Вибори Президента України 2004

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
1999 Україна 2010
Вибори Президента України 2004
з 31 жовтня до 26 грудня 2004
Віктор Ющенко Віктор Янукович
Кандидат Віктор Ющенко Віктор Янукович
Партія Безпартійний Партія регіонів
Голосів виборців 15,115,712 12,848,528
Відсоток 51.99% 44.20%
Вибори Президента України 2004

Результат переголосування другого туру (26 грудня 2004). Помаранчевим позначено регіони де переміг Ющенко. Блакитним позначені регіони, де переміг Янукович.

Попередній Президент
Леонід Кучма
Безпартійний
Президент, якого обрано
Віктор Ющенко
Безпартійний
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
України
 
Category КатегоріяІнші країни

Президентські вибори в Україні 2004 року були проведені 31 жовтня, 21 листопада та 26 грудня 2004-го. Президентські вибори були четвертими виборами, що пройшли в Україні після здобуття незалежності від Радянського Союзу. На останніх етапах результати були оскаржені між лідером опозиції Віктором Ющенком і тодішнім прем'єр-міністром Віктором Януковичем з Партії регіонів. Вибори проходили у вкрай напруженій політичній атмосфері, із звинуваченнями в упередженості ЗМІ, залякуванні виборців і отруєнні кандидата Ющенка.[1]

Згідно з виборчим законом України, для обрання Президента використовується система у два тури, в яких кандидат повинен отримати більшість (50% і більше) голосів з усіх поданих бюлетенів. Перший тур голосування відбувся 31 жовтня 2004 р. Оскільки жоден з кандидатів не набрав 50% (або більше) голосів, другий тур голосування між двома кандидатами-лідерами президентської кампанії, Віктором Ющенком та Віктором Януковичем, відбувся 21 листопада. Центральна виборча комісія оголосила результати 23 листопада, у другому турі виборів переміг Віктор Янукович. Результати виборів були оскаржені, Віктор Ющенко та його прихильники з багатьма міжнародними спостерігачами стверджували, що вибори сфальсифіковані.[2][3]

Наступні події привели до політичної кризи в Україні з широкою мирною демонстрацією, яка дістала назву «Помаранчева революція». Верховний суд України анулював офіційні результати і наказав повторити другий тур голосування.[2][3]

Остаточне повторне голосування відбулося 26 грудня. Віктор Ющенко був оголошений переможцем з 52% голосів і 44% в Януковича.

Міжнародні спостерігачі повідомили, що повторне голосування вважається справедливішим, ніж попереднє.[2][3]

Правила

Згідно з чинним на той час Законом «Про вибори Президента України», вибори відбувалися за системою абсолютної більшості: для перемоги треба було набрати абсолютну більшість голосів від числа тих, хто взяв участь у голосуванні. У випадку, якщо жоден кандидат не набирає такої кількості голосів, передбачався другий тур через 3 тижні, в якому мали брати участь двоє кандидатів, які набрали найбільше голосів. Для перемоги у другому турі досить було набрати більше голосів, ніж набрав суперник.

Соціологія

Соціологічні опитування з лютого 2014
Опитування Дата проведення
опитування
Viktor Yushchenko crop.jpg
Ющенко
Symonenko Petr.png
Симоненко
Yanukovich.jpg
Янукович
Yulia Tymoshenko, 2010.JPG
Тимошенко
Moroz 2003.jpg
Мороз
Viktor Medvedchuk (2016-05-25).jpg
Медведчук
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tiekas ar Ukrainas Augstākās Radas (parlamenta) priekšsēdētāju Volodimiru Ļitvinu (7447960224).jpg
Литвин
Сергій Тигіпко.jpg
Тігіпко
«Електоральне болото»
КМІС 15 10.2004 33.6 3.2 34.2 - 4.4 - - - 19
КМІС 7-15 08.2004 30 8 25 - 8 - - - 23
КМІС 15-22 05.2003 21 10 8 6 5 4 3 1 41
СОЦІС 15-22 05.2003 23 11 7 6 6 5 3 2 37
УІСД/ЦСМ 15-22 05.2003 21 13 6 7 5 4 3 2 39
УЦЕПД 15-22 05.2003 20 11 9 7 5 5 3 2 37

Передвиборча кампанія

Перший тур голосування.Кам'янець-Подільський, 31 жовтня 2004.
Віктор Ющенко (перший тур) - рівень підтримки у відсотках.
Віктор Янукович (перший тур) - рівень підтримки у відсотках.
Віктор Ющенко (другий тур) - рівень підтримки у відсотках
Віктор Янукович (другий тур) - рівень підтримки у відсотках.

