Матиця сербська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будівля Матиці сербської в місті Новий Сад

Матиця сербська (серб. Матица српска) — літературне-наукове і культурно-освітнє товариство Сербії, засноване 16 лютого 1826 в місті Пешт. Видавало друкований орган «Літопис Матиці Сербської», відкрили педагогічне училище в Сент-Андреї, гімназію в Новому Саді, сербські друкарні та книгарні. Матиця сербська відіграла значну роль у пробудженні сербського національної самосвідомості і виробленні літературної сербської мови. Нині Матиця сербська видає різні видання, в тому числі спеціальні наукові публікації та часописи «Літопису» (з 1924), «Зборник за друштвене науці» (з 1950), «Зборник за історіjy» (з 1970).

Статут про заснування Матіси Сербської

Історія[ред. | ред. код]

16 лютого 1826 в місті Пешт відбулися установчі збори. Серед засновників товариства були: Йован Хаджич, Джордж Станкович, Йосип Міловук, Йован Деметрович, Гаврило Бозитовац, Андрій Розмирович і Петро Раїч. У перші роки в товаристві перебувало близько 50 осіб. Товариство існувало за рахунок членських внесків і пожертвувань.

У 1835 році діяльність товариства була припинена через тиск угорської влади. В 1837 році Матиця сербська отримала офіційний дозвіл на діяльність. У 1864 році товариство було перенесено в Новий Сад.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]