Берлінська Марія Сергіївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Берлінська Марія Сергіївна
Mariia Berlinska, 23 May 2017.png
Марія Берлінська на Повітряній кулі 23 травня 2016
Народилася 19 травня 1988(1988-05-19) (33 роки)
СРСР Кам'янець-Подільський, УРСР
Громадянство Україна Україна
Національність українка
Місце проживання Київ
Діяльність військовослужбовиця
Відома завдяки волонтер, громадський діяч, аерофоторозвідниця
Alma mater КПНУ, НаУКМА
Посада Керівниця Центру підтримки аеророзвідки, Голова Інституту гeндeрних програм
Нагороди Волонтерська премія за 2015
Сайт facebook.com/masher.berlinska

Марія Берлінська (нар. 19 травня 1988(19880519), Кам'янець-Подільський, УРСР[1]— український військовий та громадський діяч, що на волонтерських засадах створила у листопаді 2014-го[2] "Центр підтримки аеророзвідки", що займається освітньою та матеріально-технічною допомогою здійснення українськими військовиками, аеророзвідки під час Російсько-Української війни.

Ініціаторка та керівниця адвокаційного правозахисного проекту Невидимий Батальйон.[3]

Біографія[ред. | ред. код]

Кам'янець-Подільський[ред. | ред. код]

Марія Берлінська народилася 19 травня 1988 у Кам'янці-Подільському у родині викладача історії та літератури Сергія Берлінського[4]. У 2009-2013 роках навчалась на заочному відділенні історичного факультету КПНУ, 2011 вступила на денне відділення факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології КПНУ. З 2006го дописувала в місцеві газети, 2013 була співорганізатором фестивалю Respublica у Кам'янці-Подільському.

Києво-Могилянська Академія[ред. | ред. код]

2013го Марія Берлінська вступила на магістратуру НаУКМА на програму Юдаїка, під час Революція Гідності була членом Жіночої сотні ім. Ольги Кобилянської[5], а у вересні 2014го відірвалася від навчання заради участи у війні. Втім, поєднуючи це з навчанням[4] вона, таки, спромоглася захистити диплом у термін в 2015му і на конвокації-2015 (традиційній церемонії вручення дипломів у НаУКМА) була поруч з Президентом України одним з чотирьох промовців[6][7].

Участь у Російсько-Українській війні[ред. | ред. код]

У добровольчому батальйоні "Айдар"[ред. | ред. код]

У серпні 2014 Марія Берлінська, виявивши бажання взяти участь у визволенні зайнятих антиукраїнськими силами територій, отримала у волонтера Діани Макарової обмундирування і пораду звернутися до на той час добровольчого батальйону «Айдар», звідки її послали на кількаденні курси підготовки аеророзвідників, що здійснювалися на крихітних непідходящих для війни дронах при Товаристві сприяння обороні України в Києві.[8] 2 вересня вона прибула в місце, де через три дні відбудеться Засідка під Веселою Горою, і залишилася живою лише тому, що вороги туди ще не зайшли[9]. У батальйоні "Айдар" вона пробула кілька тижнів, після чого з розумінням критичності проблеми аеророзвідки повернулася до Києва.[9].
9 січня 2015 у блозі на сайті Телекритика з'явилася стаття[10] журналіста Сергія Лефтера з низкою негативних твержень про перебування Марії Берлінської у батальйоні «Айдар». Прес-центр батальйону «Айдар» ці твердження спростував[11].

Діяльність у "Центрі підтримки аеророзвідки"[12][ред. | ред. код]

Із розгортанням війни на сході України Марія зголосилася добровольцем до батальйону «Айдар» і в його складі брала участь в бойових діях, де відповідала за аеророзвідку. Метою Марії стало вдосконалити цей напрямок та передавати сучасні навички з аеророзвідки українським військовим на фронт. При проходженні курсів керування безпілотниками, Марія зрозуміла, що держава не забезпечує ні фахівцями ні безпілотниками, знайшла однодумців і створила Центр підтримки аеророзвідки, який функціонує з січня 2015 року. Ані держава ані велонтерські центри не проводять системного навчання, а ті організації, які займаються БПЛА, більше спрямовують зусилля на польоти, виїзди і конструювання нових БПЛА. Комерційні організації, які розробляють БПЛА, готують фахівців під свої потреби, але це коштує відчутних грошей. Системні курси з’явилися лише зараз, з ініціативи Марії. Одним із перших до Центру долучився льотний інструктор Марії - Дмитро Старостін. Команда Центру зараз складається з 10 осіб. Зараз центр вже має 9 випусків фахівців.[13] Центр шукає для них безпілотники через волонтерів, спонсорів, діаспору, бо не кожен може дозволити собі придбати апарат за декілька тисяч доларів. Центр готує фахівців для ЗСУ і для добровольчих батальйонів. Єдиний критерій відбору: людина повинна в подальшому працювати з отриманими знаннями. Студент отримує житло і харчування за сприянням Києво-Могилянської академії. Курс триває від 3 тижнів до місяця, залежно від погоди. Навчання безкоштовне, єдина вимога - скерування від командира.

