Маттео Банделло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маттео Банделло
Matteo Bandello
Matteo Bandello.jpg
Ім'я при народженні Matteo Bandello
Народився бл. 1485
Кастельнуово
Помер 1561(1561)
Франція Франція
Діяльність письменник
Мова творів італійська[1]
Напрямок гуманізм
Жанр оповідання
Конфесія Римо-католицька церква

CMNS: Маттео Банделло на Вікісховищі

Маттео Банделло (італ. Matteo Bandello бл. 1485—1561) — відомий італійський письменник. Один з найкращих новелістів доби пізнього Відродження.

Біографія[ред. | ред. код]

Ранішні роки[ред. | ред. код]

Народився в місті Кастельнуово Скривія в Північній Італії. Точних відомостей про день і рік народження не збережено. В молодому віці став ченчем доміканцем.

Навчання[ред. | ред. код]

Дворик домініканського монастиря делле Грація в Мілані.

Освіту отримав в монастирі Санта Марія делле Грація в місті Мілан. Знатне походження та покровительство дяді(настоятеля монастиря в Мілані) дало змогу продовжити навчання в університеті міста Падуя.

Курс опанування історії та філософії, вивчення стародавніх мов наблизили його до літератури. Почав сам писати вірші в стилістиці тогочасної любовної лірики. Перекладав драматичні твори античних авторів.

Вимушені мандри[ред. | ред. код]

Супроводжував свого дядю в часи інспекційних подорожей по монастирям Італії. Життя в бурхливий період Італійських воєн, що вела Франція, спонукали Маттео до вимушених подорожей. Він жив і в військових таборах, і при дворах малих італійських князівств Сфорца, д'Есте, Бентівольо. Але не полишав збирати перекази і оповідання, що ставали після його літературної обробки новелами.

Є відомості, що Маттео Банделло відчував тягар церковної кар'єри і навіть робив спроби облишити її. Але не судилося.

Еміграція у Францію і смерть[ред. | ред. код]

Політична нестабільність в Італії і прихильність до Франції спонукали до еміграції у Францію, де він прожив останні роки життя. Король Франції Генріх ІІ зробив його єпископом міста Ажен у 1550 році, оскільки після смерті аженського єпископа ікардинала Жана Лотаризького, коад'ютор останнього — Джані Фрегозо — бувдосить молодим. На новій батьківщині він помер.

Творче надбання[ред. | ред. код]

Маттео продовжив літературну процю і у Франції. За період 1505—1554 рр. набралася збірка новел, яку розділив на чотири частини. Три перші частини були надруковані в місті Лукка. Четверта, остання частина, була надрукована у місті Ліон посмертно у 1573 р . Маттео Банделло вважають автором 214 новел.

Серед чітачів новел Маттео Банделло був Вільям Шекспір. Деякі сюжети новел Банделло Шекспір використав при створенні своїх п'єс («Ромео і Джульєтта», «Багато галасу з нічого» тощо).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Зарубежная литература. Эпоха Возрождения.— М.: Просвещение, 1976

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.