Маріо і чарівник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маріо і чарівник
нім. Mario und der Zauberer
перше видання в Британії, 1930
Жанр новела
Форма оповідання
Автор Томас Манн
Мова німецька
Опубліковано 1930
Країна  Німецький рейх

«Маріо і чарівник» (нім. Mario und der Zauberer[1]) — новела німецького письменника Томаса Манна, що була вперше видана в 1930 році. Головною ідеєю твору є засудження фашизму і диктатур у тогочасній Європі.

Передумови написання[ред. | ред. код]

«Маріо і чарівник» — це одна з найбільш політичних історій Манна. Манн відкрито критикує фашизм, вибір, який пізніше став однією з причин його вигнання до Швейцарії після приходу Гітлера до влади. Маг, Циполла, аналогічний фашистським диктаторам епохи з їхніми вогняними промовами та риторикою. Ця історія була особливо актуальною, враховуючи напруженість в тогочасній Європі. Сталін щойно захопив владу в Росії, Муссоліні закликав італійців відновити славу Римської імперії, а Гітлер з його риторикою швидко набирає обертів у Німеччині. Кінець історії — це зміна політичних поглядів Манна; він перейшов від твердої підтримки кайзера до віри в прогресивні, демократичні цінності в Європі та бажання позбавити континент фашистських впливів.

Зміст[ред. | ред. код]

На початку твору йде розповідь оповідача про його відпочинок разом з родиною у Торре-ді-Венере, Італія. Це невеличке містечко біля курорту Портеклементе на Тірренському морі. Відпочинок видався не дуже вдалий через менталітет місцевого населення, яке було налаштовано надто зверхньо до іноземців. Родина оповідача зупинилася у «Гранд-отелі», але там довго не затрималась.

Дружина князя Ікс, номер якого був поряд з номером відпочивальників, була занепокоєна залишками коклюша дітей оповідача і попросила управителя, щоб сім'ю переселили у флігель. Проте родина відмовилась це зробити і перебралась у пансіон «Елеонора», з власницею якого вона познайомилась трохи раніше. Незабаром трапився ще один неприємний випадок. Коли батьки дозволили дівчинці прополоскати купальний костюм, всі місцеві відпочиваючі почали обурюватись, у тому числі галасливий хлопчик і чоловік у фраці, який вимагав сплачення штрафу у 50 лір.

У містечко прибув ілюзіоніст Чіполла, виступ якого захотіли подивитись діти. На виставу прийшло багато людей, серед яких були власники «Елеонори» та офіціант Маріо. Вистава довго не починалася, і ось нарешті з'явився Чіполла. Химерний чарівник мав батіг з кігтистою лапою, постійно курив дешеві цигарки і пив коньяк. Він розпочав, змусивши одного жартівника показати публіці язика проти своєї волі. Наступним він підкорив чоловіка, в якого болів живіт. Потім він зробив арифметичний фокус, вгадавши суму цифр, які загадала публіка, ще до того як це було зроблено. Маг показав номер з картами, які змушував вгадувати глядачів. Потім Чіполла вгадав завдання, яке загадали йому в залі і виконав його. Після цього гіпнотизер вгадав історію життя власниці пансіону (те, що вона слугувала Е. Дузе).

По закінченні перерви він продовжив, і загіпнозував пані Анджольєрі. Вивівши її з цього стану, він змусив кількох людей танцювати, а також перетворив одного з глядачів у непорушний стілець для себе.

А далі Чіполла узявся за Маріо і теж вгадав його біографію. Він спитав у Маріо, чи щасливий він, і сам відповів, що ні. Чарівник вгадав нещасне кохання до Сильвестри, а потім навіяв офіціанту, що він — це Сильвестра. Маріо поцілував його у щоку. Зала засміялася, а ображений офіціант раптом дістав пістолет і вбив Чіполлу. До Маріо побігли правоохоронці, а родина оповідача залишила приміщення.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 березня 2009. Процитовано 28 січня 2009.