Марк Валерій Корвін Мессала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Марк Валерій Корвін Мессала
Triumph of Marcus Valerius Corvinus.PNG
Народився 64 до н. е.[1]
Помер 8
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність письменник, історик, солдат, політик, військовослужбовець
Посада давньоримський сенатор[d], префект міста і консул
Батько Марк Валерій Мессала Нігер
Діти Марк Валерій Мессала Мессалін
Марк Аврелій Котта Максим Мессалін
Апофеоз Марка Валерія Корвіна Мессали. Музей Прадо

Марк Валерій Корвін Мессала (лат. Marcus Valerius Messalla Corvinus; 64 рік до н. е. — 8 рік н. е.) — політичний, державний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

На боці республіканців[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Валеріїв. Син Марка Валерія Мессали Нігера, консула 61 року до н. е., та Поли. У 45 році до н. е. Мессала проходив навчання в Афінах, а у 44 році до н. е. повернувся до Риму. У липні 43 року до н. е. Валерій рушив до Греції і приєднався до Брута, який готувався до війни з цезаріанцями. Тут Марк Мессала отримав посаду легата. У листопаді 43 року до н. е. тріумвіри Марк Антоній, Октавіан та Лепід внесли Корвіна до проскрипцій, але незабаром він був виключений з цього списку завдяки заступництву родичів, однак не побажав скористатися прощенням й залишився у війську республіканців. Був близьким другом Кассія. У першій битві при Філіпах командував правим крилом його війська. Після поразки Брута при Філіпах разом з іншими уцілілими втік на о. Фасос. Корвін користувався великим авторитетом, тому залишки війська республіканців обрали його своїм лідером, але він відхилив цю честь і переконав легіонерів та деяких знатних громадян приєднатися до армії переможця Антонія. Окрім того Марк Валерій також передав Антонію залишки коштів, зброї і харчів. Після цього підтримував дружні стосунки з Антонієм.

На боці Октавіана[ред.ред. код]

У 40 році до н. е. у Дафні захищав інтереси юдейського царя Ірода перед Марком Антонієм. У цьому ж році обіймав посаду претора-суфекта і керував засіданням сенату, на якому Ірод був затверджений на троні царя Юдеї. Зростання впливу Клеопатри на Антонія стало причиною переходу Корвіна на бік Октавіана. У 36 році до н. е. під час війни останнього із Секстом Помпеєм Валерій Корвін обіймав посаду промагістрата й заступника арка Віпсанія Агріппи, брав участь у перемовинах з Менодором, військовиком Секста Помпея, й сприяв переходу останнього на бік Октавіана. Потім привів Статілію Тавру два легіони з Вібона для переправи на Сицилію. Надав допомогу Октавіану після його поразки при Тавроменії та супроводжував його у Стиліду. Потім привів легіон з Дікеархії до Гіпону. У цьому ж році увійшов до колегії авгурів. У 3534 роках до н. е. брав участь в іллірійськой війні Октавіана, приборкавши плем'я салассів.

У 31 році до н. е. обіймав посаду консула замість Марка Антонія, оголошеного ворогом батьківщини. У битві при Акції Мессала командував частиною флоту Октавіана. Після перемоги супроводжував Октавіана на Схід, де був призначений намісником Сирії. Там вів перемовини з загонами гладіаторів, що билися на боці Антонія, пообіцяв зарахувати цих людей до римських легіонів, проте обдурив їх та розіслав у різні місця, де всі вони були знищені. У 29 році до н. е. Корвін повернувся до Риму, де брав участь у тріумфальній процесії Октавіана.

У 2827 роках до н. е. Мессала проконсул Аквітанії. На цій посаді придушив повстання в провінції і відсвяткував тріумф. У 26 році до н. е. Марк Валерій був призначений префектом Риму, але через кілька днів добровільно склав із себе повноваження. У 11 році до н. е. призначений куратором водопроводів й залишався на цій посаді до своєї смерті. У 2 році до н. е. від імені сенату проголосив Октавіана батьком вітчизни.

У 8 р. н. е. Мессала тяжко захворів і втратив пам'ять. Помер близько 8 р. н. е., добровільно заморив себе голодом.

Творчість[ред.ред. код]

Був видатним красномовцем свого часу. Написав спогади про громадянські війни, про правління імператора Августа, низку граматичних досліджень, зокрема стосовно використання літери S. Також у доробку Корвіна є праця з генеалогії власної родини. Разом з тим зробив декілька перекладів віршів з грецької мови. Мессала очолював один з культурних гуртків часів імператора Октавіана Августа. Зокрема, Мессала був патроном елегійного поета Тібулла.

Родина[ред.ред. код]

1. Дружина — Кальпурнія

Діти:

  • Марк Валерій Мессала Мессалін, консул 3 року до н. е.

2. Дружина — Теренція

Дітей не було

3. Дружина — Аврелія

Діти:

  • Валерія Мессаліна
  • Марк Аврелій Котта Максим Мессалін, консул 20 року н. е.

Примітки[ред.ред. код]

  1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.

Джерела[ред.ред. код]

  • Frontin. De aquis 99 (лат.)
  • Quintil. Inst. I 7, 23; 5, 15, 61; 6, 42; IV 1, 8; VIII 3, 24; IX 4, 38; X 1, 22—24. (лат.)
  • Тацит. Ann. IV 34; VI 11; Dial. de Orat. 17—18, 21. (лат.)
  • Ronald Syme: The Augustan aristocracy. Oxford 1986, S. 200ff. (англ.)