На виборах були два основні претенденти: чинний прем'єр-міністр і голова уряду Віктор Янукович і лідер опозиції Віктор Ющенко. Віктор Янукович був прем'єр-міністром з 2002 р., користувався підтримкою Леоніда Кучми, російського уряду та президента Володимира Путіна.[2][3] Віктор Ющенко був зображений як більш прозахідний політик, якого підтримували Європейський Союз і США.[2][3][4]

Для участі в президентській кампанії зареєстровано 26 кандидатів[5][6]:

Григорій Черниш та Віталій Кононов добровільно зняли свої кандидатури до голосування[7].

Технічні кандидати

Така величезна кількість кандидатів, переважна більшість з яких фактично не мали шансів на перемогу, призвела до появи поняття «технічний кандидат». Роль «технічних кандидатів» широко обговорювалась у ЗМІ. Основною метою «технічного кандидата» було використання ефіру та квот у виборчих комісіях на користь іншого кандидата або відбирання голосів у начебто спорідненого з ним за поглядами кандидата.

Передвиборча кампанія очима ЄС

22 червня 2004 року Моніторинговий Комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) закликав органи української влади провести виборчий процес з абсолютною неупередженістю та дотриманням стандартів Ради Європи, дозволити всім кандидатам змагатись на чесній і рівноправній основі.

15 вересня 2004 схвалено заяву Моніторингового Комітету ПАРЄ стосовно президентських виборів в Україні. Комітет висловлює жаль з приводу того, що його попередні заклики, схоже, були проігноровані. Співдоповідачки Комітету щодо України, пані Северинсен та пані Вольвенд, повернувшись із чергової поїздки зі збору фактів у Донецьку та Дніпрі, виклали свої висновки стосовно поточної передвиборчої ситуації, які, на їх думку, залишають підстави для серйозної стурбованості. Комітет наголосив, що результати президентських виборів та висновки міжнародної спільноти стосовно того, як вони були проведені, стануть важливою перевіркою рішучості України по-справжньому дотримуватись європейських стандартів та цінностей.

Результати моніторингу виборчої кампанії

Комітет виборців України, який проводив моніторинг виборчої кампанії з березня 2004 року, перед першим туром виборів опублікував звіт про ситуацію щодо передвиборчої кампанії. (З повним текстом звіту можна ознайомитись на офіційному сайті КВУ [1]). За підсумками моніторингу КВУ констатував незаконне втручання органів влади у виборчий процес, використання адмінресурсу на підтримку кандидата від влади та для протидії іншим кандидатам, тиск на ЗМІ та громадські організації, недостовірність списків виборців. КВУ висловив ряд рекомендацій органам влади та засобам масової інформації щодо усунення зазначених у звіті порушень.

Передвиборчі «технології»

Під час передвиборчої кампанії один з основних претендентів на посаду президента, опозиційний кандидат Віктор Ющенко, неодноразово заявляв про факти стеження за ним та замаху на його життя. 10 вересня 2004 року, після кількаденного перебування під спостереженням українських лікарів, Віктор Ющенко у важкому стані був госпіталізований Віденською клінікою «Рудольфінерхауз». Після його повернення в Україну, виходячи зі стану його здоров'я та ушкоджень організму, було висунуто версію про отруєння. 21 вересня Генеральна прокуратура України, за заявою керівника виборчого штабу Віктора Ющенка Олександра Зінченка, порушила кримінальну справу за статтею 112 Кримінального кодексу (замах на життя державного або громадського діяча) для «повного й об'єктивного розслідування» обставин отруєння кандидата у Президенти. Потім кримінальна справа була передана для розслідування в СБУ, після чого знов була повернута в Генпрокуратуру. 25 жовтня 2004 року, перед першим туром голосування, прокуратура обнародувала висновки комісії українських експертів, які констатували, що погіршення стану здоров'я Ющенка було обумовлене «активізацією латентної вірусної герпетичної інфекції», і кримінальна справа була припинена.

