Мастопатія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мастопатія
Мікрографія із зображенням онкозмін. Наявна Пляма Папаніколау

Мікрографія із зображенням онкозмін. Наявна Пляма Папаніколау
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 N60.1
DiseasesDB 4799
MedlinePlus 000912
MeSH D005348
CMNS: Мастопатія на Вікісховищі


Мастопа́тія — фіброзно-кістозна хвороба, що характеризується спектром проліферативних і регресивних змін тканини залози з порушенням співвідношення епітеліального та сполучнотканинного компонентів. Основною ланкою патогенезу є порушення гормональної регуляції. Проліферативні зміни включають в себе гіперплазію, проліферацію часток, проток, сполучної тканини, а регресивні процеси — атрофію, фіброз, утворення кіст (ВООЗ, 1984 р).

Фіброзно-кістозна мастопатія (ФКМ) виникає у 30—40 % жінок, пік захворювання припадає на 45 років, характеризується множинними і, як правило, двосторонніми і болючими кістозними захворюваннями, які схильні до змін протягом менструального циклу.

Основною скаргою є ниючий тупий біль з відчуттям розпирання і важкості, що посилюється в передменструальному періоді. Крім того, наявні болючі ділянки ущільнення в тканині молочної залози. 10-15 % жінок не відчувають болю, але ділянки ущільнення можна пропальпувати.

Діагноз виставляють на основі анамнезу, клінічної картини, пальпації молочних залоз і підтверджують результатами рентгенографії, УЗД, термографії, пункційної біопсії.

Спостереження проводять до повного зникнення утвору(ів).

Ексцизійна біопсія показана, якщо:

  • утвір рецидивує або не зникає повністю;
  • виділення з соска геморагічного характеру або в них виявлені клітини, підозрілі на ракове перетворення.

Лікування.

Інші захворювання молочних залоз[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]