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Виступ на телебаченні 24 листопада 2016[ред. | ред. код]

24 листопада на телевізійній передачі "Право на владу" Марія Берлінська виступила з майже 7 хвилиною промовою, що зібрала понад 100 тисяч переглядів на Youtube[14][15], а сумарно - понад мільйон переглядів в інтернеті[16], що уперше призвело до певного сплеску інтересу до неї в українському суспільстві[17]. Після ефіру Центр отримав понад 140 тисяч гривень допомоги за 5 днів[18].

Проєкт "Невидимий батальйон"[ред. | ред. код]

З 2015 Марія Берлінська почала виношувати ідею створення кінопроєкту про жінок у Російсько-Українській війні і врешті стала авторкою і продюсеркою фільму "Невидимий Батальйон" що був знятий за підтримки USAID і мав на меті:

 • Задокументувати історію, що відбувається прямо зараз, показати, як воюють жінки. Дуже важливо, що героїні фільму – нефейкові люди, що реально знають, що таке обстріли, передова, бій.
 • Змінити гендерні стереотипи в суспільстві, щоб полегшити жінкам самореалізацію в силових структурах.
 • Показати світу, що в Україні йде не "громадянська війна", як стверджує російська пропаганда, а війна з російським агресором в якій гинуть і калічаться жінки, але також жінки воюють і перемагають[19].

Прем'єра фільму "Невидимий батальйон" з аншлагом пройшла 24 листопада 2017[20]

Інститут гендерних програм[21][ред. | ред. код]

Марія Берлінська є головою громадської організації "Інститут гендерних програм".

Місією інституту є захист прав жінок, досягнення гендерної рівності та розвиток демократичних цінностей в Україні, укріплення позицій жінок у секторі безпеки та оборони, та в суспільстві загалом

Інститут гендерних програм утворився в 2016 році як інституціалізація громадського проєкту "Невидимий батальйон".

Невидимий Батальйон - дослідницький, правозахисний проєкт та громадський рух, основна мета якого - формування професійного сектору безпеки і оборони, повноцінне та рівноправне входження в сектор громадян України з фахової ознакою, не залежно від статі.

Основні завдання та Інституту - перейняти та імплементувати з врахуванням специфіки нашої країни досвід найсильніших армій світу в сфері гендерної рівності та недискримінації в секторі безпеки і оборони.

В 2018 році Марія виступила з ідеєю об'єднання жінок ветеранок, волонтерок та військових в єдину загальноукраїнську організацію. Так розпочалося створення першого об'єднання жінок, що були задіяні в Російсько-українська війна (з 2014).

Влітку 2018 року відбулися перші Установчі збори ветеранок, так званий "Злет ветеранок", це стало початком офіційного формування Жіночий ветеранський рух. Марія Берлінська в інтерв'ю зазначала основною метою створення Жіночий ветеранський рух взаємопідтримку ветеранок, а також здатність впливати на формування державних політик та процесів через громадське об'єднання: [1]

« Жіночий ветеранський рух – це окрема історія, яка буде надзвичайно потужним чинником в громадському житті країни. Хочу, щоб дівчата максимально могли впливати на державні процеси, за які вони воювали. «

Захист прав ЛГБТ-осіб[ред. | ред. код]

Марія Берлінська брала участь у Марші Рівності у Києві 2016го[22] і піднімала на телебаченні проблему ЛГБТ-осіб у складі силових структур України на війні[23].

Інші факти[ред. | ред. код]

Літературна творчість[ред. | ред. код]

У серпні 2017 Марія Берлінська на заході "Жінки про війну"[24] зачитала перед публікою власні оповідання[25].

Участь батька Марії Берлінської у війні[ред. | ред. код]

У 2016му батько Марії Берлінської прийшов у військкомат добровольцем, але його не взяли через вік – 58 років. Але після втручання Марії Берлінської Сергія Берлінського взяли служити в зоні АТО заступником командира бригади з психологічного забезпечення[18].

