Мацей Догель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мацей Догель
Maciej Dogiel.PNG
Народився 6 серпня 1715(1715-08-06)
Лідський повіт[d], Віленське воєводство, Велике князівство Литовське, Річ Посполита
Помер 24 лютого 1760(1760-02-24) (44 роки)
Громадянство
(підданство)
Flaga Rzeczypospolitej Obojga Narodow ogolna.svg Річ Посполита
Діяльність історик, архіваріус, юридичний навчальний заклад
Галузь історія і юриспруденція
Alma mater Щучинський піарській колегіум[d]

Мацей Догель (пол. Maciej Dogiel; 6 серпня 1715, с. Гембули — 24 лютого 1760, м. Варшава) — польський історик-джерелознавець.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в с. Гембули Лідського повіту Віленської губернії. Належав до католицького чернечого ордену піаристів. Од 1747 — ректор колегії піаристів у Вільно (нині м. Вільнюс), де заснував школу піаристів і друкарню. Від 1748 проживав у Німеччині, Франції та Голландії. Мав доступ до секретних документів королівського архіву в замку на Вавелі (Краків) й королівського архіву в Несвіжі (нині місто Мінської обл., Білорусь), родинних матеріалів шляхти й магнатів. Зібрав велику кількість історичних і дипломатичних документів, актів, пов'язаних з історією Польщі, Литви, України та інших держав. З восьми підготовлених ним томів були видрукувані 1758–64 1-й, 4-й, 5-й — «Codex diplomatiens Regni Poloniae et Magnus Ducatus Lituaniae». Решта залишилася в рукописах.

1758 у Вільно видав збірку документів про встановлення кордону між Польщею, Росією, Бранденбургом (Німеччина) і Померанією — «Limites Regni Poloniae et Magni Ducatus Lituaniae».

Помер у м. Варшава.

Джерела та література[ред. | ред. код]