Мастоптоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мастоптоз — медичний термін, яким позначають опущення і втрату пружності жіночими грудьми. Багато хто помилково[1][2] вважають, що мастоптоз викликається грудним вигодовуванням[3], а також що його можна запобігти з допомогою носіння бюстгальтера, хоча його носіння не запобігає, а, згідно з одним дослідженням на невеликому числі жінок, може провокувати обвисання грудей[4].

Мастоптоз — природний ефект старіння[5], або генетично обумовлена ознака. Швидкість і сила виразності мастоптоза залежить від декількох факторів. Головні з них — спадковість, паління, індекс маси тіла, кількість вагітностей, розмір грудей до вагітності і вік[6].

На мастоптоз впливає спадковість, яка визначає еластичність грудей, її розмір, а також баланс жиру і залозистої тканини. Набір ваги і наступне за ним збільшення грудей і її еластичності також впливають на розвиток мастоптоза.

Пластичні хірурги класифікують мастоптоз по положенню соска по відношенню до складці під грудьми, точці, в якій нижня поверхня грудей кріпиться до грудній клітці. На останній стадії мастоптозу соски знаходяться нижче складки і дивляться вниз.

Існує модифікована шкала Рено, за якою визначають стадію мастоптозу[7]:

 • I: легкий птоз: сосок знаходиться на рівні складки і над більшістю решти тканини;
 • II: середній птоз: сосок знаходиться під складкою, але вище більшості решти тканини;
 • III: розвинений птоз: сосок нижче складки і на рівні максимальної проекції грудей;
 • IV: сильний птоз: сосок набагато нижче складки і дивиться в підлогу.
 • Псевдоптоз — сосок знаходиться або на рівні складки, або над нею, але нижня частина грудей відвисає за неї; це зазвичай проявляється після зупинки вигодовування.
 • Паренхіматозна диспропорція — складка знаходиться дуже високо, у нижній частині грудей недостатньо повноти, сосок і ареола відносно близькі до складці. Зазвичай це вада розвитку[8].

Структура грудей[ред. | ред. код]

Жіночі груди не містять м'язів і складаються з м'якої залозистої тканини, молочних залоз, молочних проток, жирової тканини і куперових зв'язок.

Залози протягом життя майже не змінюються, кількість жиру, навколишнього залози, змінюється протягом життя. Незважаючи на те, що точні механізми, що визначають форму і розмір грудей, по більшій частині не відомі[9], кількість і розподіл жирової тканини (і, меншою мірою, залозистої тканини) є причиною різноманітності розмірів, форм та обсягів грудей. Куперови зв'язки трохи[уточнити] допомагають тримати форму грудей за рахунок сполучної тканини, хоча їх безпосередня функція поки не з'ясована[10][11].

Причини[ред. | ред. код]

Хоча операції з корекції відвисання грудей — мастопексії — є одними з найпоширеніших серед пластичних операцій (понад 100000 в США щорічно), дослідження причин і факторів ризику розвитку мастоптоза залучили мало уваги з боку медичного співтовариства. Так, огляд Реньо 1976 року вказує серед причин відвисання недолік жіночих статевих гормонів, втрату ваги, дерматохалазию і післяопераційні ускладнення[12], а глава довідника з естетичної грудної хірургії 1990 року вказує два додаткові фактори: зайва вага грудей (більше 400 г) і млявість зв'язок[13]. Ці висновки ґрунтуються на особистому досвіді лікарів і здоровому глузді, але не підтверджені науковими дослідженнями.

Обвисання грудей частково визначається спадковими факторами — еластичністю шкіри, щільністю грудей, тобто співвідношенням легкого жиру до тяжких залоз, частково воно викликається старінням залозистої тканини.

