Матиця серболужицька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Матиця серболужицька
в.-луж. Maćica Serbska
Тип наукове товариство[d]
національна академія наукd
Засновано 1847
Бауцен
Правовий статус зареєстроване об'єднанняd
Країна  Німеччина
Членство Домовіна (організація)
Офіційні мови лужицькі мови
Керівник Jan Malinkd (2008)
Вебсайт: macica.sorben.com

Матиця серболужицька, в буквальній транскрипції з лужицької мови — Матиця сербська (н.-луж. Maśica Serbska, в.-луж. Maćica Serbska) — лужицьке літературно-наукове і культурно-просвітницьке товариство. Метою товариства є розвиток, збереження і поширення знань про лужицьких сербів і їх культуру. Найстаріша культурно-громадська організація лужичан, діюча з 1847 року.

Історія[ред. | ред. код]

Матиця сербська заснована у 1847 році у місті Будишин як клуб розвитку лужицької літератури і центр розвитку лужицької науки. Серед організаторів товариства були лужицькі письменники Гандрій Зейлер, Ян Арношт Смолер і педагог Корла Ян Смолер. У перший період своєї історії члени Матиці сербської займалися в основному лінгвістичними питаннями, вивченням лужицької історії, літератури, фольклору і демографії. Серед її членів нижньолужицький письменник Ян Бедріх Тешнар. З 1847 року по 1937 рік організація видавала власний друкопис «Časopis Maćicy Serbskeje», який виходив один раз у рік.

На хвилі революційних рухів у Східній Пруссії члени Матиці сербської у 1848 році звернулися у саксонський суд з вимогою надати лужицькій мові рівні права поряд з німецькою мовою при викладанні у системі шкільної освіти і представленні цієї мови у місцевих органах влади.

У другій половині XIX століття Матиця сербська відіграла важливу роль у створенні і уніфікації єдиної лужицької писемності. У 1880 році у місті Котбус було засноване нижньолужицьке відділення Матиці сербської. У другій половині XIX століття максимальна чисельність організації становила 191 людину. У 1905 році в організацію входило 206 членів. У цьому році організація складалася з 108 первинних відділків, 6 округів, 5 міських і 3 самостійних відділків.

У 1904 році в Бауцені був відкритий Сербський будинок, який займався збором архівних матеріалів і формуванням лужицької бібліотеки. Сербський будинок також використовувався для проведення різних зборів товариства та культурно-мистецьких заходів. З 1929 року по 1932 рік Матиця сербська організовувала на початку серпня щорічні народні фестивалі в місті Фечау. Після приходу до влади нацистів в 1937 році діяльність Матиці сербської була повністю заборонена. У 1941 році була конфіскована власність організації. Сербський будинок був повністю зруйнований в 1945 році під час військових дій.

Діяльність товариства була відновлена відразу ж після закінчення Другої світової війни. Члени товариства займалися в основному лінгвістичними та історичними питаннями. Пізніше Матиця сербська була позбавлена самостійності і приєднана до організації Домовіна. В цей час Матиця сербська стала ініціатором створення в 1951 році Сербського інституту.

У 1991 році Матиця сербська вийшла зі складу Домовіни.

В даний час Матиця сербська організовує різні конференції з лужицької культури і підтримує діяльність лужицьких громадських діячів та активістів. В даний час Рада Матиці сербської складається з 22 осіб, які проживають в різних країнах світу. Щорічно збираються загальні збори в Бауцені в першу суботу після Великодня.

Голови[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • З Великої радянської енциклопедії — «Матица сербо-лужицкая»
  • Втомившись від 1875 року [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.], Časopis Maćicy Serbskeje, 1875, стор. 57 — 63
  • Měrćin Völkel: Trać dyrbi Serbstwo. Ludowe Nakładnistwo Domowina, Budyšin 1997, ISBN 3-7420-1709-8
  • Siegmund Musiat: Sorbische / wendische Vereine. 1716—1937. (= Schriften des Sorbischen Instituts. 26). Domowina, Bautzen 2001. ISBN 3-7420-1835-3
  • Katalog Serbskeho Wotdzela Knihownje Maćicy Serbskeje (dt. Katalog der Wendischen Abteilung der Bibliothek der Gesellschaft Macica Serbska), bearbeitet und geordnet von Jacob Jatzwauk. Bautzen 1924.

Посилання[ред. | ред. код]