Меджилабірці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місто Меджилабірці
словац. Medzilaborce

±к:нп, засновані 1543 ±к:нп, засновані 1543

герб
Музей сучасного мистецтва ім.Енді Воргола в центрі міста
Музей сучасного мистецтва ім.Енді Воргола в центрі міста
Музей сучасного мистецтва ім.Енді Воргола в центрі міста
Основні дані
Країна SK Словаччина
Край Пряшівський
Окрес Меджилабірці → SPARQL ←
Столиця для Меджилабірці

Перша згадка 1543 (1557)
Засновано 1543

Сусіди за кадастром 
Полата ?
Водойма Лаборець (річка)
Висота над р.м. 342[3] м
Площа 47,48 км² (2023)[2]
Населення 5747 (2023)[1]
· густота 121,66 осіб/км² (2023)[4]
Міста-побратими Náměšť nad Oslavoud, Козениці
Телефонний код +421-57[3]
Автомоб. ном. ML
Поштовий індекс 068 01
Місцева влада
Адреса

Mestský úrad Mierová 326/4

068 01 Medzilaborce
Вебсторінка medzilaborce-urad.sk
Ідентифікатори і посилання
код LAU (NUTS) SK0415520471[7]
OpenStreetMap r2321954  ·R
GeoNames 724156
Транспорт, відстані
До крайового центру
 — фізична 57 км
До Братислави
 — фізична 373 км
Карта
Меджилабірці. Карта розташування: Словаччина
Меджилабірці
Меджилабірці. Карта розташування: Пряшівський край
Меджилабірці
Меджилабірці (Пряшівський край)
Мапа

CMNS: Меджилабірці у Вікісховищі

Меджилабірці (традиційно — Лаборець; словац. Medzilaborce, народнорозмовною мовою — Міджілабірцї) — місто в Словаччині, Меджилабірському окрузі Пряшівського краю. Розташоване в північно-східній частині Словаччини, у долині ріки Лаборець на автошляху Гуменне-Полата-Радошиці (пол. Radoszyce)-Сянік (пол. Sanok). Складовою частиною міста є колись самостійні села Борів (словац. Borov) та Видрань (словац. Vydraň). З 1996 р. Меджилабірці- адміністративний центр Меджилабірського округу. В околиці міста більшість сіл з населенням русинського або українського походження, за віросповіданням греко-католики або православні.

Назва

[ред. | ред. код]

В кінці 18 століття угорська адміністрація поселення називала «Mezőlaborc», тобто Польовий Лаборець, від угорського «mező», що означає поле. Чеська адміністрація прийняла цю назву як «Medzilaborce» скоріше за випадковим збігом голосних та приголосних а не за сенсом, з чого виникло Межилабірці.

Друга версія походження назви говорить про те, що містечко розташоване між початками річки Лаборець, тобто Меджи ЛабірціМежжилабірці. Однак річка Лаборець тече у своєму кориті а до неї втікає Видранька, не інший Лаборець.

Третя версія спирається на легенду про князя Лаборця, якого схопили угорці над річкою, повісили а решта його дружини врятувалася й оселилася тут, та назвала це поселення Лаборець на честь князя.

Люди справді місто називають Лаборець, але згідно з поширенішою легендою за князем назвали річку, яку до того називали Свіржава, не місто.

Географія

[ред. | ред. код]

Місто розташоване в північній частині східної Словаччини недалеко польського кордону, у північній частині Низьких Бескидів, у Лаборецькій височині, у долині річки Лаборець при впадінні її лівосторонньої притоки Видраньки. Оточене горами Кичара, Кам'яна та Убоча, які зображені на гербі міста. В центрі міста є перехрестя доріг на південь до Гуменного (42 кілометрів), на північ до Чертижного (11 кілометрів) та на схід до Полати (8 кілометрів) з продовженням до Команчі (20 кілометрів).

До міста були адміністративно приєднані два села: Борів на півночі та Видрань на півночному сході, завдяки чому кадастр міста примикає до кордону з Польщею біля села Довжиця (пол. Dołżyca). Місцеві топоніми: Борів, Видрань, Піднягівчик, Мочарани, Данова. Одну частину міста називають неофіційно народноромовною мовою «Берег» від сукупності житлових будинків, які збудували на верху на схід від православного храму і офіційно в минулому називалась «Sídlisko Vrch».

Місто межує на півночі з селами Габура, Калинів, на сході з селом Полата, на півдні з селами Нягів та Красний Брід, на заході з селами Рокитівці та Микова.

Висота в центрі міста 326 метрів, у кадастрі від 300 до 822 метрів над рівнем моря.

Історія

[ред. | ред. код]

Вперше місто згадується в грамоті угорського короля Людовика I Великого у 1347 році як володіння князів Другетів, село Мезоброд. Перша згадка про Меджилабірці як про місто зустрічається у 1543 році. Починаючи з 1684 року Меджилабірцями володіла родина Чакі. З 1910 році місто стало районним центром Земплинскої жупи. За часів Першої та Другої світових воєн Меджилабірці були сильно зруйновані, що негативно відбилося на подальшому розвитку міста. У 1958 році почалася індустріалізація міста.

