Медаль «За оборону Кавказу»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Медаль «За оборону Кавказу»
Медаль «За оборону Кавказа»
Medal defense of Caucasus.jpg
Defcaucasus rib.png
III ступінь
Країна Flag of the Soviet Union 1923.svg СРСР
Тип Медаль
Вручається: усім учасникам оборони Кавказу
Статус не видається
Нагородження
Параметри круг діаметром 32 мм, латунь
Засновано: 1 травня 1944
Нагороджено: 870 000
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені медаллю «За оборону Кавказу» (435)
Черговість
Старша нагорода Defkiev rib.png Медаль «За оборону Києва»
Молодша нагорода DefenceOfTheSovietTransarcticMedalRibbon.png Медаль «За оборону Радянського Заполяр'я»

CMNS: Медаль «За оборону Кавказу» у Вікісховищі

Меда́ль «За оборо́ну Кавка́зу» — державна нагорода СРСР, заснована Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 травня 1944 року. Медаль — перша нагорода СРСР за оборону регіону, а не за окреме місто.

Положення про медаль[ред. | ред. код]

Медаллю «За оборону Кавказу» нагороджувалися війська Червоної армії, Військово-морського флоту та НКВС, а також цивільні особи, які безпосередньо захищали Кавказ. Військовослужбовцям та вільнонайманим частин, з'єднань і установ армії, флоту і НКВС медаль вручалася тільки за фактичну участь в обороні Кавказу не менше трьох місяців у період з липня 1942 по жовтень 1943 років.

Опис медалі[ред. | ред. код]

Медаль «За оборону Кавказу» — кругла, виготовлена з латуні. На лицьовому боці зображено гору Ельбрус, біля її підніжжя — нафтові вежі та три танки, над горою — літаки. Зверху напис «За оборону Кавказа». Медаль облямована орнаментом з грон винограду та квітів. У верхній частині орнаменту — п'ятикутна зірка, у нижній — стрічка з написом «СССР». На зворотному боці — напис «За нашу Советскую Родину», серп і молот.

Історія нагороди[ред. | ред. код]

У липні 1942 р. німецькі війська вийшли до Нижнього Дону, вони планували обійти Головний Кавказький хребет, захопити Новоросійськ, Туапсе, Грозний, Баку, Кутаїсі та Сухумі. Незважаючи на запеклий опір Червоної армії, ворог у серпні — вересні 1942 р. захопив Майкоп, Краснодар та Новоросійськ. В обороні Кавказу, що тривала до жовтня 1944 р., активну участь брали регулярні війська армії, кораблі Чорноморського флоту, сформовані з місцевого населення спеціальні гірськострілецькі загони. У тилу ворога діяло понад 140 партизанських загонів.

Плани гітлерівського командування щодо захоплення радянського Кавказу з подальшим вторгненням на Близький і Середній Схід були зірвані. Втративши понад 100 тис. солдатів і офіцерів, противник змушений був перейти до оборони.

Всього медаллю «За оборону Кавказу» було нагороджено близько 870 тис. осіб.