Маґадга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маґадга
7 століття до Р.Х. – 10 століття
Розташування Маґадга
Маґадга у 6 ст.
Столиця Раджаґріха (7 ст. до Р.Х.320)
Паталіпутра (320555)
Релігії буддизм
Форма правління монархія
Історія
 - Засновано 7 століття до Р.Х.
 - Ліквідовано 10 століття

Маґа́дга[1]держава та історичний регіон в північно-східній Індії. Дослівний переклад — «Країна шанувальників Сонця». Існувала у 7-10 століттях до Р.Х.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Існувала з 7 століття до Р.Х. Входила до числа шістнадцяти великих країн. Вперше згадується в Атхарваведі. Розташовувалась на території штатів Біхар та Джаркханд Республіки Індія.

Столиця знаходилися в місті Раджаґріха. Після 320 року вона була перенесена до Паталіпутри.

У 6—3 століттях до Р.Х. була найбільш економічно розвиненим краєм Індії, ядром, довкола якого відбувалося об'єднання давньоіндійських держав. Значне розширення території мало місце за правління раджів Бімбісари, Аджаташатру й Удайїн з династії Хар'янта. Вони воювали Ангою та Кошалою та республікою Ліччхавів. Бімбісара, сучасник будди Гаутами, сприяв розвитку буддизму і джайнізму.

Ця династія повалена Шайшунагою. Він та його спадкоємець Калашока зуміли частково розширити державу за рахунок підкорення династіїПрадьйота, що правила державою Аванті.

У 4—3 століттях до Р.Х. стала центром імперій династій Нандів і Маур'їв. Після падіння останньої династії вступила у фазу занепаду. Спроби династій Шунга та Канва поліпшити ситуацію не принесли повноціного успіху.

Протягом 320555 років Маґадха була центром держави династії Гупта. Нащадки цієї династії керували краєм після втрати своєї політичної незалежності як васальні правителі.

Освіта[ред.ред. код]

Університети

  1. Наланда
  2. Вікрамашіла

Мови

Примітки[ред.ред. код]

  1. санск. मगध Magádha Маґадга
    кит. 摩訶陀國 Māhēduò-guó Махеду-ґо
    яп. 摩訶陀国 まがだこく Маґада-коку

Джерела[ред.ред. код]

  • (рос.) Торчинов E.A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург: Санкт-Петербургское философское общество, 2000.
  • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Курс лекцій. — Київ.: Либідь, 1996.
  • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Підручник. — Київ.: Либідь, 2000.