Перший тур 31 жовтня 2004

10 листопада 2004 — Центрвиборчком оголосив остаточні результати виборів:

Цей день був останнім терміном, передбаченим законодавством для оголошення остаточних результатів виборів. Існує думка, що ЦВК спеціально зволікала, намагаючись якимось чином знівелювати той успішний для опозиції факт, що Ющенко опинився на першому місці.

Ukrainian presidential election 2004-10-31.pngРезультати по регіонах.
Чергові вибори Президента України 2004-10-31

Другий тур 21 листопада 2004

11 грудня австрійська клініка «Рудольфінерхауз», куди лідер української опозиції Віктор Ющенко був госпіталізований, офіційно заявила, що політик був отруєний діоксинами. «В останні 24 години ми завершили роботу над аналізами крові й у нас не залишилося жодних сумнівів. Безперечно, мова йде про спробу отруєння діоксинами», — повідомив директор клініки Міхаель Цимпфер. Держдепартамент Сполучених Штатів зробив заяву, в якій висловив серйозну стурбованість у зв'язку з інформацією про те, що версія про отруєння Віктора Ющенка знайшла лікарське підтвердження.

11 грудня 2004 року Генеральна прокуратура України скасувала власну постанову про закриття кримінальної справи у зв'язку з отруєнням лідера української опозиції Віктора Ющенка.

Результати другого туру по регіонах. Зміна явки виборців по регіонах між першим та другим туром голосування.
Результати другого туру по регіонах та зміна явки виборців по регіонах між першим і другим туром голосування

Переголосування другого туру 26 грудня 2004

3 грудня 2004 року Верховний Суд України визнав результати другого туру недійсними, у зв'язку з численними системними порушеннями на користь Віктора Януковича. Суд вирішив призначити переголосування другого туру на 26 грудня 2004 року.

Під час цього переголосування більшість голосів, за висновками ЦВК (склад якої було змінено), отримав Віктор Ющенко.

Передвиборчий штаб Віктора Януковича, перебравши тактику команди Ющенка з другого туру, ініціював новий судовий позов. 20 січня 2005 року Верховний Суд України відхилив скаргу кандидата у Президенти Віктора Януковича, за відсутністю доказів, і розблокував процес офіційного вступу Віктора Ющенка на посаду Президента. У той же день ЦВК офіційно оприлюднила у пресі результати переголосування: Віктор Ющенко — 51,99 % голосів; Віктор Янукович — 44,20 % голосів.

Результати переголосування другого туру по регіонах


[обговорити] – [редагувати]
Вибори Президента України у 2004 році[8]
Кандидат (Партія) Голосування
першого туру
% Повторне голосування
другого туру[9]
%
Ющенко Віктор Андрійович (Блок "Наша Україна") 11.188.675 39,90 15.115.712 51,99
Янукович Віктор Федорович (Партія регіонів) 11.008.731 39,26 12.848.528 44,20
Мороз Олександр Олександрович (Соціалістична партія України) 1.632.098 5,82
Симоненко Петро Миколайович (Комуністична партія України) 1.396.135 4,97
Вітренко Наталія Михайлівна (Прогресивна соціалістична партія України) 429.794 1,53
  1. (англ.) Dead End, Kyiv Post (October 29, 2009)
  2. а б в г д Anders Åslund and Michael McFaul (January 2006). Revolution in Orange: The Origins of Ukraine's Democratic Breakthrough, Carnegie Endowment for International Peace, ISBN 0-87003-221-6
  3. а б в г д Virtual Politics - Faking Democracy in the Post-Soviet World, Andrew Wilson, Yale University Press, 2005, ISBN 0-300-09545-7
  4. US campaign behind the turmoil in Kiev by Ian Traynor, The Guardian (November 26, 2004)
  5. Кандидати на пост Президента України
  6. Тіні технічних кандидатів, Ukrayinska Pravda (June 22, 2009)
  7. Кандидати на пост Президента України, які вибули з балотування
  8. Джерело: Центральна виборча комісія.
  9. докладніше у статті Помаранчева революція