Пластичний хірург з університету Кентуккі Брайан Ринкер повідомив, що йому зустрічалося безліч жінок, які вважали, що груди відвисає через грудного вигодовування, причому ця версія була звичайна і серед медичних працівників[14]. Він вирішив з'ясувати, чи так це, і в період з 1998 по 2006 рік інтерв'ював разом з іншими дослідниками 132 жінок, які збиралися зробити операцію по збільшенню грудей або підтяжку. Були проаналізовані історії хвороб цих жінок, їх індекс маси тіла, кількість вагітностей, розмір грудей до вагітності і те, курили вони. Результати досліджень були оприлюднені на конференції і в журналі Американського товариства пластичної хірургії (англ. (англ. American Society of Plastic Surgeons)[15].

Згідно з дослідженням Ринкера, факторами ризику для розвитку мастоптоза є вік, періоди схуднення більш ніж на 50 фунтів (приблизно 20 кг), високий індекс маси тіла, великі розміри чашок використовуваних бюстгалтеров, кількість вагітностей і куріння. Зв'язку розвитку обвисання грудей з наявністю і тривалістю грудного вигодовування, регулярними вправами на розвиток м'язів верхньої частини торсу і набір ваги при вагітності дослідження не показало. Крім того, мастоптоз посилюється з кожною вагітністю, а куріння посилює мастоптоз в післяпологовому періоді[16]. Ринкер пов'язує[17] це з тим, що воно знищує підтримує груди еластин[18]. Крім того, груди відвисає з віком через тяжіння Землі, що сильніше впливає на жінок з великим розміром грудей. Четвертою причиною був набір ваги і схуднення.

Як зазначає Рінкер, результати дослідження не можна прямолінійно поширити на всіх жінок, так як дизайн дослідження — ретроспективний нерандомізироване дослідження пацієнтів, які бажають скорегувати свої груди — не дозволяє цього, зміщуючи, мабуть, дані в бік більш сильної представленості жінок з сильним мастоптозом.

Біг[ред. | ред. код]

При бігу груди рухається в трьох вимірах (вертикально, горизонтально і всередину), описуючи вісімку. Вільний рух великих грудей без підтримки може посилювати обвисання[19]. Дослідження показують, що при бігу більш ніж 50 % рухів грудей вертикальні, 22 % горизонтальні і 27 % — всередину і назовні[20]. Дослідження 2007 року показало, що серед спортивних бюстгальтерів більш ефективні ті, у яких кожна з грудей знаходиться в окремій кишені, а не компресійні, притискають до грудей тіла; перші зменшують переміщення в двох напрямах, а другі — лише в одному[21]. Раніше вважалося, що бюстгальтери з окремими порожнинами для кожної грудей потрібні тільки жінкам з великим розміром грудей, а маленькі і середні грудей краще утримувати компресійними бюстгальтерами.

Вагітність[ред. | ред. код]

Під час вагітності яєчники і плацента виробляють естрогени і прогестерон, які стимулюють від 15 до 20 часточок молочної залози. При декількох вагітностях груди розтягується і стискається кілька разів при наборі і скиданні ваги. До того ж, навіть після закінчення лактації залози залишаються збільшеними деякий час, що посилює мастоптоз.

Літній вік[ред. | ред. код]

У жінок після настання менопаузи обвисання грудей посилюється через зменшення еластичності шкіри[22]. Частково це викликано зменшенням кількості естрогенів, які, крім прямого впливу на повноту та еластичність тканини, також потрібні для підтримки рівня колагену, з якого по більшій частині складається сполучна тканина грудей, яка з віком всихає, що призводить до обвисання грудей.

Бюстгальтери[ред. | ред. код]

Так як груди не містить м'язів, її форму неможливо поліпшити з допомогою вправ. Багато жінок помилково вважають, що носіння бюстгальтера запобігає обвисання грудей[23]. Ні дослідники, ні виробники бюстгальтерів, ні працівники охорони здоров'я не змогли знайти підтвердження цієї теорії[24]. Виробники бюстгальтерів обережно стверджують, що бюстгальтери впливають на форму грудей тільки при носінні[25].

