Марк Анней Лукан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Busto de Lucano, Cordoba.JPG

Марк Анней Лукан (лат. Marcus Annaeus Lucanus, 39, Кордова65, Рим) — римський поет, найвидатніший римський епік після Вергілія.

Біографія[ред.ред. код]

Родом з Іспанії, племінник філософа Сенеки, здобув освіту в Римі у філософа Корнута, тимчасово користувався розташуванням Нерона, що перейшло в ненависть, коли імператор помітив його значний поетичний талант; наслідком цього було присудження його до смертної кари, як учасника у змові Пізона. Лукан порізав собі вени.

Творчість[ред.ред. код]

Pharsalia, 1740

Його поеми «Орфей» (була відома ще в середніх століттях), «Іліакон» (про Троянську війну і смерть Гектора), «Катахтоніон», «Сатурналії», трагедія «Медея» та інші численні твори пропали майже безслідно; крім невеликої епіграми, збереглася лише незакінчена поема «Фарсалія, або Про громадянську війну» («Bellum civile sive Pharsalia») в 10 книгах. Зміст її - боротьба між Цезарем та Помпеєм ( 49 - 47 до н. е. ), Оспівується поетом в строго хронологічній послідовності до облоги Олександрії, причому історичний переказ до того вірно передається поетом, що поема його має цінність і історичного джерела. Кульмінаційний момент поеми - битва при Фарсалі.

Деякі сцени написані з особливою любов'ю, причому, особливо в описах і в блискучих характеристиках героїв, виявляється великий поетичний і ораторський талант Лукана. У вихованого в правилах стоїчної школи поета піднесений погляд на події, що виразився і у виборі теми, і в тузі за втраченою римським народом свободою.

Мова Лукана сильна і виразна, але вірш його не так оброблений, як у Вергілія. Серед давніх критиків Квінтіліан хвалить твори Лукана за щирість почуття, силу і багатство думок, але зараховує його швидше до ораторів, ніж до поетів. Поет Марціал відповідав на цей відгук вказівкою на велику кількість читачів у Лукана.

Тексти та переклади[ред.ред. код]

Тексти:

Переклади:

Посилання[ред.ред. код]