Матильда Шотландська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Матильда Шотландська
EditeMatildeEscócia.jpg
Народилася 1080(1080)
Данфермлайн, Файф, Шотландія, Велика Британія
Померла 1 травня 1118(1118-05-01)
Вестмінстер
Поховання Вестмінстерське абатство
Громадянство Flag of Scotland (traditional).svg Королівство Шотландія
Діяльність консорт-королева
Титул королева
Посада абатиса
Конфесія католицтво
Рід Дункельд
Батько Малкольм III
Мати Маргарита Англійська
Брати, сестри
Чоловік Генріх I Боклерк
Діти Матильда
Вільям Аделін

Матильда Шотландська (*1080 —†1 травня 1118) — англійська королева, дружина англійського короля Генріха I.

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Походила з династії Дункельд. Народилася у 1080 році. Була донькою Малкольма III, короля Шотландії, та Маргарити Англійської. При хрещенні отримала англосаксонське ім'я Едіта (від англ. «Щаслива битва»). Її хрещеним батьком був Роберт III Куртгез, герцог Нормандії, а хрещеною матір'ю Матильда Фландрська — дружина Вільгельма Завойовника.

У шестирічному віці Едіта і її молодша сестра Марія були відправлені до Англії для навчання і виховання. Вони оселилися в монастирі Ромсі в Гемпширі, настоятелькою якого була Христина, дочка Едварда Вигнанця і їх тітка по материнській лінії (сестра Агати Київської).

Будучи донькою шотландського короля і прямим нащадком англосаксонських монархів, Едіта була привабливою партією для багатьох нормандських аристократів. Відомо, що в 1090-х рр. вона відкинула пропозицію руки і серця аристократа Вільгельма де Варенн та бретонського лицаря Олена Річмондського. Існують також відомості, що можливість шлюбу з Едітою розглядалася і Вільгельмом Руфусом II, королем Англії. У період перебування в монастирі, а можливо й безпосередньо перед весіллям, Едіта змінила своє ім'я на англосаксонське − Матильда, більш звичне для нормандців (від нім. «Могутня битва»).

Шлюб[ред.ред. код]

Після смерті Вільгельма II 2 серпня 1100 року престол Англії захопив його молодший брат Генріх I. Відчуваючи потребу в зміцненні своїх прав на англійську корону та з метою завоювання підтримки англосаксонського населення, Генріх вирішив одружитися з Матильдою Шотландською. Та оскільки вона перебувала в монастирі, виникло питання про законність передбачуваного шлюбу. Архієпископ Кентерберійський, який повернувся до Англії після декількох років вигнання, не зміг прийняти рішення з цієї проблеми, і скликав собор англійського духовенства. На соборі Матильда поклялася у тому, що незважаючи на своє перебування в монастирі, вона ніколи не приймала постриг і не ставала черницею, і що в Ромсі вона знаходилась виключно з метою навчання і виховання, рятуючись за кріпосними стінами від «похоті норманів». Собор ухвалив, що Матильда не була черницею, і дав згоду на її шлюб з королем.

Нормандська династія, що прийшла до влади в Англії в результаті завоювання 1066 року, не мала спадкових прав на англійський престол, і союз з прямим нащадком стародавнього роду англосаксонських королів забезпечував Генріху I і його дітям додаткову підставу для легітимізації їх влади в країні. Крім того, шлюб з Матильдою зміцнював дружні стосунки з Шотландією і ліквідовував загрозу північному кордону Англії: на шотландському престолі протягом усієї першої половини XII ст. змінювали один одного брати Матильди: Едгар, Олександр і Давид.

Матильда і Генріх одружилися 11 листопада 1100 року у Вестмінстерському абатстві. Церемонію проводив архієпископ Ансельм, який і коронував Матильду. Хоча за свідоцтвами Вільяма Мальмсберійського після одруження король Генріх, відомий своїми любовними пригодами, став розсудливим і вірним чоловіком, це не підтверджується іншими даними.

Двір королеви Матильди розташовувався у Вестмінстері, хоча вона також періодично супроводжувала чоловіка у його поїздках по Англії, а в 1106−1107 роках, ймовірно, знаходилася разом із Генріхом у Нормандії. Королеву оточували поети та музиканти, а один з ченців, можливо Тюрго, написав за дорученням Матильди життєпис її матері, Маргарити Святої. Як і Маргарита, Матильда багато часу присвячувала підтримці церков і монастирів, турботі про бідних. Вільям Мальмсберійський згадував про те, як під час Великого посту королева босоніж приходила до церкви, мила хворим ноги і цілувала їм руки. Після своєї смерті вона стала відомою в народі як «Добра королева» або «Матильда Благословенної Пам'яті». Один час передбачалося її канонізувати, однак цього не сталося.

Королева Матильда померла 1 травня 1118 року. Через два роки загинув єдиний син Матильди і Генріха — Вільгельм.

Джерела[ред.ред. код]

  • Lois L. Huneycutt: Matilda of Scotland. A Study in Medieval Queenship. Boydell Press, Rochester NY u. a. 2003, ISBN 0-85115-994-X.
  • Lois L. Huneycutt, Matilda of Scotland: a study in medieval queenship, publié par Boydell Press, 2003, 207 pages