Матосаванк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Матосаванк (вірм. ՄաթոսավանքՄաթոսավանք) — невеликий монастир, розташований в гірському лісовому масиві Національного парку «Діліжан», в 3,5 км на північний захід від міста Діліжан в Тавушской області Вірменії.

Знаходиться поблизу від монастиря Джухтакванк. Комплекс в даний час знаходиться в руїнах, частково присипаний землею, складається з церкви (без купола), притвору і книгосховища, примикають один до одного.[1]

Архітектура[ред. | ред. код]

Згідно напису на головному фасадному камені — церква побудована в 1205 році, зведена з грубо тесанних каменів і має невелику будова, покрите склепінням, однак купол відсутня. Біля входу в церкву, по обидва боки, встановлені хачкари. Із західного боку до церкви прилягає будинок притвору, що являє собою прямокутне приміщення зі склепінчастим перекриттям. Стіни побудовані з грубо тесаних каменів, оштукатурені зсередини. Висвітлюється єдиним вікном, яке знаходиться на західній стіні. На підлозі лежить кілька надгробних плит (написи на них нерозбірливі від часу)[2].

На південній стороні церкви примикає книгосховище — невелике приміщення зі склепінчастим покриттям, знаходиться в дуже поганому стані одна зі стін на 50 % зруйнована. У східній стіні є окремий вхід. На південній стіні знаходяться вікна. Руїни церкви, притвору, бібліотеки збереглися, але стан дуже поганий.

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Вид на книгосховище

Незважаючи на те, що комплекс включений в список охоронюваних державою пам'яток і має реєстровий номер «10.3.145»[3], з року в рік пам'ятник продовжує руйнуватися і не реставрується. Цей негативний аспект доповнюється вандалізмом з боку відвідувачів монастиря, деякі з стін будівлі розписані, а на стародавніх кам'яних хрестах запалені свічки покривають рештки монастиря шаром гарі і залишками воску.

Відсутність купола церкви обумовлює високу вологість всередині руїн і прискорює процес руйнування пам'ятника.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]