Матвій Корвін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Матвій Корвін
Rex Hungariae
Matthias Corvinus.jpg
Король Угорщини
Правління 1458-1490
Коронація 29 квітня 1464
Попередник Ласло V Посмертний
Наступник Уласло II
Інші титули Король Хорватії
Король Галичини та Володимирії
Герцог Австрії
Біографічні дані
Дата народження 23 лютого 1443(1443-02-23)
Клуж-Напока
Дата смерті 6 квітня 1490(1490-04-06) (47 років)
Відень
Місце поховання Кафедральний Собор Святого Стефана, Секешфегервар, Угорщина
Дружина Єлизавета Габсбург
Другий шлюб Катерина з Подєбрад
Третій шлюб Беатриса Арагонська
Діти Янош
Династія Гуняді
Батько Янош Гуняді
Мати Єлизавета
Coa Hungary Country History Mathias Corvinus (1458-1490) big.svg

Ма́тві́й Ко́рвін або Матяш Гуняді (угор. Hunyadi Mátyás, угор. Mátyás király — король Матяш, лат. Matthias Corvinus (ворон), словац. Matej Korvín, чеськ. Matyáš Korvín, рум. Matei Corvin, сербохорв. Matija Korvin, нар.23 лютого 1443, Коложвар, нині Клуж-Напока, Трансильванія - пом.6 квітня 1490, Відень, Австрія) — угорсько-хорватський король, що також претендував на трон Чехії, Австрії, Сербії та Королівства Русі. Проголошений королем Угорщини 24 січня 1458 року.

Thuróczy János: Chronica Hungarorum

На своєму гербі мав зображення гербів Угорщини, Хорватії, Галичини й інших територій.

Походження[ред.ред. код]

Молодший син Яноша Гуняді, відомого землевласника, що володів багатьма землями на півночі і сході Угорського королівства, талановитого полководця, що боровся з османами, які наступали на Балканський півострів. Під Білградом 1456 року Янош Гуняді тимчасово зупинив турків, але незабаром помер внаслідок епідемії чуми, а його успіхи викликали побоювання кіл, що стояли за юним королем Ласло V. Щоб не допустити сім'ю Гуняді до влади, 1457 року король наказав стратити за підозрою в державній зраді й участі у вбивстві Ульріка Ціллеї старшого сина Гуняді — Ласло Гуняді, а 14-річного Матяша Гуняді ув'язнили спочатку у Відні, а потім у Празі. У відповідь на гоніння проти сім'ї Гуняді відразу після передчасної смерті Ласло V 23 листопада 1457 року у країні розгорілась боротьба національної середньої шляхти за обрання наступним королем Матяша Гуняді.

Сходження на престол[ред.ред. код]

Статуя короля Матяша
Форинт короля Матяша

У січні 1458 року міщани та відносно небагате дворянство проголосили Матяша королем Угорщини, стоячи на дунайській кризі біля фортеці Буда. Водночас дядько Матяша за материнською лінією Михай Сіладі з 15-тисячним ополченням прибув на збори в Ракошмезе і примусив землевласників-баронів затвердити Матяша Гуняді королем. Сам новопроголошений правитель перебував в ув'язненні у Празі до лютого 1458 року, поки його мати Ержебет Сіладі не заплатила викуп за сина, а корона Святого Іштвана залишилась в руках Фрідріха III Габсбурга.

Але і сходження Матяша на престол не зупинило протистояння у суспільстві: за вплив над Гуняді розгорілась прихована боротьба між угрупуваннями Михая Сіладі (барони) та Естергомського архієпископа Яноша Вітеза, мислителя-гуманіста та вихователя нового короля. Переміг Янош Вітез, що почав переговори з Їржи (Георгом) Подебрадом, колишнім гуситом-чашником, що став королем Чехії 1458 року. Завдяки посиленню позицій Яноша Вітеза, він став новим канцлером, а донька Їржи Подебрада Катерина Подебрад — першою дружиною Матяша Гуняді 1461 року. Своєю чергою, Міхай Сіладі, який вимагав для себе звання та влади реґента, був відсторонений від державного управління і відправлений у похід проти турків, з якого не повернувся. Був позбавлений влади і могутній рід Гараї, що підтримував Сіладія. Великі землевласники виступили проти таких рішень короля і спонукали Фрідріха III до вторгнення до Західної Угорщини. Заворушення баронів тривали до 1463 року.

Внутрішня політика[ред.ред. код]

На початку правління Матяша Корвіна його політика визначалася Яношем Вітезом.

Зовнішня політика[ред.ред. код]

Завдяки реорганізації армії та податкової системи Матяш Корвін здійснюва активну завойовницьку політику в Чехії, Сербії, Австрії.

Боротьба з Османською імперією[ред.ред. код]

1464 року Матяш Гуняді за закликом папи Пія II виступив у воєнний похід проти турків-османів, які 1459 року фактично підкорили Сербію, і захопив боснійську фортецю Яйце.

Війни у Чехії і Австрії[ред.ред. код]

В 1468-1478 роках тривала десятирічна війна Матвія за володіння Чехією.

Матяш Гуняді і культура[ред.ред. код]

Блиск королівського двору в Буді, «Перлині Дунаю» привертав до себе вчених, діячів культури, гуманістів і просто освічених людей з усієї Європи, а бібліотека Корвініана стала найбільшою на континенті.

1476 року Матяш після смерті першої дружини одружився з донькою неаполітанського короля Фердинанда I Арагонського Беатрисою, і Угорщина прилучилась до культури італійського Ренесансу. Міста на півночі королівства, зокрема, розташовані на території сучасної Словаччини, стали центрами Відродження, а Угорщина зробила значний вплив на сусідні держави, в тому числі на землі Королівства Русі (Галицько-Волинської держави), аж до Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського. За часів Матяші Гуняді (1488) вийшла Chronica Hungarorum Яноша Турочі, яка проголошувала угорців потомками гунів, а Корвіна — «другим Аттілою».

Значення правління[ред.ред. код]

В історіографії період правління Матяша Корвіна прийнято вважати часом останнього піднесення незалежного Угорського королівства.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Ласло V Посмертний
Blason louis II de Hongrie.svg Король Угорщини
1458-1490
Blason louis II de Hongrie.svg Наступник
Ласло II
Попередник
Владислав Посмертний
Croatia, Historic Coat of Arms, first red square.svg Король Хорватії
1458-1490
Croatia, Historic Coat of Arms, first red square.svg Наступник
Владислав II Ягеллончик
Попередник
Владислав Посмертний
Alex K Halych-Volhynia.svg Король Галичини та Володимирії
титулярний
1458-1490
Alex K Halych-Volhynia.svg Наступник
Владислав II Ягеллончик
Попередник
Фрідріх V
Austria coat of arms simple.svg Герцог Австрії
1487-1490
Austria coat of arms simple.svg Наступник
Фрідріх V