Результати по регіонах

Область Перший тур Другий тур Переголосування
другого туру
Віктор
Ющенко
Віктор
Янукович
Олександр
Мороз
Петро
Симоненко
Віктор
Янукович
Віктор
Ющенко
Віктор
Ющенко
Віктор
Янукович
АР Крим 12,8 69,2 1,0 6,7 82,0 14,6 15,2 81,5
Вінницька область 59,7 16,0 12,8 3,9 21,1 75,9 84,1 12,9
Волинська область 77,2 10,5 3,2 2,1 11,9 85,8 90,7 7,0
Дніпропетровська область 18,7 49,7 5,3 10,6 63,6 29,6 32,0 61,1
Донецька область 2,9 86,7 1,3 3,3 96,2 2,03 4,2 93,5
Житомирська область 43,5 29,3 10,3 6,3 35,2 60,4 67,0 28,9
Закарпатська область 46,6 37,8 2,0 1,5 40,1 55,0 67,3 27,6
Запорізька область 16,6 55,7 5,3 8,8 70,3 24,1 24,5 70,1
Івано-Франківська область 89,0 4,5 1,4 0,7 5,1 93,4 95,7 2,86
Київська область 59,7 16,7 9,3 3,3 20,0 76,4 82,7 13,8
Кіровоградська область 39,0 30,8 12,5 7,0 46,5 47,1 63,4 31,8
Луганська область 4,5 80,0 1,9 5,8 92,7 4,76 6,2 91,2
Львівська область 87,3 5,8 1,6 0,8 6,6 91,8 93,7 4,7
Миколаївська область 17,9 54,0 5,4 7,8 69,6 25,4 27,7 67,1
Одеська область 17,3 53,4 8,5 6,7 67,8 26,1 27,5 66,6
Полтавська область 43,6 26,0 15,4 5,6 34,5 60,9 66,0 29,2
Рівненська область 69,3 16,1 5,2 2,3 20,1 76,7 84,5 12,3
Сумська область 52,7 25,7 7,3 4,1 26,4 69,1 79,5 16,9
Тернопільська область 87,5 5,5 2,0 0,5 5,2 93,5 96,0 2,7
Харківська область 15,4 57,4 5,3 7,9 70,3 24,1 26,4 68,1
Херсонська область 32,1 37,4 7,3 10,0 52,2 42,3 43,4 51,3
Хмельницька область 57,9 21,1 7,1 4,1 24,9 71,3 80,5 16,0
Черкаська область 57,7 17,9 11,8 4,3 24,1 71,9 79,1 17,4
Чернівецька область 66,6 17,9 2,7 2,6 21,7 74,5 79,8 17,4
Чернігівська область 43,4 24,5 16,3 5,2 30,0 65,5 71,2 24,2
м.Київ 62,4 14,6 5,4 3,1 19,9 74,7 78,4 17,5
м.Севастополь 6,0 73,5 1,3 8,8 89,0 7,6 8,0 88,8
Україна 39,9 39,3 5,8 5,0 49,5 46,6 52,0 44,2

Інавгурація

23 січня 2005 — Інавгурація президента Ющенка.

У неділю, 23 січня 2005 року о 12:00 розпочалось урочисте засідання Верховної Ради, на якому склав присягу новообраний Президент України Віктор Ющенко. Після цього відбулася військова церемонія в Маріїнському палаці.

О 13:30 Віктор Ющенко виступив з урочистою промовою на майдані Незалежності в Києві, де були присутніми не менше ніж півмільйона українців.

Після виступу на майдані Незалежності відбувся офіційний прийом Президента України Віктора Ющенка в Маріїнському палаці.

Див. також

Примітки

Посилання