Махалля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Махалля або Махалла, також Гузар (араб. محلة maHálla - «перевалочна станція», «привал»; «табір»; «міський квартал», від حل Hálla «розв'язувати», «розплутувати»; турецьк. Mahalle, узб. Mahalla; уйг . مەھەللە / мәһәллә) - в ісламських країнах частина міста розміром з квартал, жителі якого здійснюють місцеве самоврядування. Як правило, центром такого кварталу - махаллі - є мечеть, яка свого роду культурним центром, в якому проходять п'ятничні збори населення махаллі і здійснюється урочиста п'ятнична молитва - намаз. У сучасному розумінні в Узбекистані і середньоазіатських республіках колишнього СРСР, а також у Східному Туркестані у уйгур під Махалля, як правило, розуміється традиційний соціальний інститут общинного типу або квартальна форма організації суспільного життя. Тобто це квартал або мікрорайон, жителі якого здійснюють місцеве самоврядування шляхом вибору комітету махалли. і його голови, які вирішують питання організації побуту і дозвілля жителів своєї махалли, а також несуть відповідальність перед вищестоящими органами міського управління за забезпечення правопорядку у своїй махалле. Поет, письменник XI століття Насір Хосров у своєму творі «Сафар-наме» (Записки мандрівника), подорожуючи з 1043 по 1052 по країнах Близького Сходу і здійснюючи Хадж до Мекки, писав - «місто Каїр складається з 10 Махаллей», що свідчить про те, що таке поняття як махалля на Сході існують вже багато століть.

Звичаї[ред. | ред. код]

На території махалли, як правило, знаходиться мечеть - своєрідний громадський, культурний і духовний центр. А з початку XIX століття вперше в Бухарі, а потім повсюдно поширилася та альтернатива мечеті - чайхона. З тих пір у всіх Махалля культурним і громадським центром стала також чайхана. До Жовтневої революції в мечетях п'ять разів на день жителі махалли (чоловіки) здійснювали намаз. Між молитвами проводилися заняття для хлопчиків. Таким чином, махалля не становила релігійною організацією, проте сприяла поширенню традиційних ісламських ідей, а в єврейських Махалля ідею юдаїзму, що, у свою чергу, сприяло об'єднанню жителів Махалля в плані побуту, традиції, моралі і т.д. Територію махалли визначали по голосу муедзина приглашавшего на молитву, до будинку куди доходив його голос. Але махалля була не тільки територіальною одиницею, її жителі, пов'язані між собою спорідненістю, професією, особистим знайомством і об'єднувалися у своєрідну громаду. Кожен мав один про одного досить докладні і достовірні відомості. Саме в махалле виник і існував протягом багатьох століть самобутній інститут спілкування людей, перш за все дотримання добросусідських відносин, повагу старших за віком, турбота про літніх людей, дітей, хворих і традиційний спосіб взаємодопомоги, коли вся махалля бере участь в організації весіль, похорону, різних свят, коли організовують хашар для будівлі будинку тій чи іншій сім'ї, допомагають при стихійних лихах і т.д. Раніше кожен житель махалли без нагадування, вранці і ввечері виробляв полив, очищення вулиць біля свого будинку. Жителі дбали про чистоту і доглянутості водойм - хауз і ариків як основних джерел питної та поливної води. Махалля мала свої закони, один з них «Шафат» - обгородити від «чужих». Якщо хтось із жителів махалли хотів продати свій будинок, він перш за все пропонував продати цей будинок своїм родичам, потім, у разі відмови, своїм сусідам по паркану, а далі жителям махалли. Без дотримання вищевказаної субординації господар не мав права продати свій будинок «чужим». Цей закон перешкоджав попаданню сторонніх у Махалля.

Історія виникнення і функціонування інституту махалли на прикладі Самарканда[ред. | ред. код]