Бюстгальтери не запобігають мастоптозу[ред. | ред. код]

Роберт Манселл (англ. (англ. Robert Mansell), професор хірургії в Університетському госпіталі Уельсу в Кардіффі, стверджує, що «не бюстгальтери оберігають грудей від обвисання, беручи до уваги розтягування грудних лигаментов і провисання в зрілому віці, це відбувається дуже часто і сама по собі, а причиною цього є вага, часто важких грудей, а їх власниці носять бюстгальтери, що не запобігає [мастоптоза]»[kament 1]. Джон Діксі (англ. (англ. John Dixey), який у той час обіймав позицію CEO компанії Playtex, погодився з Манселлом: «У нас немає медичних доказів того, що носіння бюстгальтера може запобігти мастоптоз, тому що груди — не м'яз, і її неможливо тримати у формі»[26].

Дебора Франклін (англ. (англ. Deborah Franklin), автор статей по медицині та науці, в журналі Health порівняла міф про постійному носінні бюстгальтера з аналогічним повір'ями щодо корсета[27][28].

Франклін взяла інтерв'ю у Христини Хэйкок, хірурга в Медичному університеті Нью-Джерсі і експерта в галузі спортивної медицини[29]. Доктор Хэйкок сказала про те, що лигаменты Купера не мають ніякого відношення до опорної тканини і лише ділять груди на частини. Вона також зазначила, що груди починає відвисати з віком, і зазвичай це сильніше виражено у жінок з великим розміром грудей, але мастоптоз не має відношення ні до лігаментам, ні до розміру грудей. Вона порадила носити бюстгальтер у випадку, якщо жінка відчуває біль при вправах або якщо їй хочеться створити певний стиль в одязі, але в цілому навіть якщо жінка з великими грудьми буде займатися без ліфа, то це не призведе до незворотних змін, а жінки з розміром A часто найбільш комфортно себе почувають зовсім без бюстгальтера.

Бюстгальтери викликають мастоптоз[ред. | ред. код]

У Франції було проведено три багаторічних дослідження, які показали, що у жінок, які не носять бюстгальтерів під час спортивних вправ, мастоптоз не сильніше, ніж у носять, і що груди може сильніше обвисати від носіння бюстгальтера[30]. Доктор Летиція П'єро і доктор Жан-Дені Руайон, спортивний лікар в академічній клініці, провели декілька досліджень, присвячених впливу бюстгальтерів на мастоптоз.

У 2003 році П'єро опублікувала результат річного дослідження[31], в якому детально досліджувала 33 жінки, які займалися спортом принаймні чотири години на день. Вони погодилися на рік зовсім припинити носити бюстгальтер. Чотири рази проводилися біометричні дослідження грудей і сосків. Перед початком дослідження більшість жінок повідомило про те, що відчувають невеликий дискомфорт при носінні бюстгальтера, а до кінця року 88 % повідомили про те, що у них посилилося відчуття комфорту. Оцінка фізичного стану пацієнтів показала посилення м'язів-обертачів і грудних м'язів, менша кількість стрий і загальне поліпшення положення соска по відношенню до плечового суглобу. Незважаючи на обивательська думка, груди не тільки не обвисли, але за фактом стала більш пружною[32].

Даний результат був підтверджений Руайоном в 2007, коли він опублікував трирічне дослідження 250 француженок[33][34]. Була досліджена відносна висота соска по відношенню до ключиці в положеннях стоячи і лежачи. Вимірювання проводилися кожні півроку. У досліджених жінок відстань від соска до плеча зменшилася, а становище соска по відношенню до нижньої частини грудей покращився. Руайон зробив висновок про те, що джинси не покращують форму грудей.

