Матка (каньйон)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каньйон Матка

Матка (мак. Матка) — мальовничий каньйон долини річки Треска, притоки Вардара, в Македонії. Пам'ятка природи площею близько 5 тис. га. Каньйон розташований за 17 км на південний захід від міста Скоп'є. У каньйоні збудовано 3 середньовічних православних монастиря: Святого Миколи, Святого Андрія та Успіння Святої Богородиці. Матка є одним з найпопулярніших місць відпочинку мешканців Скоп'є[1]. В ущелині збудована гребля ГЕС і створено штучне водосховище — озеро Матка[1].

Геологія[ред. | ред. код]

Фото 1930

Під час довгої геологічної історії вертикальної ерозій води річки Треска заглибились більш ніж на 1000 м вглиб корінних порід, розширивши долину до 250 м[1]. На схилах каньйону знаходяться виходи 10 печер, найвідоміша з яких Врело, які залишаються недослідженими в повній мірі[1]. Найкоротша печера має довжину близько 20 м найдовша — 176 м (досліджених коридорів). Печера Врело знаходиться на правому березі річки Треска. У печері багато сталактитів, найбільший з яких називається «Шишка». Печеру було включено до списку топ-77 нових чудес природи, проекту New7Wonders of Nature[2]. У найдальшій частині печери знаходяться два озера, одне більше (35 м завдовжки, 18 м завглибшки), інше менше за розміром (8 м завдовжки, 15 м завглибшки)[3]. Деякі дослідники печери припускають, що печера Врело може бути найглибшою підводною печерою в світі[4]. У каньйоні знаходяться дві карстові ями глибиною 35 м[5].


Природа[ред. | ред. код]

У каньйоні Матка досить ендемічна флора (20% видів рослин) та фауна комах (77 ендемічних видів метеликів) — це головна приваблива сторона даної пам'ятки[6]. У печерах каньйону мешкає велика популяція рукокрилих[3].


Монастирі[ред. | ред. код]

У каньйоні збудовано 2 середньовічних православних монастиря: Святого Миколая (мак. Манастир Свети Никола) та Успіння Святої Богородиці (мак. Манастир Успение на Пресвета Богородица); 3 православні храми: Святого Андрія (мак. Свети Андреја), Святого Спасу (мак. Свети Спас) — залишки ранньохристиянських церков Святої Трійці та Святого Георгія, Святого Тижня (мак. Света Недела).

Монастир
Святого Миколи
Монастир
Успіння Матері Божої
Церква
Святого Андрія

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г (англ.) Matka CanyonMacedonia holidays and tours [Архівовано 17 листопада 2015 у Wayback Machine.] — Macedonia holidays and tours.
  2. (англ.) New7Wonders [Архівовано 16 грудня 2009 у Wayback Machine.] — офіційний сайт проекту.
  3. а б Canyon Matka [Архівовано 2 серпня 2009 у Wayback Machine.] — офіційний сайт національної пам'ятки природи Ущелини Матка.
  4. (англ.) SETimes. [Архівовано 3 березня 2016 у Wayback Machine.]
  5. (англ.) The Matka Canyon [Архівовано 1 липня 2017 у Wayback Machine.] — культурно-інформаційний сайт Macedonia.
  6. (англ.) Exploring Macedonia [Архівовано 1 вересня 2011 у Wayback Machine.] — офіційний туристичний сайт уряду Північної Македонії.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]