У 1991 р. організація «Русинська оброда» (Русинське відродження) скликала у Меджилабірцях 1-й Всесвітній конгрес русинів. Після того у місті час від часу відбуваються культурні події русинської громади.

Економіка та інфраструктура

[ред. | ред. код]

У місті Меджилабірці найбільшу традицію має скляна і машинобудівна промисловість.

У скляної промисловості від 1970 року знаходилась філія чеської Яблунецької скляної (словац. Jablonecké sklárne) фабрики, де працювало до 600 чоловік. Після приватизації компанія закінчила свою діяльність. Компанія Glass LPS є наступником 45-річної традиції склоробства в місті Меджилабірці, яка досі виробляє кришталеві люстри і точить підвіски для люстр.

Машинобудування в Меджилабірцях починала компанія Транспорта (словац. Transporta) пізніше Вігорлат (словац. Vihorlat), який мав 1200 співробітників. Приватизація та криза в машинобудуванні завод зруйнувала. У даний час у машинобудівній промисловості продовжують свою роботу компанії Ковострой (словац. Kovostroj) і Лабстрой (словац. Labstroj).

Основні роботодавці

[ред. | ред. код]
Glass LPS — виробник кришталевих люстр.
 • Glass LPS ТОВ
 • Kovostroj AT
 • Labstroj TOB

Освіта

[ред. | ред. код]

У Меджилабірцях працює кілька дитсадків, дві початкові школи. Дві середні школи, машинобудівна та сільськогосподарська адміністраційно об'єдналися в одну середню політехнічну школу, гімназія з 1945 року припиняє своє існування.

Культура

[ред. | ред. код]
Музей сучасного мистецтва ім. Енді Воргола

Храми

[ред. | ред. код]
Православна церква св. Духа
Греко-католицька церква св. Василія Великого

У Меджилабірцях є греко-католицька церква святого Василя Великого з кінця 18 століття в стилі класицизму, перебудована в 1878 році, єдиний в окрузі римо-католицький костел Діви Марії з 1903 року в стилі сецесії та православна церква святого Духа з 1949 року в історичному стилі за проектом Володимира Січинського, як пам'ятник полеглим у війнах, з 1963 року національна культурна пам'ятка.

У міській частині Борів є греко-католицька парафіяльна церква святого Архангела Михайла з 1778 року в стилі бароко, перебудована в 1873 році в стилі класицизму, з 1963 року національна культурна пам'ятка.

У міській частині Видрань є греко-католицька парафіяльна церква святого Архангела Михайла з 1874 року та православна церква святого Архангела Михайла з 20 століття.

Населення

[ред. | ред. код]

У місті проживає 6 586 чол.

Національний склад населення (за даними останнього перепису населення — 2001 року):

Склад населення за приналежністю до релігії станом на 2001 рік:

Видатні постаті

[ред. | ред. код]
 • Мацинський Іван (1922—1987) — український поет та перекладач, директор Українського національного театру, народився в Меджилабірцях
 • Вацлавський Михайло — основоположник корпоративного руху в краї, до містечка прийшов в 1924 р. як шкільний інспектор родом з галицької Сіняви (пол. Sieniawa),
 • Прокіпчак Іван (1917—1991) — український і словацький письменник, публіцист, громадський діяч. Член Спілки словацьких письменників.
 • Мушка Юлій — художник.

Партнерські міста

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Statistical Office of the Slovak Republic (www.statistics.sk). Počet obyvateľov podľa pohlavia - obce (ročne). www.statistics.sk. Процитовано 28 березня 2024. Налаштування: om7101rr_obc: AREAS_SK.
 2. Statistical Office of the Slovak Republic (www.statistics.sk). Hustota obyvateľstva - obce. www.statistics.sk. Процитовано 28 березня 2024. Налаштування: om7014rr_obc: AREAS_SK, om7014rr_ukaz: Rozloha (Štvorcový meter).
 3. а б Statistical Office of the Slovak Republic (17 квітня 2015). Základná charakteristika (словац.). Процитовано 21 листопада 2021.
 4. Statistical Office of the Slovak Republic (www.statistics.sk). Hustota obyvateľstva - obce. www.statistics.sk. Процитовано 28 березня 2024. Налаштування: om7014rr_obc: AREAS_SK.
 5. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: категорія за темою сторінки із значенням "Category:Medzilaborce", але не має назви українською мовою, яку треба додати за посиланням d:Special:SetLabelDescriptionAliases/Q9017330/uk. Докладніше: Вікіпедія:Проєкт:Вікідані; Вікіпедія:Категоризація.
 6. Перепис населення Словаччини 2021Братислава: Štatistický úrad Slovenskej republiky.
 7. Medzilaborce. ŠÚ SR: sodbtn.sk (словац.). // детальні статистичні дані
 8. Енді Воргол. Музей русина у Словаччині. Острівець поп-арту [Архівовано 1 березня 2017 у Wayback Machine.] varosh.com.ua 12.03.2013

Джерела

[ред. | ред. код]