Махідевран

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Махідевран
Haseki Mahidevran 2014-06-16 10-57.jpg
Народився 1500
Кабарда
Помер 3 лютого 1581
Бурса
Громадянство Османська імперія
Конфесія іслам
Батько Темрюк-Бей
Матір -
Діти сини : шехзаде Мустафа,шехзаде Ахмед ; донька : Разіє Султан .

Гюльбахар Махідевран Султан (* 1500 — 3 лютого 1581, Бурса, Османська імперія), мати шехзаде Мустафи (1515–1553),шехзаде Ахмеда(1518-1521) і Разіє Султан (1524–1570)[1].

Життєпис[ред.ред. код]

Народилася в 1500 у Кабарді. Була дочкою черкеського Кабардинського принца Темрюк Бея. Ім'я при народженні — Бахарай (весняний місяць). У 10 років увійшла до гарему шехзаде Сулеймана, де проходила спеціальне навчання. За свою красу отримала ім'я Гюльбахар (весняна троянда). У 1515 році народила первістка Мустафу(обранець), після чого отримала ім'я Махідевран (місячна пані).У 1518 році народила другого сина,якого назвали Ахмедом (гідний похвали). Після смерті Селіма I Грізного в 1520 році, Сулейман вирушив до Стамбулу щоб сісти на престол, Махідевран з синами теж відправилася з ним. В деяких джерелах згадується,як найгарніша жінка османської імперії(є припущення,що саме в 1520 році був зроблений справжній портрет Махідевран,який зберігається в музеї ТопКапи). В 1521 році,внаслідок епідемії оспи,втратила сина Ахмеда. У гаремі султана у неї була дуже впливова суперниця, Хюррем Султан (у Європі відома як Роксолана), яка незабаром виявилася не тільки улюбленою наложницею Сулеймана, але і його законною дружиною. У 1524 році народила доньку Разіє(щаслива,задоволена). Через постійні сварки з Хюррем , приблизно у 1532 році , султан відправив Махідевран з дітьми в провінцію. Згідно з османськими традиціями, всі спадкоємці повинні були працювати в якості намісників провінцій ( частина їхнього навчання), а їхні матері повинні їх супроводжувати. Мустафа був відправлений у Манісу, а потім до Амасії. Махідевран супроводжувала і наставляла його. В цей же час її донька Разіє виходить заміж за вірного друга та соратника Мустафи-Яхью Єфенді. Вона активно займалася благодійністю і в палаці, і в провінціях,за що здобула велику повагу у народі. У 1553 році шехзаде Мустафа був страчений за звинуваченням у змові проти свого батька. Разіє встала на сторону матері й припинила спілкування з батьком,написавши ряд поем(під псевдонімом Нісаї),де показала свій ярий протест,назвавши свого брата не інакше,як султан,а тодішнього султана-жорстоким тираном,який потрапив у полон до рудої відьми,яка затуманила його розум. Після смерті сина та онуків Махідевран прожила невиразне життя. Разом з наложницею свого сина Румеісою Кадинах Ефенді і його двома молодшими дочками вона відправилася в Бурсу. Тоді ж втратила зв'язок зі старшою донькою Мустафи та його наложниці Айше Хатун - Наргізшах,таємниця доля якої ,після заміжжя,й досі покрита таємницями. Як згадувалось в гаремних книгах,довгий час жила в злиднях та мала безліч боргів. Пізніше , новий султан Османської імперії Селім II, що зійшов на престол в 1566 році, призначив їй пенсію. Махідевран Султан померла 3 лютого 1581 і була похована в мечеті Мурадіє поруч із сином.

Діти Махідевран Султан від султана Сулеймана

  • Шехзаде Мустафа Мухліс (тур. Şehzade Mustafa) — (1515, Маніса — 6 жовтня 1553, Конья);
  • Шехзаде Ахмед (1518,Маніса-1521,Стамбул);
  • Принцеса Разіє Султан (1524,Стамбул–1570,Бурса).

Втілення у кіно[ред.ред. код]

  • В українському серіалі «Роксолана», який було знято в 1996—2003 рр., роль Махідевран виконує акторка Наталія Гончарова.
  • В турецькому серіалі «Хюррем Султан», який було знято в 2003 р., роль Махідевран виконує акторка Хатідже Аслан.
  • В турецькому серіалі «Величне століття. Роксолана», зйомки якого розпочались у 2011 році, роль виконує акторка Нур Феттахоглу.

Посилання[ред.ред. код]