Марк Емілій Лепід (консул 6 року)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Марк Емілій Лепід (лат. Marcus Aemilius Lepidus, *29 рік до н.е. — †33 рік н.е.) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Еміліїв. Син Павла Емілія Лепіда, консула-суфекта 34 року до н.е., та Корнелії. У 6 році н. е. обирається консулом (разом з Луцієм Аррунцієм). У 8—9 роках Лепід під орудою Тіберія брав участь у придушенні повстання далматів, здобувши низку перемог і був нагороджений тріумфаторським одягом.

У 10—11 роки Марк Емілій був намісником Паннонії. У 14 році призначається легатом в Іспанії. Обговорюючи можливих претендентів на вищу владу у державі, імператор Август сказав, що Лепід досить обдарований для цього, але відмовиться від влади. Також Лепід користувався повагою імператора Тіберія.

У 17 році Тіберій поступився йому майном Емілії Музи, на яке претендувала скарбниця з огляду на те, що та померла не залишила спадкоємців. У 20 році Лепід захищав Гнея Пізона, звинуваченого в образі величі римського народу та вбивстві Германіка. У 21 році відмовився взяти на себе управління Африкою, поступившись цією посаду Блезу, який був дядьком Сеяна, фаворита Тіберія. В подальшому заперечував проти винесення смертного вироку Клуторію Пріску, звинуваченому в образі величі, і пропонував засудити його до вигнання, але не був підтриманий іншими сенаторами. У 22 році поновив базиліку Емілія. У 24 році, під час суду над Созіею Галлою, Лепід заявив, що її діти повинні отримати половину, а не чверть її майна. З 26 до 29 року Марк Емілій займав посаду був проконсула провінції Азія, згодом побудував у м.Смирні храм Тіберія.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина — Віпсанія Марцелла

Діти:

  • Марк Емілій Лепід

2. Дружина — (ім'я невідоме).

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tac. Ann. I 13; II 48; III 11; 35; 50; 72; IV 20; 56; VI 27.
  • Syme Ronald, The Augustan Aristocracy. Oxford University Press 1986.