Махрова тканина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Махрова тканина

Махрова тканина (або «тканина фроте» [фроте]) від франц. Frotté — «тертий», просторічна назва — «махра») — це натуральна тканина, поверхня якої складається з ворсу (петель основних ниток). Ворс може бути як одинарним (одностороннім), так і подвійним (двостороннім). Крім односторонньої і двосторонньої, розрізняють також тканину з рельєфним малюнком у структурі махри і тканину з стриженим ворсом (стрижена махра).

Історія[ред. | ред. код]

Батьківщиною бавовни є Індія, де були виявлені бавовняні тканини, виткані ще в період 3250-2750 років до н. е. З Індії бавовництво поширилося на сусідні країни. Сучасний обробіток бавовни йде корінням у XVIII століття (1774) — у ті часи, коли стали вироблятися бавовняні тканини. З тих пір бавовництво набуло масовий розвиток. Посіви бавовнику різко зросли, завоювавши Америку, Китай, Єгипет, країни Азії та південні регіони Російської імперії. У Російській імперії до початку XIX століття чільну роль у текстильній промисловості займало виробництво лляних тканин. Нитки виготовлялися з волокон стебел льону після спеціальної попередньої обробки. Льон йшов на виготовлення тканин різної якості: з тонкого полотна виготовлялося білизна та святковий одяг, з полотна більш грубих ниток — повсякденний домашній одяг, а з волокнистих залишків — мішковина.

Також відомі махрові тканини з бамбуку. Бамбук зростає головним чином в тропіках і субтропіках. Культивуватися як сировина для мануфактурних виробів став порівняно недавно. Волокна видобуваються з стебла бамбуку, який є одеревенівшою соломиною.

Властивості махрової тканини[ред. | ред. код]

Махрові тканини зазвичай менш щільні, ніж ворсові. На відміну від суто ворсових, ворс у них виникає за рахунок вільної подачі петель нещільно натягнутою основи, чому вони і виходять, як правило, менш стійкими і рівномірними. Однак ця особливість нітрохи не псує характерні якості махрової тканини, а навпаки — надає їй неповторну природну особливість «вільного дихання». Також вони володіють легким масажним впливом на тіло людини і не викликають роздратування шкіри. Завдяки своїм унікальним природним якостям і здатності добре поглинати вологу, дозволяючи тілу вільно дихати, махрові тканини використовуються для виготовлення халатів, рушників, домашніх капців, постільної білизни, купальних простирадл, ортопедичних устілок, матраців та подушок , різних чохлів для постільних та інше індивідуальне приладдя, а також — жіночих прокладок нового покоління.

Махрові тканини розрізняються за типом щільності, кручення нитки і висоти петлі, оскільки саме від них залежить зовнішній вигляд і якість махрового виробу. Щільність махрових матерій вимірюється в г/м² і коливається від 300 до 800 одиниць. Чим вище щільність — тим пухнастіший виріб з фроте. У махрових виробах не допустимо надмірна присутність штучних волокон, оскільки всі вони, в силу своєї приналежності до індивідуального туалету, призначені для прання при високих температурах, чого не здатні винести синтетичні добавки. Єдино можливе відхилення відносно виробництва махрової тканини — домішка поліестерової нитки при виготовленні основи полотна. Будучи природним матеріалом, тканина фротн швидко мнеться. Махрові тканини, які не мнутся, виробляються з додаванням хімічних волокон в співвідношенні не більше 20 відсотків штучних матеріалів (поліестеру) на 80 відсотків натурального компонента. Вироби з махрових тканин особливо рекомендовані для алергіків. Тканина легко піддається пранню і після багаторазових операцій залишається як і раніше пухнастою і м'якою, не завдаючи шкоди здоров'ю людини.

