Махмуд (астраханський хан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Махмуд
Помер 1466
Посада хан
Конфесія іслам
Батько Кічі-Мухаммед
Діти Касим І і Абдул-Керім

Махмуд I (? — 1471 або 1476) — 3-й хан Великої Орди у 14591465 роках, 1-й астраханський хан у 14651476 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду Тукатимуридів, гілки династії Чингізидів. Старший син Кічі-Мухаммеда, хана Великої Орди. 1459 року після смерті батька успадкував трон. Надав братові Ахмату землі у Середньому Надволжі, де той вів напівсамостійну політику.

Власне Махмуд I володів степами між Дніпром і Волгою. З огляду на це вимушений був протистояти кримському ханові Хаджі I Ґераю, що претендував на спадок Золотої Орди. Махмуд карбував власну монету, зокрема, відомий його дирхем з Увеку.

В 1465 Махмуд зібрався в похід на Велике князівство Московське або на південь Великого князівства Литовського (щодо цього тривають суперечки). При переправі через Дон він був атакований військами кримського хана, який завдав Махмудові поразки. Ймовірно цим скористався брат останнього — Ахмат — що захопив землі Великої Орди. Тому Махмуд відступив до Хаджи-Тархану, що був давнім улусом Тукатимуридів. В подальшому підтримував дружні стосунки зі своїми могутніми сусідами — Ногайською Ордою та Великою Ордою.

Збереглося його послання від 10 квітня 1466 року (писаного старотаттарською мовою) до османського султана Мехмеда II, в якому він пропонує султану мир і дружбу, мав на меті визнання самостійності Астраханського ханства. За різними відомостями помер у 1471 або 1476 році. Трон перейшов до його сина Касима I.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Р. Ю. Почекаев Цари ордынские. Санкт-Петербург, «Евразия» 2010 ISBN 978-5-91852-010-9