Мартін Крпан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мартін Крпан, ілюстрація Хінко Смрекар на обкладинці книжкового видання 1917 року

Мартін Крпан (словен. Martin Krpan) — вигаданий персонаж, створений на основі внутрішньокрайніанської усної традиції [1] словенським письменником XIX століття Франом Левстіком у новелі Мартін Крпан з Врха (словен. Martin Krpan z Vrha). Опублікована в 1858 році в літературному журналі «Slovenski glasnik», популярність повісті призвела до того, що вона стала частиною словенського фольклору та зробила головного героя народним героєм.

Історія[ред. | ред. код]

Словенський підданий імперії Габсбургів і один з найсильніших людей у ​​ньому, Мартін Крпан родом з вигаданого села у Внутрішній Крайні, на вершині пагорба біля Святої Трійці (Vrh pri Sveti Trojici). Контрабандист за професією, він заробляє на життя незаконним перевезенням англійської солі (пороху). [nb 1] За допомогою своєї відданої корінної кобили вони несуть порох з узбережжя Адріатичного моря до словенських земель та інших місць у Внутрішній Австрії. В одній зі своїх подорожей Крпан зустрічає імператорську карету на засніженій дорозі і прокладає для неї шлях, піднімаючи свого навантаженого коня і відводячи його вбік. Його надзвичайну силу відзначає імператор Іоанн (Цезар Янез). Кілька років потому імператор викликає Крпана до Відня, щоб воювати як остання надія Імперії проти Брдауса (словен.: Brdavs), жорстокого воїна, який розбив табір за межами імперської столиці і кинув виклик всім бажаючим, і вже вбив більшу частину лицарів міста, в тому числі принца-спадкоємця. Неохоче Крпан приймає виклик, скандалізуючи суд своєю необережністю, чесністю та манерою до того, як перемогти грубих у поєдинку, використовуючи як свою силу, так і свою винахідливість. На подяку імператор дає йому спеціальний дозвіл на легальний обіг англійської солі, а також мішечок із золотими шматками, а також дозвіл одружитися з дочкою.[3]

Ілюстрації[ред. | ред. код]

Історія Мартіна Крпана, викладена Левстіком в його епічному оповіданні, була вперше проілюстрована в 1917 році Хінком Смрекаром. Сьогодні ілюстрації Смрекара в основному відомі із зображень на гральних картах таро.

У 1954 році художник-експресіоніст Тоне Краль створив серію великих кольорових ілюстрацій історії на всю сторінку. Його книжка-картинка, перевидана тринадцять разів, зараз є найбільш впізнаваним образом Мартіна Крпана [4].

Крпана часто зображують, несучи кобилу, посилання на це в знаковій сцені з історії, коли він пересуває коня, щоб звільнити місце для імператорської карети.

Переклади[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ambivalent Dealings with an Imperial Past: The Habsburg Legacy and New Nationhood in ex-Yugoslavia. Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 28 квітня 2021. 
  2. Amonijak Шаблон:In lang
  3. Martin Krpan [Архівовано 11 липня 2004 у Wayback Machine.] - In Slovenian Post's stamps
  4. Archived copy. Архів оригіналу за 23 липня 2004. Процитовано 23 жовтня 2012. 
  1. The exact nature of this substance is a matter of dispute: it might have been magnesium sulfate or ammonium carbonate.[2]

Посилання[ред. | ред. код]