Нагороди[ред. | ред. код]

У 2015 році Марію Берлінську, було відзначено Kyiv Post. Вона потрапила до рейтингу 2017 Ukraine’s Top 30 Under 30 (30 найкращих українців й українок до 30 років).[26]

2015 - переможниця Волонтерської премії ЄSOS-2015.[13]

ЇЇ промова на урочистій університетській конвокації Києво-Могилянської академії 28 червня 2015 року була визнана найкращою промовою українського студента.[13]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Біографічні відомості про Марію Берлінську написані нею самою в 2013 році Перевірено 28 листопада 2017.
 2. Профіль фейсбук-сторінки "Центру підтримки аеророзвідки" Перевірено 28 листопада 2017.
 3. Невидимий Батальйон – жінки на війні | Марія Берлінська | TEDxKyiv (uk-UA). Процитовано 2021-08-26. 
 4. а б http://vaadua.org/news/mariya-berlinska-viyna-viynoyu-yudayika-za-rozkladom Перевірено 28 листопада 2017.
 5. http://ukrainianinstitute.org.uk/news_316 Архівовано 7 лютого 2017 у Wayback Machine. Перевірено 28 листопада 2017.
 6. http://www.ukma.edu.ua/index.php/podiji/icalrepeat.detail/2015/06/28/1272/-/konvokatsiia-2015 Перевірено 28 листопада 2017.
 7. Виступ Марії Берлінської на Конвокації-2015 Перевірено 28 листопада 2017.
 8. Жінки війни: Марія Берлінська, яка створила центр аеророзвідки. www.theinsider.ua. Процитовано 2019-10-08. 
 9. а б Марія Берлінська: «Сектор безпеки має формуватися за принципом професіоналізму, а не за статевими ознаками» // Спілкувалася: Валерія Бурлакова, tyzhden.ua, 20 листопада 2017
 10. http://blogs.telekritika.ua/?id=3786 Перевірено 28 листопада 2017.
 11. http://ru.telekritika.ua/kontekst/print/102747 Перевірено 28 листопада 2017.
 12. Жінки війни: Марія Берлінська, яка створила центр аеророзвідки. www.theinsider.ua. Процитовано 2019-10-09. 
 13. а б в Марія Берлінська – переможниця Волонтерської премії ЄSOS-2015. Асоціація випускників НаУКМА (uk). Процитовано 2019-10-09. 
 14. https://www.youtube.com/watch?v=rIkZss3WJUo Перевірено 28 листопада 2017.
 15. https://www.youtube.com/watch?v=GPxjIDYfTog Перевірено 28 листопада 2017.
 16. https://dt.ua/personalities/aerorozvidnicya-mariya-berlinska-u-mene-nemaye-ponyattya-mriya-ye-ponyattya-zavdannya-252839_.html Перевірено 26 листопада 2017.
 17. Запити в Україні про Марію Берлінську в період з вересня 2014 по грудень 2016 згідно Google Trends Перевірено 28 листопада 2017.
 18. а б https://hromadske.ua/posts/druzhina-zhinki-v-armii Перевірено 28 листопада 2017.
 19. http://womo.ua/mariya-berlinska-mi-hochemo-proyaviti-lyudski-oblichchya-na-tsiy-viyni-nevidimiy-batalyon-yakim-ye-zhinki Перевірено 28 листопада 2017.
 20. Репортаж однієї з героїнь "Невидимого батальйону" Олени Білозерської про прем'єру цього фільму Перевірено 28 листопада 2017.
 21. Institute of gender programmes. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-10-09. 
 22. https://life.pravda.com.ua/society/2016/06/13/213832 Перевірено 28 листопада 2017.
 23. http://t-o.org.ua/media/mariya-berlinska-chomu-v-ato-nemaye-geyiv-ta-zhinok Архівовано 15 листопада 2017 у Wayback Machine. Перевірено 28 листопада 2017.
 24. Фейсбук сторінка події "Жінки про війну" Перевірено 28 листопада 2017.
 25. https://dt.ua/personalities/aerorozvidnicya-mariya-berlinska-u-mene-nemaye-ponyattya-mriya-ye-ponyattya-zavdannya-252839_.html Перевірено 28 листопада 2017.
 26. Випускниця магістерської програми з юдаїки в НаУКМА Марія Берлінська ввійшла в Топ-30 українців і українок до 30 років за версією Kyiv Post | Ukrainian Association for Jewish Studies. uajs.org.ua. Процитовано 2019-10-08.