Махфіруз Хадідже Султан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Махфіруз Хатідже Султан
Mâhfiruz Hatice Sultân
Mahfiruz.children
Сучасний ескіз Махфіруз Хатідже Султан бл. 1619 р. зі своїми дітьми, султаном Османом II і принцами Баязидом і Сулейманом.
Хасекі султан
1604
Попередник Нурбану Султан
Наступник Фатьма Хатун
Баш-Хасекі
1604 — 1617
Наступник Хатідже Турхан
Валіде султан
1618 — 1620
Попередник Халіме-султан
Наступник Халіме-султан
Народилася 1590(1590)
Черкесія
Померла 1620(1620)
Стамбул, Османська імперія
Похована Цвинтар Еюпd
Відома як раб
Країна Османська імперія
Національність черкеска
Батько Елькас Мірза
Мати Феріде Хатун
У шлюбі з Ахмед I
Діти

сини: Осман ІІ
шехзаде Баязид
шехзаде Хусейн
шехзаде Сулейман

дочки:Ханзаде Султан
Хатідже Султан
Релігія іслам

Махфіруз Хадідже Султан (1590—1620) — перша Хасекі османського султана Ахмеда I, мати Османа II, Валіде-султан.

Біографія[ред. | ред. код]

Махфіруз Хадідже султан народилася приблизно в 1590 році. Була черкеського походження. На початку 1600-х років Махфіруз потрапила в гарем султана Мехмеда III, який помер 22 грудня 1603 року. На троні опинився його тринадцятирічний син Ахмед I. Оскільки Ахмед став султаном в такому юному віці, він не мав спадкоємців; мати Ахмеда, Хандан султан, стала підшукувати йому відповідну наложницю, і вибір припав на Махфіруз. Трохи менше, ніж через рік після сходження Ахмеда на престол, Махфіруз народила сина Османа, який став першим в історії імперії старшим спадкоємцем престолу, народженим в столиці

Приблизно в той же час, коли Махфіруз стала наложницею юного султана, в гарем Ахмеда I увійшла його нова фаворитка Кесем султан, яка стала улюбленою наложницею і, ймовірно, офіційною дружиною султана. Старший син Кесем, Шехзаде Мехмед, народився всього через чотири місяці після народження Османа. Незважаючи на те, що головною і найулюбленішою жінкою Ахмеда з цього моменту вважалася Кесем, султан все ж був прив'язаний і до матері свого первістка — Махфіруз, яка стала матір'ю щонайменше двох синів — Баязид в 1612 році і Шехзаде Хюсейном в 1613; вона також могла бути матір'ю Ханзаде султан, яка народилася в 1609 році.

На думку Леслі Пірс, в середині 1610-х років перебувавши під впливом Кесем султан Ахмед I вислав Махфіруз в Старий палац. На думку істориків Леслі Пірс, Габріеля Пітерберга і інших, Махфіруз померла приблизно в 1620 році на третьому році правління сина. У той же час, італійський мандрівник П'єтро делла Валле в листі від 25 жовтня 1614 року писав, що мати «першого сина султана Ахмеда мертва». Всупереч традиціям, Махфіруз Хадідже султан була похована без всяких церемоній на кладовищі при мечеті в Еюпе, а не поруч з чоловіком в Блакитній мечеті.

Діти[ред. | ред. код]

В культурі[ред. | ред. код]

  • Махфіруз є одним з персонажів турецького фільму «Махпейкер» (2010). Роль Махфіруз виконала Ойкю Челік.
  • Махфіруз є персонажем турецького історико-драматичного серіалу «Величне Століття: Кесем-Султан». Роль Махфірузе виконує Діляра Аксюек.