Марфина могила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 48°47′04″ пн. ш. 38°35′08″ сх. д. / 48.78444° пн. ш. 38.58556° сх. д. / 48.78444; 38.58556

Марфина могила — геологічна пам'ятка природи місцевого значення на правому березі Сіверського Дінця за 200 м на північ від смт Тошківка Попаснянського району Луганської області України.

Стратиграфія[ред. | ред. код]

Ділянка кар'єру репрезентує стратотипове відслонення палеогенових пород марфінського горизонту з виходами берекської і харківської свит. У північно-східній стінці цього кар'єру на відмітці 192 м залягають світлі піски з коржами різнозернистого озалізненого пісковику, що містить значну кількість гравію і гальки, кварцу і кремнію. Ці утворення складають марфинську терасу й виділені вперше П. І. Луцьким. Ці породи залягають на кварцових пісках берекської світи завтовшки 8 м (слабоглауконітові, дрібно- і середньозернисті з яскраво вираженою шаруватістю і глинистими прошарками). Вони в свою чергу підстилаються кварцово-глауконітовими пісками харківської свити завтовшки 6 м (кварцово-глауконітові, зеленувато-сірі, середньозернисті, глинисті). Ці піски залягають на опоковидних, тонкоглауконітових алевролітах обухівської світи. Розріз дає можливість прослідкувати літологію й умови залягання марфинського горизонту.

Охорона[ред. | ред. код]

Пам'ятку створено рішенням виконкому Луганської обласної Ради народних депутатів № 72 від 4 лютого 1969 року, рішенням виконкому Ворошиловградської обласної ради народних депутатів № 247 від 28 червня 1984 року. Має велике науково-пізнавальне значення. Потребує нагляду.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]