Махідевран

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Махідевран Султан
Mahidevran Turbesi3.jpg
Народилася 1500(1500)
Кабарда
Померла 3.2.1581(або 1580)
Бурса
Громадянство/підданство Османська імперія
Конфесія іслам
Батько Темрюк-Бей
Матір
У шлюбі з Сулейман I Пишний
Діти сини: шехзаде Мустафа, шехзаде Ахмед; донька: Разіє Султан.

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Гюльбахар Махідевран Султан (* 1500 — 3 лютого 1581, Бурса, Османська імперія)-третя наложниця Сулеймана Пишного, мати шехзаде Мустафи (1515–1553), шехзаде Ахмеда(1518–1521) і Разіє Султан (1524–1570)[1].

Життєпис[ред.ред. код]

Народилася в 1500 у Кабарді. Була дочкою черкеського Кабардинського принца Темрюк Бея. Ім'я при народженні — Бахарай (весняний місяць). У 10 років увійшла до гарему шехзаде Сулеймана, де проходила спеціальне навчання. За свою красу отримала ім'я Гюльбахар (весняна троянда). У 1515 році народила первістка Мустафу, після чого отримала ім'я Махідевран (місячна пані). У 1518 році народила другого сина, якого назвали Ахмедом . Після смерті Селіма I Грізного в 1520 році, Сулейман вирушив до Стамбулу щоб сісти на престол, Махідевран з синами теж відправилася з ним. В деяких джерелах згадується, як найгарніша жінка османської імперії. У гаремі султана у неї була дуже впливова суперниця, Хюррем Султан (у Європі відома як Роксолана), яка незабаром виявилася не тільки улюбленою наложницею Сулеймана, але і його законною дружиною. У 1524 році народила доньку Разіє. Через постійні сварки з Хюррем, приблизно у 1532 році, султан відправив Махідевран з дітьми в провінцію. Згідно з османськими традиціями, всі спадкоємці повинні були працювати намісниками провінцій (частина їхнього навчання), а їхні матері повинні їх супроводжувати. Мустафа був відправлений у Манісу, а потім до Амасії. Махідевран супроводжувала і наставляла його. В цей же час її донька Разіє виходить заміж за вірного друга та соратника Мустафи-Яхью Єфенді. Вона активно займалася благодійністю і в палаці, і в провінціях, за що здобула велику повагу у народі. У 1553 році шехзаде Мустафа був страчений за звинуваченням у змові проти свого батька. Разіє встала на сторону матері й припинила спілкування з батьком, написавши ряд поем(під псевдонімом Нісаї), де показала свій ярий протест, назвавши свого брата не інакше, як султан, а тодішнього султана-жорстоким тираном, який потрапив у полон до рудої відьми, яка затуманила його розум. Після смерті сина та онуків Махідевран прожила невиразне життя. Разом з наложницею свого сина Румеісою Кадинах Ефенді і його двома молодшими дочками вона відправилася в Бурсу. Тоді ж втратила зв'язок зі старшою донькою Мустафи та його наложниці Айше Хатун — Наргізшах, таємниця доля якої, після заміжжя, й досі покрита таємницями. Як згадувалось в гаремних книгах, довгий час жила в злиднях та мала безліч боргів. Пізніше, новий султан Османської імперії Селім II, що зійшов на престол в 1566 році, призначив їй пенсію. Махідевран Султан померла 3 лютого 1581 і була похована в мечеті Мурадіє поруч із сином.

Діти Махідевран Султан від султана Сулеймана

  • Шехзаде Мустафа Мухліс (тур. Şehzade Mustafa) — (1515, Маніса — 6 жовтня 1553, Конья);
  • Шехзаде Ахмед (1518, Маніса-1521, Стамбул);
  • Принцеса Разіє Султан (1524, Стамбул-1570, Бурса).

Втілення у кіно[ред.ред. код]

  • В українському серіалі «Роксолана», який було знято в 1996–2003 рр., роль Махідевран виконує акторка Наталія Гончарова.
  • В турецькому серіалі «Хюррем Султан», який було знято в 2003 р., роль Махідевран виконує акторка Хатідже Аслан.
  • В турецькому серіалі «Величне століття. Роксолана», зйомки якого розпочались у 2011 році, роль виконує акторка Нур Феттахоглу.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Uluçay, M. Çağatay (1985). Padişahların Kadınları ve Kızları. Türk Tarih Kurumu. с. 39. 

Посилання[ред.ред. код]