У 2013 році Руайон оновив свої знахідки після 15 років вивчення анатомії 320 жінок віком до 35 років[35]. Він прийшов до висновку про те, що бюстгальтери є «помилковою необхідністю», і що багатьом жінкам він просто не потрібен[36]. Він прийшов до наступного висновку: «З медичної, фізіологічної і анатомічної точки зору груди не отримує ніякої користі»[kament 2]. Згідно з попередніми результатами поки не опублікованого дослідження, груди тих жінок, які ходили без бюстгальтера більше року, була твердіша і менше піддавалася мастоптозу. Одним з прикладів була жінка з некомфортно великими грудьми, через два роки неношения бюстгальтера відбулося поліпшення[37]. Доктор Руайон припустив, що при носінні бюстгальтерів підтримують лигаменты слабшають в відсутність навантаження, що викликає в'ялість при знятті бюстгальтера. Методологія досліджень, втім, була піддана сумнівам[38].

Набагато менш масштабному японському дослідженні 11 жінок віком від 22 до 39 років піддавалися вимірів при тримісячному носінні «добре підібраного» бюстгальтера і при відсутності бюстгальтера ще три місяці. Результати цього дослідження показали, що в першому випадку груди була більше і висіла нижче. Значення окружності під грудьми зменшилися, а над грудьми — збільшилися, нижня частина грудей перемістилася вниз і назовні. Цей ефект був сильніше виражений на жінках з великим розміром грудей. Це може бути пов'язано з видом використаних бюстгальтерів, так як після їх зняття спостерігалося поліпшення.

Лікування[ред. | ред. код]

Деякі жінки з мастоптозом проходять пластичну операцію з підтяжки грудей[39][40]. Іноді при цьому також виробляють введення грудних імплантів.

