Марк Валерій Мессала Мессалін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марк Валерій Мессала Мессалін
Ім'я при народженні лат. Marcus Valerius Messalla Messallinus
Народився 36 до н. е.
Помер 21
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець
Суспільний стан патрицій
Посада давньоримський сенатор[d] і консул Римської імперіїd
Батько Марк Валерій Корвін Мессала
Мати Calpurnia Bibulad
Брати, сестри  • Valeria Messalina Corvinad і Марк Аврелій Котта Максим Мессалін
У шлюбі з Клавдія Марцелла Молодша
Діти Valeria Messalliad

Марк Валерій Мессала Мессалін (лат. Marcus Valerius Messalla Messallinus; 36 рік до н. е. — після 21 року н. е.) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії, консул 3 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Валеріїв. Син Марка Валерія Корвіна Мессали, консула 31 року до н. е., та Кальпурнії, доньки Марка Кальпурнія Бібула, консула 59 року до н. е.

У 21 році до н. е. Мессалін увійшов до колегії квіндецемвірів священнодійств. У 3 році до н. е. обрано консулом разом з Луцієм Корнелієм Лентом. У 6 році н. е. призначено легатом Іліріка. Водночас з Тиберієм виступив зі своєї провінції для боротьби з Марободом, але змушений був повернутися, коли в його провінції почалося повстання. Мессалін з неповним легіоном був оточений і поніс втрати у відкритому бою з ілірійцями на чолі із їхнім вождем Батоном. Втім незабаром за допомогою засідки Мессала здобув перемогу й змусив ворогів до втечі. За цю звитягу Марк Валерій отримав тріумф.

У 11 році Овідій адресував Мессаліну два віршованих послання з проханнями сприяти його поверненню з вигнання, проте той не зміг або не захотів нічого зробити. У 14 році після смерті Октавіана Августа Мессалін вніс у сенаті пропозицію щорічно поновлювати присягу на вірність Тиберію. У 20 році після самогубства Пізона, звинуваченого в образу величі римського народу і вбивстві Германіка, Мессалін запропонував встановити золоту статую у храмі Марса Месника та принести подяку Тиберію, Августі, Антонії, Агріпіні та Друзу, які помстилися за Германіка. При цьому ім'я Клавдія не було згадано, що викликало подив у сенаті. У 21 році Марк Валерій виступив проти пропозиції Цецини Севера заборонити намісникам провінцій брати із собою дружин, в результаті чого цей законопроект було відхилено.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Клавдія Мацелла Молодша

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tac. Ann. I 8; III 18; 34.
  • Suet. Galb. 4.
  • Dio LV 22; 29—30.