Меблі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зразки історичних меблів з дерева.

Ме́блі (від лат. mobile - рухомий через фр. meuble) — рухлядь, рухоме майно, тобто та частина майна, яку на відміну від нерухомого, можливо переміщувати. У вузькому розумінні це лише вбудовані чи розташовані окремо предмети житла, призначені для зберігання різних предметів використання людини, комфорту.

Існує також давньоруський відповідник поняття "меблі" і "рухоме майно". Це - "рухлядь". У зв'язку з тим, що "рухоме майно" як правило має менший строк використання ніж нерухоме, це слово стало також вживатись у значенні "речі, зокрема предмети одягу і оздоблення, які швидко тліють, або вже зітліли", в якому і вживається в наш час.

Історія[ред.ред. код]

Виникнення меблів[ред.ред. код]

Меблі швидше виникали у кочових племен, схильних до постійного проживання на окремих територіях, чи у тих, де холодний клімат спонукав більше часу проводити в помешканнях. Первісними меблями слугували каміння чи шматки стовбурів дерев.Виникли і вимоги до матеріалу. В країнах Середземномор'я в якості меблів слугували пісковик, мармур і всі різновиди мармуровидних порід( крісла в театрах,цирках Стародавньої Греції і Риму ).Широкого використання набули і дерев'яні меблі, як зручніші, більш легкі і неважкі в пересуванні. Дерев'яні меблі почали домінувати завдяки легкій обробці сировини, здатності до фарбування, різьблення, комбінації з металевими чи тканими виробами.

Історія створення меблів в Західній Європі тісно пов'язана з епохами і мистецькими стилями. Існують меблі доби готики, Відродження, маньєризму, бароко і рококо, класицизму і ампіру,модерну і функціоналізму.

Меблі романського стилю в Західній Європі[ред.ред. код]

В романську добу використовують масивні і спрощені за формою меблі. Її виготовляли з жердин без кори чи оброблених сокирою дощок. Сиділи на стільці, що мали три опори. Для церковних ієрархів виготовляли крісла з високою спинкою. Серед оздоб переважало різблення геометричних чи рослинних візерунків.

Меблі доби готики[ред.ред. код]

В добу готики наново винайшли дворучну пилу. Це дало можливість отримувати більш тонкі дошки чи шматки деревини потрібного розміру. Каркасна система побудови готичних соборів була перенесена на створення меблів. Меблі з каркасною системою більш легкі, ніж меблі романської доби, міцніші, різноманітні за формою. Ускладнилися і засоби різблення, що імітували нервюри готичних склепінь, готичних арок, фігурних зображень чи візерунків. Відомі готичні скрині, шафи, поставці для посуду, крісла, ліжка з дерев'яним шатро (балдахіном).

Меблі доби Відродження[ред.ред. код]

Золочена скриня( кассоне ) з Флоренції і сценою «Баталія при Ангіарі», Іспанія,Мадрид.

Деякі меблі доби італійського Відродження стають в рівень з уславленими витворами мистецтва.Відоме визолочене весільне кассоне ( скриня ) з росписом на тему «Баталії при Ангіарі». Стінопис на цей сюжет розробляв і Леонардо да Вінчі.

Картина ранішнього періоду творчості Джорджоне «Юдиф», що зберігається нині в музеї Ермітаж , була намальована геніальним художником на дверці шафи одного з венеціанських аристократів. Значно пізніше шафу зламали, аби отримати видатний витвір мистецтва уславленого митця з Венеції.

Серед уславлених художників Італії, що розробляли декор для меблів - П'єро делла Франческа ,Лоренцо Лотто, Сандро Ботічеллі.

Маньєризм та меблі[ред.ред. код]

Меблі бароко.Західна Європа.[ред.ред. код]

Шафа-кабінет 17 ст. Музей Бойманс ван Бенінген, Роттердам.

Меблі для бідних верств населення і багатіїв давно розійшлися в своєму виконанні, використанні матеріалів і функціональному призначенні. Це особливо відбилося на палацових меблях доби бароко, які займають видатне місце в мистецтві взагалі. Ускладнилися засоби обробки меблів, використання різноманітних матеріалів( метали, дерев'яна мозаїка-маркетрі,панцирі черепах),їх комбінація. Виникають меблі з розкішним різбленням чи імітацією архітектури - розірвані фронтони, карнизи, колони тощо. Особливе місце серед палацових меблів посів кабінет - різновид меблів для зберігання коштовностей,монет і медалей, мережива, колекцій мінералів, листів і приладдя для листування, маленьких витворів мистецтва тощо. Кабінет став героєм палацових інтер'єрів і барокових натюрмортів . Винайшли і кабінет-секретер з відкинною кришкою для листування.Назву кабінет пізніше перенесли і на залу, де вони стояли. Так виникає зала-кабінет.