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. Bras don’t prevent breasts from sagging, with regard to stretching of the breast ligaments and drooping in later life, that occurs very regularly anyway, and that’s a function of the weight, often of heavy breasts, and these women are wearing bras and it doesn’t prevent it.
 2. Medically, physiologically, anatomically—breasts gain no benefit from being denied gravity.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Perkins, Sharon; Vannais, RN, Carol. Debunking Breastfeeding Myths. Dummies.com. Процитовано 31 July 2013. 
 2. LaFleur, R.N., Elizabeth. Are sagging breasts inevitable after breast-feeding?. Mayo Clinic. Процитовано 31 July 2013. 
 3. Sagging Breasts. Channel 4. 2009. Архів оригіналу за 2 травень 2008. Процитовано 3 February 2012. 
 4. Ashizawa K., Sugane A., Gunji T. . — Т. 19. — PMID:2092072.
 5. David C. Dugdale, III. (2012-11-30). Aging changes in the breast. MedlinePlus. Архів оригіналу за 2013-07-27. Процитовано 2013-09-17. 
 6. Campolongo, Marianne. (5 December 2007). What Causes Sagging Breasts?. Архів оригіналу за 15 травня 2012. Процитовано 26 January 2012. 
 7. Younai, S. Sean. Breast Sagging - Ptosis. Архів оригіналу за 28 грудня 2011. Процитовано 4 February 2012. 
 8. Anatomy of Breast Ptosis – How Breasts Sag. Процитовано 4 February 2012. 
 9. Page K.A., Steele J.R. [1]. — Т. 27. — DOI:10.2165/00007256-199927040-00001. — PMID:10367331.
 10. Female Intelligence Agency: Basic breast anatomy. 007b.com. Процитовано 26 April 2010. 
 11. Breast Anatomy and Physiology – Breast Health (Non-Cancerous Breast Issues). Imaginis The Women's Health Resource. Процитовано 28 April 2010. 
 12. Regnault P.. . — Т. 3. — PMID:1261176.
 13. Hinderer Ulrich T. {{{Заголовок}}}. — P. 565. — ISBN 9780721632070.
 14. Lauersen Niels H., Stukane E. {{{Заголовок}}}. — ISBN 978-0-449-91241-6.
 15. Rinker B., Veneracion M., Walsh C. . — Т. 28. — DOI:10.1016/j.asj.2008.07.004. — PMID:19083576.
 16. Rinker B., Veneracion M., Walsh C.P. . — Т. 64. — DOI:10.1097/SAP.0b013e3181c39377. — PMID:20354434.
 17. Breastfeeding Does Not Make Breasts Sag, Study Suggests
 18. Slowik N., Ma S., He J., Lin Y.Y., Soldin O.P., Robbins R.A., Turino G.M. . — Т. 140. — DOI:10.1378/chest.10-2298. — PMID:21415130.
 19. Toffelmire, Amy. Why do breasts sag?. MedBroadcast.com. Архів оригіналу за 2013-09-16. Процитовано 3 February 2012. 
 20. Healthy Breast: Why You Should Wear Sports Bras on Every Workout?. Архів оригіналу за 2012-08-23. Процитовано 4 February 2012. 
 21. Scurr Joanna C., White Jennifer L., Hedger Wendy. . — Т. 28. — DOI:10.1080/02640414.2010.497542. — PMID:20686995.
 22. De la Torre, J.I. (2009). Breast Mastopexy. Процитовано February 2, 2012. 
 23. Female Intelligence Agency: Why do women wear bras?. 007b Breast. Процитовано 10 May 2011. 
 24. Female Intelligence Agency: What causes sagging of breasts?. 007b Breast. 
 25. Cawthorne., Simon (November 2000). Bras, the Bare Facts. Channel 4. 
 26. Stuart, Julia. (November 2, 2000). Don't burn your bra just yet. The Independent. Процитовано 4 February 2012. 
 27. Deborah Franklin. . — Т. 6.
 28. Franklin., Deborah (May 26, 1993). Busted! Let's Uplift The Truth And Separate The Myth From All Those Reasons Mother Gave Us For Wearing A Bra. Health Magazine /Universal Press Syndicate. Процитовано February 19, 2011. 
 29. Christine E. Haycock, MD. October 29, 2004. Архів оригіналу за липень 20, 2011. Процитовано February 19, 2011. 
 30. Haton, Sandrine. Rester naturelle pour votre santé (fr). Архів оригіналу за 2013-06-17. Процитовано 5 December 2012. 
 31. Pierrot Laetitia. .
 32. Le soutien-gorge en question (The Bra in Question) (fr). Архів оригіналу за 2013-02-26. Процитовано 2017-06-14. 
 33. Mislin, Claude. Santé Le port du soutien-gorge déconseillé par un médecin bisontin (fr). Alsace Lepays. Архів оригіналу за вересень 28, 2007. Процитовано 9 May 2013. 
 34. Cascua, Stéphane. (June 2009). Soutien-Gorge: Ami Des Sportives? (fr). Sante Sports Magazine. Архів оригіналу за 2013-02-07. Процитовано 5 December 2012. 
 35. Tara Oakes (2013-04-12). French scientist bemused by buzz over bra research. Reuters. Архів оригіналу за 2013-04-12. Процитовано 2013-09-16. 
 36. Donnelly, Laura. (11 Apr 2013). Research suggests bras do no good. Telegraph UK. Архів оригіналу за 2013-09-14. Процитовано 9 May 2013. 
 37. Le port du soutien-gorge déconseillé par un médecin bisontin (fr). Архів оригіналу за жовтень 4, 2008. Процитовано червень 14, 2017. 
 38. Rebecca Watson. (2013-04-17). Don’t Burn Your Bra for Science Just Yet. The Committee for Skeptical Inquiry. Архів оригіналу за 2013-04-19. Процитовано 2013-09-16. 
 39. Mastopexy на eMedicine
 40. Smith, Dr. R. Scott. Fuller Breasts: A Woman's Guide to Breast Augmentation. Breastbook.com. Архів оригіналу за 24 лютий 2015. Процитовано 14 червень 2017. 

Література[ред. | ред. код]

 • Soutien-gorge de sport, in Thierry Adam, Gynécologie du sport. Springer 2012, pp 305-309
 • Facteurs de l évolution morphologique du sein après arrêt du port du soutien-gorge : étude ouverte préliminaire longitudinale chez 50 volontaires. Olivier Roussel; Jean-Denis Rouillon; Université de Franche-Конте. Faculté de médecine et de pharmacie. Thèse ' exercice : Médecine : Besançon : 2009.