Марк Пупій Пізон Фругі Кальпурніан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марк Пупій Пізон Фругі Кальпурніан
лат. M. Pupius M.f. Piso Frugi
Народився 114 до н. е.[1]
Стародавній Рим
Помер не пізніше 46 до н. е.
невідомо
Країна Стародавній Рим
Діяльність давньоримський політик, давньоримський військовий
Вчителі Антіох з Аскалону[2]
Суспільний стан шляхтич[d][1]
Посада римський губернаторd, претор, квестор, давньоримський сенатор[d][3], консул[3], легат і легат
Батько Луцій Кальпурній Пізон Фругі (претор)[1][1]
Мати невідомо
Брати, сестри Луцій Кальпурній Пізон Фругі[1][1]
У шлюбі з Anniad[1][1]
Діти Марк Кальпурній Пізон Фругі

Марк Пупій Пізон Фругі Кальпурніан (114 — після 60 р. до н. е.) — політичний, державний та військовий діяч Римської республіки, консул 61 року до н. е., визначний красномовець, вчитель Марка Туллія Цицерона.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив із впливового плебейського роду Кальпурніїв. Син Луція Кальпурнія Пізона Фругі, претора 112 року до н. е. У 90 році до н. е. був усиновлений Марком Пупієм.

У 83 році до н. е. його обрано квестором. Його було призначено до консула Луція Корнелія Сципіона, але Пізон відмовився приступити до своїх обов'язків у зв'язку з незгодою з позицією Сципіона у громадянській війні. У 74 році до н. е. балотувався на посаду еділа, але програв вибори Марку Сею. У 73 році до н. е. блискуче виступив захисником на процесі спокушення весталок. У 72 році до н. е. став претором. Як пропретор у 71—69 роках до н. е. керував Ближньою Іспанією. По поверненню відзначив тріумф.

У 67 році до н. е. Пізона було призначено легатом Гнея Помпея під час боротьби із піратами. Вів бойові дії у Пропонтиді та Боспорі. Після цього був в армії Помпея під час війни із Мітридатом VI, царем Понту. У 63 році до н. е. Кальпурніан взяв участь в облозі та захопленні Єрусалиму.

У 61 році до н. е. при підтримці Помпея його обрано консулом разом з Марком Валерієм Мессалою Нігером. З одного боку виступав проти оптиматів, з іншого — не надавав відкритої підтримки Помпею. Під час своєї каденції провів закон, згідно з яким заборонялося сенату збиратися у коміційні дні. Як проконсул мав вирушити до Сирії, але Цицерон домігся скасування цього рішення.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Аннія

Діти:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Fast. Amit. Degrassi 170f. (лат.)
  • Plin. NH VII 98; VIII 131; XXXVII 13 (лат.)
  • Jens Bartels, Pupius [I 3]. // Der Neue Pauly (DNP). Band 10, Metzler, Stuttgart 2001, ISBN 3-476-01480-0, Sp. 601. (нім.)