Мар'янівська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мар'янівська культура — археологічна культура енеоліту, що була поширена на теренах Лісостепової України і Лівобережного Полісся. У 60-тих роках ХХ ст. датувалася XVIII — XII ст. до н. е., проте сучасні методи радіовуглецевого датування вказують на такий час існування цієї культури: 4100 — 3000 рр. до н. е. Мар'янівська культура була тісно пов'язана із Бондарихинською культурою і була нею поступово замінена.

Назва походить від поселень поблизу с. Мар'янівка на р. Сеймі, що були відкриті під час розкопок М. Я. Рудинського у 1930 році.

Характеристика культури[ред.ред. код]

Племена Мар'янівської культури вели досить осілий спосіб життя. Виявлено житла напівземлянкового типу. Вони були прямокутними за формою із вогнищем у центрі. Населення в основному займалося розведенням великої і дрібної рогатої худоби, свиней та землеробством.

Кераміка[ред.ред. код]

Кераміка Мар'янівської і Бондарихінської культур, відмінна від посуду сусідніх синхронних культур. В основному це горщики з широковідкритим горлом і невеликим плоским дном. Орнамент — з ямок різної форми, відбитків гребінцевого штампа чи відрізків так званого перевитого шнура часто покриває всю поверхню посуду. На мар'янівському посуді візерунок густіший, ямки здебільшого круглі, частіше зустрічаються гусеничний і гребінцевий штампи.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]