Махлебі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цілі кісточки, насінинки всередині
Кісточки махлебі у ручній мололці

Махлебі (махлеб, магалебська вишня, магалебка, антипка) — це ароматична спеція, зроблена з насіння певного виду дикої вишні Prunus mahaleb (вишня Святої Люсії або Магалебська вишня).[1][2] Вишневі кісточки розколюють, щоб видобути з них насіння, розміром 5 мм у діаметрі.[3] Насіння дуже м'яке, його можна жувати. Перед вживанням ядра насінинок перемелюють у порошок. Її аромат нагадує поєднання гіркого мигдалю та вишні. Махлебі використовується у маленькій кількості, щоб зробити смак солодощів яскравим.

Вона використовуєть протягом багатьох століть на Середньому Сході та сусідніх територіях як спеція для хлібобулочний виробів.

У Греції спеція називається μαχλέπι (махлепі) і використовується у дріжджових здобних пирогах та печивах на свята, наприклад, на Новий рік пиріг василопіта, а на Великдень цурекі. У Вірменії ця спеція також додається у традиційний пасхальний хліб, який схожий по назві і з грецьким цурекі, але вимовляється трішки інакше — чорек. На Середньому Сході та у Малій Азії махлебі використовується для рамаданських солодощів, таких як çörek (чо(у)рек), канділ сіміді, какать (ka'kat), мамул. На Кіпрі спеція називається μέχλεπι (мехлепі) і використовується у пасхальних сирних пирогах і тістечках під назвою φλαούνες (флаонес). У Туреччині спеція використовується для хліба під назвою погача (круглий хліб, зазвичай солоний). У Єгипті перемелену махлебі змішують з медом, кунжутом та горіхами, цю пасту їдять як десерт або намазують на хліб.

В різних мовах є багато різних варіантів написання назви цієї спеції — mahlab, mahalab, mahleb, محلب , مَحْلَب, מהלב, mahlep, mahalep, μαχλέπι, μέχλεπι, mahlepi, machlepi чи makhlepi.

References[ред. | ред. код]

  1. MacMillan, Norma, ред. (October 2010). The Illustrated Cook's Book of Ingredients (вид. 1st American). Dorling Kindersley. с. 354. ISBN 978-0-7566-6730-6. Архів оригіналу за 27 травня 2013. Процитовано 27 червня 2013. 
  2. DOI:10.1016/j.foodchem.2009.04.085
    Нема шаблону {{Cite doi/10.1016/j.foodchem.2009.04.085}}.заповнити вручну
  3. МАХЛЕБ http://shipilevsky.livejournal.com/72863.html [Архівовано 12 квітня 2013 у Wayback Machine.] (рос.)