Майстри меблів[ред.ред. код]

Меблі з накладкою бронзи.Палац Кінських, Відень

В добу бароко до виготовлення поодинаких зразків меблів підходять як до виготовлення витвору мистецтва.Аби надати зразку краси і довершеності, малюнок різблення замовляють художнику( кабінет середини 17 ст з рельєфами на тему життя Йосипа Прекрасного, малюнки Лепотра, Франція). Відомим меблевим майстром 2-ї половини 17 ст. у Франції був Андре Шарль Буль.Його шафи з інкрустаціями міді та олова зберігають Лувр ( Париж )та Ермітаж( Петербург ). Серед меблевих майстів - Андре Шарль Буль, Шарль Крессан, Антуан Гудро, Рене Дюбю , Робер Годре , Жан-Франсуа Обен,Анрі Різенер , Давид Рентген, Томас Чіппендейл.

Меблевий майстер Різенер, Франція,кінець 18 ст.[ред.ред. код]

Значення меблів і майстрів по їх виготовленню добре видно з біографії мебляра Різенера Ж-А. ( 1734 - 1806).Німець за походженням, Різенер перебрався в Париж, де було вдосталь замовників і де добре оплачували вироби. Він автор уславленого бюро короля Франції Луї 15 - го. Бюро розпочав робити ще його вчитель - Обен Ж-Б.( 1721 - 1763). Після смерті Обена бюро допрацював саме Різенер. І це нагадує традицію доопрацювування незакінченої картини учнем померлого художника.

Худ. Анрі Різенер-син.Бронзовщик А-А.Равріо

Як талановитий майстер, Різенер виконував замови і наступного короля Франції Луї 16-го. Саме Різенер винайшов меблевий « механізм для відкидання циліндричної кришки бюро». Трохи модернізований механізм Різенера використовується і понині. Аби надати меблям більшої краси, Різенер першим почав використовувати золочену бронзу тонкого малюнку. Все це призвело до співпраці з уславленим бронзощиком скульптором П'єром-Філіппом Томіром( 1751 - 1843). Впливи стилю класицизм спрощували форми самих меблів, роблячи їх зручнішими, ніж меблі доби рококо. А золочена бронза в накладних пластинах і настольних годинниках робила їх коштовною окрасою кожного інтер'єра.

Серед замовників Різенера - банкіри, аристократи, багаті іноземці, що показник міжнародного визнання майстра.

А майстра-мебляра Різенера з 1769 року обрали офіційним постачальником меблів королівського двору Франції.

Суміш стилів у Франції[ред.ред. код]

На зламі 17 - 18 століть і в першу половину 18 століття у Франції, наприклад, співіснують бароко з класицизмом і новонародженим рококо.Все це відбилося як в живопису, так і в меблях.

Меблі класицизму 17 ст.тяжіють до прямокутних об'ємів, урочистості і своєрідного використання оздоб з золочених металів,різблення, інкрустацій. Якщо об'єми прямокутні, то декор має присмак бароко з соковитим малюнком букетів квітів,гротесків, лаврових гірлянд, маскаронів тощо.На декор сильно впливає поширення орнаментальної гравюри, що отримала розвиток ще з часів маньєризму. Свій внесок в арсенал оздоб внесли і майстри гравюр доби бароко у Франції.За малюнками художника Шарля Лебрена роблять меблі для палацу Версаль, садово-паркову скульптуру, статуї для фонтанів,палацову бронзу тощо.

Свою мистецьку вартість отримує і гравюра, перетинаючи службову,підлеглу ролю зразка, ескіза, проекта для створення килима, вишивки, меблів, скульптури. Виникає Королівське зібрання гравюр та естампів, що зображують події царювання короля - сонце, видатні будівлі доби,проекти для ювелірних виробів( серія « Живописні та скульптурні орнаменти в галереї Аполлона палацу Лувр та королівських помешканнях Тюїльрі (палац) . Намальовані і гравійовані Бере́ном, Шово́ і Лемуа́ном » ).

Антикласичне за суттю мистецтво рококо відмовилось від прямих ліній і надало престижності і вартості дивацькому, чудернацькому поєднанню хвилястих ліній,дрібних орнаментів, мушлей, квітів, рослиннних візерунків. Серед майстрів рококо Франції - Жермен Бофран ( 1667 - 1754 ), Франсуа Буше ( 1703 - 1770), Антуан Ватто ( 1684 - 1721 ). Меблі рококо, як і живопис, наче ілюстрація до головного слова доби - каприз. Вони надзвичайно легкі, невеличкі, хвилясті, перенасичені орнаментами, але зручні. Вони перебували в ансамблі з рококовими виробами з порцеляни, срібла,перламутра,бурштину, золоченого дерева і навіть пап'є-маше.

