Марк Валерій Мессала Мессалін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Марк Валерій Мессала Мессалін (лат. Marcus Valerius Messalla Messallinus, 36 рік до н. е. — після 21 року н. е.) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Валеріїв. Син Марка Валерія Корвіна Мессали, консула 31 року до н. е., та Кальпурнії, доньки Марка Кальпурнія Бібула, консула 59 року до н. е.

У 21 році до н. е. Мессалін увійшов до колегії квіндецемвірів священнодійств. У 3 році до н. е. обирається консулом (разом з Луцієм Корнелієм Лентом). У 6 році н. е. призначається легатом Іліріка. Водночас з Тіберієм виступив зі своєї провінції для боротьби з Марободом, але змушений був повернутися, коли в його провінції почалося повстання. Мессалін з неповним легіоном був оточений і поніс втрати у відкритому бою з ілірійцями на чолі із їх вождем Батоном. Втім незабаром за допомогою засідки Мессала здобув перемогу й змусив ворогів до втечі. За цю звитягу Марк Валерій отримав тріумф.

У 11 році Овідій адресував Мессаліну два віршованих послання з проханнями сприяти його поверненню з вигнання, проте той не зміг або не захотів нічого зробити. У 14 році після смерті Октавіана Августа Мессалін вніс у сенаті пропозицію щорічно поновлювати присягу на вірність Тіберію. У 20 році після самогубства Пізона, звинуваченого в образу величі римського народу і вбивстві Германіка, Мессалін запропонував встановити золоту статую у храмі Марса Месника та принести подяку Тіберію, Августі, Антонії, Агріпіні та Друзу, які помстилися за Германіка. При цьому ім'я Клавдія не було згадано, що викликало подив у сенаті. У 21 році Марк Валерій виступив проти пропозиції Цецини Севера заборонити намісникам провінцій брати із собою дружин, в результаті чого цей законопроект було відхилено.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Клавдія Мацелла Молодша

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tac. Ann. I 8; III 18; 34.
  • Suet. Galb. 4.
  • Dio LV 22; 29—30.