й історичного джерела. Кульмінаційний момент поеми — битва при Фарсалі.

Деякі сцени написані з особливою любов'ю, причому, особливо в описах і в блискучих характеристиках героїв, виявляється великий поетичний і ораторський талант Лукана. У вихованого в правилах стоїчної школи поета піднесений погляд на події, що виразився і у виборі теми, і в тузі за втраченою римським народом свободою.

Мова Лукана сильна і виразна, але вірш його не так оброблений, як у Вергілія. Серед давніх критиків Квінтіліан хвалив твори Лукана за щирість почуття, силу і багатство думок, але зараховував його швидше до ораторів, ніж до поетів. Поет Марціал відповідав на цей відгук вказівкою на велику кількість читачів у Лукана.

Тексти та переклади[ред. | ред. код]

Тексти:

Переклади:

Посилання[ред. | ред. код]