Церковні меблі[ред.ред. код]


Класицизм і ампір[ред.ред. код]

Дивацьке мистецтво рококо відкинула нова хвиля класицизму кінця 18 століття і пишний, але холодний в своїй віртуозності ампір. Меблі копїюють зразки стародавього Египту, Греції, Риму, особливо Риму доби імперії, звідки і назва ампір. Ампір потужно підтримує авантюрна і войовнича верхівка Франції - Наполеон І, його родина, дипломати і наполеонівські маршали.

Бюргерські меблі трансформери[ред.ред. код]

Меблі доби сецесії[ред.ред. код]

Скульптурка П'єра Роше́, модерн.
Крісло 1917 року, дизайнер Герріт Рейтволд

Декоративний стиль дикого капіталізму кінця 19 - початку 20 ст. ( сецесія, югендстиль, модерн) розпочав свої пошуки в формах і оздобах. Меблі повільно еволюціонували від хвилястих і асиметричних до прямокутних форм, зазвичай зберігаючи зручність і легкість при вишуканості декору. Але має відбиток використання матеріалів в нехарактерній для нього вартості - хвилястий, гнучкий, рослинний орнамент імітують і метали, і дерево,і порцеляна. Домішками до оздоб слугують історичні стилі і традиційні, національні ораменти, а також запозичення з Китаю та Японії ( металеві деталі і накладки, маркетрі, порцеляна, перламутр тощо).

Соціальні потрясіння ( 1-ша світова війна, мільйони загиблих, розпад декількох імперій, більшовицький переворот в Росії, громадянська війна, голод, мільйонні еміграції населення ) швидко обірвали розвиток стилю модерн і той поступився спрощеним, бідним формам функціоналізму 20 століття.


Національні особливості в меблярстві[ред.ред. код]

Використання принципів арабського меблярства - , східні форми,запозичені в архітектурі, дрібний орнамент на поверхні, інкрустація кістками

Меблі, як і інші зразки мистецтва, всмоктують національні традиції,орнаменти,поширені матеріали географічної зони , де мешкає народ.В Індо-Китаї, де росте 600 різновидів бамбуків, для виготовлення меблів використовують стовбури цієї рослини і навіть могутні, висушені корені бамбуку. Меблі з коренів бамбуку мають дивацький,переплетений, дещо хаотичний візерунок, що робить його окрасою інтер'єрів.

В давнину в Малій Азії полюбляли меблі і колони з ливанського кедру. Деякі меблі навмисно робили з особливої деревини, що мала запашну сировину. В меблях мусульманського регіону переважали невеличкі розміри, рясні геометричні орнаменти, інкрустація шматочками кістки, перламутру.

Італійці уславилися своїми столешницями з мозаїк. На кришці столу викладали мозаїкою цілі картини з зображенням пам'яток архітектури Риму, палацами, невеличкими пейзажами, краєвидами. Мозаїку столешниці ретельно шліфували, що вирівнювало поверхню і надавало блиску. Видатний зразок столешниці з мозаїкою « Морське дно » має музей Ермітаж.

Джерела[ред.ред. код]

  • Gitta Böth, Manfred Hartmann (u.a.): Möbel: eine Typologie für Museen und Sammlungen. Deutscher Kunstverlag, München 2005 (MuseumsBausteine; Bd. 8), (Materialien aus dem Westfälischen Museumsamt; Bd. 3)
  • Renate Möller: Möbel: vom Barock bis zur Gegenwart - Fakten, Preise, Trends. 2., aktualisierte Aufl.. Deutscher Kunstverlag, München, Berlin 2005, 165 S., zahlr. Ill. (Weltkunst-Antiquitäten-Führer)
  • Heinrich Kreisel, Georg Himmelheber: Die Kunst des deutschen Möbels: Möbel und Vertäfelungen des deutschen Sprachraums von den Anfängen bis zum Jugendstil. Beck, München. Bd. 1.: Von den Anfängen bis zum Hochbarock von Heinrich Kreisel, 3. Aufl.. 1981. Bd. 2: Spätbarock und Rokoko von Heinrich Kreisel, 1970. Bd. 3: Klassizismus, Historismus, Jugendstil von Georg Himmelheber, 2., neu bearb. Aufl.. 1983.
  • Möbel kaufen. Stiftung Warentest, 2006, ISBN 3-937880-37-2.

Див. також[ред.ред. код]