Історія виникнення Махалля в Самарканді та історія їх назв мають глибоке коріння. Часто махалли утворювалися і називалися по виробничо-ремісничому принципом: Кулолоні - гончарі, Заргарон - ювеліри, Сузангарон - ігольщікі, Чармгарон - кожум'яки і т. д. Часто свою назву вони отримували від назв архітектурних пам'яток, що знаходяться на їх території: Рухабад, Гурі- Амір, Мадрасаі сафед і т.д., а також від назви гідронімів: Обі Машат, Кош хауз. Махалли іноді носили назви тих міст і сіл звідки їх жителі були колись переселені в місто. [5] Жителі махалли Тошканді, Ургут, Дахбеті, Хавосі, і т. д. Письмові джерела свідчать про те, що в Самарканді були такі махалли як «Сангтарошон», «Сабунпазон», «Мирсаидов ошік», «Бустоніхон», «Дегрезон», «Кемухгарон», «Даруй Арк», «Робіт» та інші. На початку XX століття в Самарканді існувало 103 мечеті і стільки ж Махалля. Всі вони розташовувалися на території Сіабского району міста. Наприклад, до 30-х років XX століття в Самарканді існувала махалля «Кулі сафед» (Білокам'яний міст). У махалле малася мечеть, великий базар, вона славилася розвиненими культурними традиціями. Ще в XVII столітті в тут жив і творив поет Масехо Іваз Боки [8]. У зв'язку з розширенням спиртогорілчаного заводу в 1930-32 роки махалля зникла. Така ж історія тільки наприкінці XX століття відбулося з Махалля «Рухобад». В даний час зберігся тільки мавзолей Рухабад, що знаходився на території махалли. Назви Махалля - цінний матеріал для дослідників історії виникнення і розвитку стародавнього міського господарства. Наприкінці XIX століття в місті Самарканді налічувалося 96 Гузарів (Махалля), в яких проживало близько 55 тисяч осіб. Як правило, в кожній махалле середньої величини проживало від 450 до 800 осіб. Структура і функції махалли змінювалися з плином часу або у зв'язку з певними обставинами, але махалля зберігала принцип самоврядування на своїй території, координувала соціально-економічні взаємини жителів. У період Радянської влади інститут махалли зберігався, але їх діяльність жорстко контролювалася владою, а деякі функції махалли були скасовані або зведені до мінімуму. У цей період своєї історії культурним центром махалли стала чайхана з червоним куточком. Багато махалли були перейменовані, була проведена реорганізація в структурі їх управління. У результаті всього цього старі назви цих Махалля в даний час майже не згадуються. Так наприклад, махалля під назвою «Хон Саїд імом», де в XVII столітті жив поет Мулло Моне', була у ХХ столітті перейменована в квартал «Іттіфок -60», і тепер стара назва майже ніхто не знає.

Про історію інституту махалля в Ташкенті[ред. | ред. код]

У Ташкенті махалля спочатку виникли як квартали ремісників, тому вони і носили відповідні назви: махалля Заргаров - махалля ювелірів, махалля Дегрез - махалля ливарників, махалля Укчі - махалля виготовлювачів стріл (або куль), ткачів, будівельників, гончарів і т.д. У міру зростання міста в ньому стали з'являтися махалли, які одержували назви за етнічною ознакою - Тюрк-махалля, Таджик-махалля, Узбек-махалля і т.д. У зв'язку із зростанням населення міста стали з'являтися висілки, які одержували відповідні назви - Тюрк-Янгі-Шахар-махалля, Кукча-Янгі-Шахар махалля і т.д. (Слово «Янгі» перекладається на українську мову як «новий», «нова»). Пізніше в Ташкенті в назвах махалли стали з'являтися назви тієї чи іншої місцевості, наприклад махалля Джангоп, що перекладається як Місце битви. Це свою назву махалля отримала тому, що на місці, де вона виникла, у XVIII столітті відбулася битва між прихильниками Юнус-ходжі і трьома іншими правителями інших частин міста (Даха). Кількість як самих махалля, так і кількість домоволодінь у них змінювалося з часом. Наприклад в середині XIX століття в Шейхантаурської частини Ташкента було 48 махалля, в Сібзарської - 38 в Бешагачської - 32, а в Кукчінскої - 31 махаллі. У махалле Акмечеть в Шейхантаурскої частини (Даха) Ташкента було понад 400 домоволодінь, в маххале Караташ в Бешагачской частині міста (Даха) - 200 будинків, а в маххале Самарканд-дарбазі в Сібзарской частини - 50 будинків.

Махалля як основа місцевого самоврядування[ред. | ред. код]

Слід зазначити, що махалля в силу того, що в ній закладені демократичні принципи місцевого самоврядування, являє собою важливу історичну цінність, що вимагає вкрай дбайливого до себе ставлення. Будь-які непродумані експерименти з таким соціальним інститутом як махалля можуть призвести до непоправних помилок. На базі махалли, її самобутньої структури можна успішно розвивати нові принципи місцевого самоврядування - це більш практичне і відкрите ведення справ, велика доброзичливість до людям, изживание різних проявів бюрократизму і т.д. Саме махалля як орган самоврядування на місцях може бути основою здорового громадянського суспільства, а значить і основою сильної і демократичної держави. Варто зазначити, що існують і відмінні від викладеної вище точки зору на роль інституту махалли в сучасному суспільстві.

Махалля в мистецтві[ред. | ред. код]

  • Фільм Шухрата Аббасова «Про це говорить вся махалля» (1960 рік)

Посилання[ред. | ред. код]