Медаль «За заслуги в освоєнні космосу»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Медаль «За заслуги в освоєнні космосу»
Медаль «За заслуги в освоении космоса»
Країна Росія Російська Федерація
Тип Медаль
Статус вручається
Нагородження
Параметри срібло
Засновано: 7 вересня 2010 року
Перше: 12 квітня 2011 року
Останнє: 25 жовтня 2014 року
Нагороджено: 288
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені медаллю «За заслуги в освоєнні космосу» (99)
Черговість
Старша нагорода Медаль «За заслуги в освоєнні атомної енергії»
Молодша нагорода Медаль ордена «Батьківська слава»

CMNS: Медаль «За заслуги в освоєнні космосу» у Вікісховищі

Медаль «За заслуги в освоєнні космосу» — державна нагорода Російської Федерації. Медаллю нагороджуються громадяни за заслуги в галузі дослідження, освоєння та використання космічного простору, великий внесок у розвиток ракетно-космічної техніки і промисловості, підготовку кадрів, наукову і конструкторську діяльність, виконання міжнародних програм, а також за інші досягнення в галузі космічної діяльності, спрямовані на всебічний соціально-економічний розвиток Російської Федерації, зміцнення її обороноздатності і забезпечення національних інтересів, розширення міжнародного співробітництва.

Історія нагороди

[ред. | ред. код]
 • Медаль «За заслуги в освоєнні космосу» заснована Указом Президента Російської Федерації від 7 вересня 2010 року № 1099 «Про заходи щодо вдосконалення державної нагородної системи Російської Федерації»[1]. Тим самим указом затверджені Положення про медаль та її опис.
 • 12 квітня 2011 року першими були нагороджені медаллю громадяни Росії та інших країн, що раніше здійснили польоти в космос на радянських і російських космічних кораблях[2][3][4].
 • Указом Президента Російської Федерації від 16 грудня 2011 року № 1631 «Про внесення змін до деяких актів Президента Російської Федерації»[5] до статуту та опису медалі були внесені зміни, якими додатково запроваджується мініатюрна копія медалі.

Положення про медаль

[ред. | ред. код]

Підстави для нагородження

[ред. | ред. код]
 1. Медаллю «За заслуги в освоєнні космосу» нагороджуються громадяни за заслуги в галузі дослідження, освоєння та використання космічного простору, великий внесок у розвиток ракетно-космічної техніки і промисловості, підготовку кадрів, наукову і конструкторську діяльність, виконання міжнародних програм, а також за інші досягнення в галузі космічної діяльності, спрямовані на всебічне соціально-економічний розвиток Російської Федерації, зміцнення її обороноздатності і забезпечення національних інтересів, розширення міжнародного співробітництва.
 2. Медаллю «За заслуги в освоєнні космосу» можуть бути нагороджені й іноземні громадяни за особливі заслуги у розвитку ракетно-космічної галузі в Російській Федерації.

Порядок носіння

[ред. | ред. код]
 • Медаль «За заслуги в освоєнні космосу» носиться на лівій стороні грудей і за наявності інших медалей Російської Федерації розташовується після медалі «За заслуги в освоєнні атомної енергії».
 • Для особливих випадків і можливого повсякденного носіння передбачене носіння мініатюрної копії медалі «За заслуги в освоєнні космосу», яка розташовується після мініатюрної копії медалі «За заслуги в освоєнні атомної енергії».
 • При носінні на форменому одязі стрічки медалі «За заслуги в освоєнні космосу» на планці вона розташовується після стрічки медалі «За заслуги в освоєнні атомної енергії».

Опис медалі

[ред. | ред. код]

Медаль

[ред. | ред. код]
 • Медаль «За заслуги в освоєнні космосу» з срібла. Вона має форму кола діаметром 32 мм з опуклим бортиком з обох сторін.
 • На лицьовій стороні медалі — зображення першого космічного ракетоносія Р-7, що стартує та трьох чотирипроміневих зірок.
 • На зворотному боці медалі — напис: «ЗА ЗАСЛУГИ В ОСВОЕНИИ КОСМОСА», під ним — номер медалі.
 • Всі зображення на медалі рельєфні.
 • Медаль за допомогою вушка і кільця з'єднується з п'ятикутною колодкою, обтягнутою шовковою, муаровою стрічкою блакитного кольору з двома поздовжніми смужками білого кольору по краях і однією поздовжньою смужкою синього кольору, що обрамлена з двох сторін смужками білого кольору, посередині стрічки. Ширина стрічки — 24 мм, ширина білих смужок — 2 мм, ширина синьої смужки — 5 мм.

Планка та мініатюрна копія медалі

[ред. | ред. код]
 • При носінні на форменому одязі стрічки медалі «За заслуги в освоєнні космосу» використовується планка висотою 8 мм, ширина стрічки — 24 мм.
 • Мініатюрна копія медалі «За заслуги в освоєнні космосу» носиться на колодці. Діаметр мініатюрної копії медалі — 16 мм.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Указ Президента Российской Федерации от 7 сентября 2010 года № 1099 «О мерах по совершенствованию государственной наградной системы Российской Федерации» [Архівовано 12 травня 2015 у Wayback Machine.](рос.)
 2. Указ Президента Российской Федерации от 12 апреля 2011 года № 435 «О награждении медалью „За заслуги в освоении космоса“» [Архівовано 9 лютого 2012 у Wayback Machine.](рос.)
 3. Указ Президента Российской Федерации от 12 апреля 2011 года № 436 «О награждении медалью „За заслуги в освоении космоса“» [Архівовано 28 липня 2013 у Wayback Machine.](рос.)
 4. Указ Президента Российской Федерации от 12 апреля 2011 года № 437 «О награждении медалью „За заслуги в освоении космоса“ иностранных граждан» [Архівовано 10 лютого 2012 у Wayback Machine.](рос.)
 5. Указ Президента Российской Федерации от 16 декабря 2011 года № 1631 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Российской Федерации» [Архівовано 31 березня 2013 у Wayback Machine.](рос.)