Маттео Банделло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маттео Банделло
Matteo Bandello
Matteo Bandello.jpg
Ім'я при народженні Matteo Bandello
Народився бл. 1485
Кастельнуово
Помер 1561(1561)
Франція Франція
Громадянство
(підданство)
Італія[1]
Діяльність письменник
Мова творів італійська[2]
Роки активності 1505—1560
Напрямок гуманізм
Жанр оповідання
Конфесія Римо-католицька церква

Маттео Банделло у Вікісховищі?

Маттео Банделло (італ. Matteo Bandello бл. 1485—1561) — відомий італійський письменник. Один з найкращих новелістів доби пізнього Відродження.

Біографія[ред. | ред. код]

Ранішні роки[ред. | ред. код]

Народився в місті Кастельнуово Скривія в Північній Італії. Точних відомостей про день і рік народження не збережено. В молодому віці став ченчем доміканцем.

Навчання[ред. | ред. код]

Дворик домініканського монастиря делле Грація в Мілані.

Освіту отримав в монастирі Санта Марія делле Грація в місті Мілан. Знатне походження та покровительство дяді(настоятеля монастиря в Мілані) дало змогу продовжити навчання в університеті міста Падуя.

Курс опанування історії та філософії, вивчення стародавніх мов наблизили його до літератури. Почав сам писати вірші в стилістиці тогочасної любовної лірики. Перекладав драматичні твори античних авторів.

Вимушені мандри[ред. | ред. код]

Супроводжував свого дядю в часи інспекційних подорожей по монастирям Італії. Життя в бурхливий період Італійських воєн, що вела Франція, спонукали Маттео до вимушених подорожей. Він жив і в військових таборах, і при дворах малих італійських князівств Сфорца, д'Есте, Бентівольо. Але не полишав збирати перекази і оповідання, що ставали після його літературної обробки новелами.

Є відомості, що Маттео Банделло відчував тягар церковної кар'єри і навіть робив спроби облишити її. Але не судилося.

Еміграція у Францію і смерть[ред. | ред. код]

Політична нестабільність в Італії і прихильність до Франції спонукали до еміграції у Францію, де він прожив останні роки життя. Король Франції Генріх ІІ зробив його єпископом міста Ажен у 1550 році. На новій батьківщині він помер.

Творче надбання[ред. | ред. код]

Маттео продовжив літературну процю і у Франції. За період 1505—1554 рр. набралася збірка новел, яку розділив на чотири частини. Три перші частини були надруковані в місті Лукка. Четверта, остання частина, була надрукована у місті Ліон посмертно у 1573 р . Маттео Банделло вважають автором 214 новел.

Серед чітачів новел Маттео Банделло був Вільям Шекспір. Деякі сюжети новел Банделло Шекспір використав при створенні своїх п'єс («Ромео і Джульєтта», «Багато галасу з нічого» тощо).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Зарубежная литература. Эпоха Возрождения.— М.: Просвещение, 1976

Посилання[ред. | ред. код]

  1. LIBRIS — 2012.
  2. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.