Склад махрової тканини[ред. | ред. код]

Випускається тканина фроте зазвичай з бавовни, льону, рідше — бамбуку. Махрові тканини створюються найчастіше на основі бавовни — екологічно чистого природного матеріалу. Бавовна м'яка, ніжна, володіє чудовим властивістю водопоглинання. Чим довше вихідне волокно, тим міцніше, пухнастіше і м'якше готовий виріб і тим краще воно вбирає вологу. Бавовна — тепло- і вологолюбна культура зони субтропіків. Вона вимагає достаток світла, тепла, вологи і надмірного догляду. Вирощування і виробництво бавовни — пріоритет виключно теплих, південних регіонів, з великою кількістю води і робочої сили. Махрове полотно на основі льону наділене тими ж характеристиками — м'яке, ніжне, пухнасте і міцне в поєднанні з екологічною безпекою. Відмінність полягає лише в ареалі основного рослинного матеріалу і діаметрі нитки (лляна нитка тонша). Льон — є давньою, чисто слов'янською культурою. Раніше він обіймав значні кількості сільгоспугідь, а сьогодні ця зона зведена до мінімуму. Ще один компонент махрової тканини — бамбук. На основі бамбуку також виготовляється махрове полотно. До його застосуванню вдалися зовсім недавно, що обумовлено віддаленістю його ареалу. Однак вироби з додаванням бамбукових волокон виглядають дуже ефектно, відрізняючись особливим блиском і ніжністю тканини. Тканина фроте може складатися як винятково з одного типу ниток, так і їх комбінування (бавовна і бамбук, льон і бамбук, бавовна і льон).

Вироби з махрової тканини[ред. | ред. код]

Найбільш поширені і звичні нам махрові вироби — це рушники, якими ми користуємося щодня. Їх якість залежить від ступеня ворсистості, пухнастості махрової тканини. Для виробництва рушників застосовують волокна малої і середньої товщини. Дуже тонкі нитки скручують вдвічі, збільшуючи таким чином товщину готового виробу, хоча його густина в стандартних одиницях вимірювання залишається тією ж. Якісно вироблене і забарвлене рушник здатне витримати не менше 500 прань. Далі за ступенем популярності махрових виробів слідують халати. Вони легкі, зручні, міцні і довговічні. Крім цього, махрові халати, зігріваючи тіло, дозволяють йому вільно дихати. У махрових виробів, чим сильніше скручена нитка, тим вона гірше поглинає вологу. Халати з надмірно крученими нитками важче, грубіше на дотик і менш комфортабельні, ніж вироби, в яких нитка скупчена не дуже туго. Махрові халати найчастіше використовують після купання, оскільки тканина, з якої вони виготовлені, чудово вбирає вологу. Халати з фроте бувають двох типів: ворсом назовні (одинарним ворсом) і ворсом назовні і всередину (подвійним ворсом). Махрова постільна білизна — це новинка на вітчизняному ринку (крім усім відомих махрових купальних простирадл). Перевага постільної білизни з тканини фроте полягає в тому, що воно значно міцніше бязевих постільних речей та володіє дивовижним масажним ефектом. Особливо добре махрова постільна білизна в наших умовах холодних і тривалих зим. Останнім часом вона набуває популярність через унікального поєднання практичності та комфорту. Не менш популярними стають і ортопедичні матраци, зроблені на основі природних матеріалів і тканин, однією з яких є тканина фроте. Такі матраци особливо рекомендовані людям, страждаючим алергією на різні штучні компоненти вироблених виробів. Сюди ж відносяться і ортопедичні подушки з тканини фроте, а також чохли до них. Дуже зручними, комфортними і лікувальними є ортопедичні устілки на основі бавовняної тканини фроте. У холодну пору вони зберігають тепло, а в теплу — створюють прохолоду, вбираючи вологу і дозволяючи нозі дихати. Ще одна інтимна область застосування тканини фроте — виготовлення жіночих прокладок. Володіючи всіма необхідними якостями, такі прокладки призначені для багаторазового застосування (після процесу прання) і найбільше поширені у Франції, яка знає, як відомо, толк в тканинах і модних тенденціях. Вироби з махрової тканини на основі натуральних волокон виглядають після прання точно так само, як і до нього, володіючи такою ж м'якою, ніжною і пухнастою фактурою. Єдине обмеження до махрових виробів- їм протипоказано прасування. Пропрасовану махрове полотно виглядає неприродно і вкрай неохайно.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Махрові рушників та подібні махрові тканини. // +5802 Тканини махрові для рушників та подібні махрові тканини, крім вузьких тканин товарної позиції 5806; тафтингові текстильні матеріали, крім виробів товарної позиції 5703. // Пояснення до ТН ЗЕД ТЗ. За виданням «Пояснення до ТНЗЕД РФ» в 3-х томах, МЕРТ. http://www.tks.ru/db/tnved/prim/c5802/print