Маслинка срібляста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маслинка срібляста
Eleagnus-commutata - Silber-Ölweide.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Маслинкові (Elaeagnaceae)
Рід: Маслинка (Elaeagnus)
Вид: Маслинка срібляста
Біноміальна назва
Elaeagnus argentea Pursch
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Elaeagnus commutata
EOL logo.svg EOL: 582726
IPNI: 315523-2
ITIS logo.svg ITIS: 27771
IUCN logo.svg МСОП: 64311251
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 573509

Масли́нка срібляста — багаторічна рослина родини маслинкових, також відома під народними назвами дика маслина, маслина, маслинка, масличне дерево, оливка, лох(к)овина, лоховник, срібне дерево, верба оліїста, маслинка, північний фінік, царегра́дська верба́, царегра́дська лоза́, джида́.[1] Харчова, танідоносна, фарбувальна, камеденосна, ефіроолійна, деревинна, фітомеліоративна, медоносна, лікарська і декоративна культура. Вважалося, що ця колюча і дуже запашна рослина оберігало людей від злих духів. Має вигляд куща або невисокого до чотирьох метрів деревця з коричневим гіллям. Листя срібляне, але має більш різноманітний вигляд за маслинку вузьколисту: гостре або затуплене, видовжене або яйцеподібне. Квіти (по одному, два або три) розміщуються в пазухах листя. Квітне маслинка срібляста довше ніж найближча родичка — з травня по липень. Розповсюджена по всій Україні в садках та парках у якості декоративної рослини, проте менше за вузьколисту. Батьківщина — Північна Америка.

Плоди вживають у їжу в свіжому вигляді, варять узвари та кисіль, які мають лікувальну дію при розладах шлунку, а також з них можна варити навіть кашу. Из плодів можна в промислових масштабах отримати спирт, причому один центнер плодів дає больше 12 л спирту. Особливу пошану маслинка отримала на Кавказі та в Центральній Азії. Місцева назва «пшат». Звідси похідна назва препарату-в'язівника «пшатин», який використовується при лікуванні цілої низки захворювань шлунково-кишкового тракту. Цей засіб вперше був запропонований С. А. Мірзояном, фактично він є висушеною та помеленою мучнистою частиною плодів. При тривалому культивуванню плоди збільшуються, а колючки на гіллі з часом зникають. Тверда щільна бурувато-жовта деревина слугує якісною сировиною для столярних та токарних виробів, тому може використовуватись при виробництві меблів. Камідь, яку отримують при підрізі стовбура, слугує для виготовлення фарб — наприклад, при нанесенні на бавовняну тканину кольорового малюнку з допомогою печатних машинок у текстильному виробництві.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Атлас медоносних рослин України / Боднарчук Л. І., Соломаха Т. Д., Ілляш А. М. та ін. — К.:Урожай, 1993. — С.220. — ISBN 5-337-01424-2.