Меагцом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Меагцом
тиб. ཁྲི་ལྡེ་གཙུག་བརྟན།
Народився 704
Chengguan Districtd, КНР
Помер 755
Тибет, КНР
Країна Tibetan snow leopard.svg Тибетська імперія
Національність тибетці
Діяльність політик
Посада tsenpod
Батько Дудсрон
У шлюбі з Princess Jinchengd
Діти Тисрондецан
Тибет за часів Меагцома

Тидецугтан Меагцом (693—755) — 4-й імператор (цемпо) Тибету з 703 до 755 року. Правив після свого батька Дудсрона. Походив з Ярлугської династії.

Меагцом народився у палаці Побранданкар. При малолітньому володареві спочатку правили три регенти: Джизандонцан, Чимджалшугдин, Брочузанхор.

За часів Меагцома продовжувалася війна з Китаєм. Вона йшла з переміним успіхом Нарешті у 711 році укладено угоду про мир, якою передбачалося, що китайська принцеса Цзинь-чен вийде заміж за сина Мегцона — Джанпалхабона. Проте в момент, коли китайська делегація із принцесою прибула до Тибету Джанпалхабон загинув в наслідок нещасного випадку. Тоді вона вийшла заміж за імператора Мегцона. Китай також передав Тибету район Цзю-цюй в Хесі поблизу Хуанхе.

У 717 році тибетці захопили Кашгар, а у 720 році уйгурське ханство в оазі Дунгуанг. У 727 році Меагцом захопив важливі китайські форпости на Великому шовкому шляху — Квацу та Тазіг. У 738 Тибет спробував захопив всю область Хесі, проте Китай відбив наступ тибецької армії. Проте війна продовжувалася з перемінним успіхом. 747 року вдерся до Кашміру, але місцевий правитель Лалітадітья Муктапіда. Це призвело до укладання антитибецького союзу між Кашміром і імперією Тан.

Тибет підтримав правителя китайської області Нанджао (748-752 роки). У 751 році тибецькі війська допомогли арабській армії розгромити китайців у битві при Таласі. Під час чергової війни з імперією Тан Меагцом помер у м. Ярбргбацалнакха. Захоронено його у монастирі Прулнан в гробниці Лхаріцугнам.

Водночас Меагцом підтримував розповсюдження буддизму. Була перекладена на тибецьку мову Трипітака, де викладені основні положення буддийського вчення. До того ж за наказом Меагцона збудували храми: Брагмаркару, Брагмардинзан, Ласакхабраб, Чинпунамрал та Манген.

Родина[ред. | ред. код]

1. Джанмотіцун з племені Джан.

Діти:

  • Джанпалхабон (?-711)

2. Нанамзашиден з області Нанама.

3. Цзинь-чен, принцеса з династії Тан.

Діти:


Джерела[ред. | ред. код]

  • Choephel, Gedun. (1978). The White Annals. Library of Tibetan Works & Archives Dharamsala, H.P., India.
  • Gyaltsen, Sakyapa Sonam (1312—1375). The Clear Mirror: A Traditional Account of Tibet's Golden Age. Translated by McComas Taylor and Lama Choedak Yuthob. (1996) Snow Lion Publications, Ithaca, New York. ISBN 1-55939-048-4.