Машина для гольфу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Машина для гольфу

Машина для гольфу (також машинка для гольфу, гольф-машинагольф-карт, від англ. golf cart або гольф-кар від англ. golf car[1]) — маленький автомобіль, призначений для перевезення гравців у гольф та їх ключок. Зазвичай розрахована на двох пасажирів, рідше — на чотирьох.

Історія[ред. | ред. код]

Існує думка, що вперше моторизований засіб було застосовано на полі для гольфу американцем з Арканзасу J. K. Wadley, який побачив триколісний автомобільчик, що використовувався в Лос-Анджелесі для підвезення людей похилого віку до магазинів. Він купив собі такий само автомобільчик, але виявив, що їздити на ньому по полю складно[2]. Перший спеціалізований автомобіль для гольфу був створений в 1932 році, але не отримав поширення[3]. З 1930-х років і до початку 1950-х такі машини застосовувалися в основному інвалідами, яким важко було самостійно ходити по полю[4].

Вже до середини 1950-х років машини для гольфу набули широкого поширення. Ці, здебільшого електричні машини, що виготовлялися кількома виробниками, зокрема Сірс і Робак і Victor Adding Machines[en][5].

Творцем сучасного карту вважається каліфорнієць Merle Williams[6]. Використовуючи накопичений під час Другої Світової війни досвід розробки автомобілів з електричною тягою, його компанія Marketeer Company розгорнула  в 1951 році виробництво електромобілів для гольфу Редлендсі. EZGO почала виробництво машин для гольфу в 1954 році, Cushman — в 1955, Club Car — в 1958, Taylor-Dunn — в 1961, Гарлі-Девідсон — в 1963, Yamaha Golf Car — в 1979 і CT&T United — в 2002.

Першим автомобілем для гольфу з бензиновим двигуном був The Walker Executive, створений Max Walker в 1957 році.

Гольф-кари в Україні[ред. | ред. код]

Машини для гольфу в Україні можна зустріти на полях гольф-клубів Superior (Харків) та GolfStream (Київ), великих парках відпочинку (Межигір'я, Фельдман ЕкоПарк, дендрологічний парк Софіївка і т.д.), а також на деяких екскурсійних маршрутах. Найбільш розповсюдженими брендами є:

Club Car

Lvtong

Marshell [7]

Вплив на гольф[ред. | ред. код]

Створення машин для гольфу вплинуло на спорт у двох аспектах. По-перше, поля для гольфу довелося перебудувати, щоб запобігти руйнуванню колесами автомобілів трав'яного покриття. Багато кілометрів спеціально прокладених доріг змінили зовнішній вигляд і ігрові можливості полів. По-друге, поява машин драматично знизило потребу в кедді, що негативно вплинуло на якість полів (кедді регулярно заповнювали вибоїни, залишені ключками (англ.  divots), і вигладжували поверхню бункерів; гравці часто забували зробити це), так і на популярність спорту (робота кедді залучала в гольф молодь).

Використання за межами гольфу[ред. | ред. код]

Використання машини для гольфу поліцейськими в Італії

Внаслідок своєї компактності, малого радіусу розвороту і простоти керування, машини для гольфу іноді використовуються як засіб транспорту і за межами полів для гольфу.

Наприклад, місто Пічтрі в американському штаті Джорджія пересічений численними дорогами для гольф-картів, які використовуються більшістю населення; там існують також спеціальні парковки для гольфових автомобілів.

Тендітна екологія і невеликі розміри багатьох населених островів спонукають до обмежень на автомобільний транспорт. З цієї причини машини для гольфу є основним засобом пересування на островах Санта-Каталіна, Болд-Хед,  North Captiva Island, Гамільтон і в Белізі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. англ. Car використовується, наприклад, в стандарті ANSI Z130.1, через те, що точний зміст слова англ. cart («візок») не передбачає наявність двигуна.
  2. J. K. Wadley house, Texarkana, Miller county [недоступне посилання з Июль 2018].
  3. Golfer Follows Ball In Car Run By Electricity", May 1932, Popular Mechanics, низ страницы 801.
  4. «Electric Auto as Caddy Serves Crippled Player» Popular Mechanics, August 1930, низ страницы 199.
  5. «Golfers Mobilize» Popular Mechanics, April 1956, p. 103
  6. Richard J. Moss. The Kingdom of Golf in America. U of Nebraska Press, 2013.
  7. AUTO.RIA – Какой гольфкар лучше выбрать? Рынок гольфкаров Украины.. AUTO.RIA (ru). Процитовано 2020-05-11.