Марк Стацій Пріск Ліциній Італік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Марк Стацій Пріск Ліциній Італік
Народився невідомо
Помер 164(0164)
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність політик, військовий очільник
Посада давньоримський сенатор[d], Консул, Народний трибун, консул Римської імперії[d], Римський губернатор[d] і Квестор
Звання консул
Термін 159 рік
Попередник Квінт Яллій Басс
Наступник Марк Пісібаній Лепід
Діти 1 син та 1 донька

Марк Стацій Пріск Ліциній Італік (лат. Marcus Statius Priscus Licinius Italicus; ? —164) — державний та військовий діяч Римської імперії, консул 159 року.

Життєпис[ред.ред. код]

Про місце та дату народження невідомо. Походив з провінції Далмація, з родини римських колоністів.

Службу розпочав як префект когорти IV Лінгонів у провінції Британія. У 133 році став військовим трибуном III Гальського легіону. Відзначився під час Третьої римо—юдейської війни, яка тривала до 135 року. У 135 році призначений легатом X Парного легіону у провінції Верхня Паннонія.

Згодом служив трибуном у I Допоміжному легіоні, потім начальником корпусу ауксиларіїв, з 145 року прокуратором у провінціях Нарбонська Галлія й Аквітанія. Послідовно був квестором, претором, народним трибуном. Вслід за цим призначено легатом XIV Парного легіону в Паннонії, а незабаром XIII Парного легіону в Дакії. У 156–158 роках керуав провінцією Верхня Дакія як імператорський легат—пропретор.

У 159 році став консулом разом з Плавтієм Квінтіллом. У 160 році Стація призначено куратором відводних каналів Тібру та міського водогону Риму. У 161 році став імператорським легатом—пропретором у провінції Нижня Мезія. Того ж року став імператорським легатом у провінції Британія.

У 162 році призначено імператорським легатом—пропретором до провінції Капподокія. тут Стацій готував війська до війни із Парфією. Того ж року імператор Луцій Вер призначив Стація Пріска своїм дуксом. На чолі армії Марк Стацій вдерся до Вірменії, яку очистив від парфян, зруйнував столицю Артаксату й звів нову Каінополіс (вірменською Вагаршапат), відновив на троні колишнього царя Сохема. Втім у 164 році ймовірно сконав від чуми під час її епідемії.

Джерела[ред.ред. код]

  • Gerhard Winkler: Statius II, 1. // Der Kleine Pauly. Bd. 5, 1975, Sp. 348. (нім.)