Медитація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Charles West Cope — Медитація

Медитація — рід психічних вправ, використовуваних у складі духовно-релігійної або оздоровчої практики, або ж особливий психічний стан, що виникає в результаті цих вправ (або в силу інших причин).

Слово медитація походить від індо-європейського кореня мед-, що означає вимірювати, роздуми. Латинське слово meditatio початково позначало будь-які фізичні або розумові вправи, від лат. mio (зі значенням «заглиблення в себе») набрало специфічного значення споглядання.

Медитативні методи побудовані на управлінні функціями психіки за допомогою концентрації уваги (пасивна медитація) або волі (активна медитація). Відрізняються не тільки методи, а й способи медитацій.[1]

Медитація — вправа для астрального тіла[1].

Медитації можна розділити на декілька типів за способами виконання:

  1. Перший тип. Увага концентрується на сигналах що йдуть від об'єкта. Наприклад медитація траттака —- концентрація погляду на блискучому предметі, споглядання дерев'яної кульки (Практикують у Китаї). Ефект: з одного боку зосередження на предметі призводить до його актуалізації, тобто сприяє свідомому сприйняттю предмета, а це сприяє розширенню свідомості. З іншого боку, тривале зосередження може привести до відключення уваги внаслідок втоми і аутогіпнозу. Об'єктом спостереження можуть бути стереотипи поведінки, емоції, симптоми в тілі, думки.
  2. Другий тип. Різноманітні види навіювань, тобто активне управління функцією волі. В залежності від способів надання команд, ці медитації можна розділити на візуалізацію, словесне, кінестетичне навіювання. Наприклад візуалізація руху енергії, внутрішніх органів, або аутогенне тренування Шульца («Моя права рука важчає»). Таким чином можна працювати не тільки з фізичними відчуттями, а й з думками, елементами світогляду, життєвої позиції, самовідчуттям, самопозиціюванням.
  3. Третій тип, найбільше відповідає сенсу медитації. Це синтез двох попередніх типів. Практикуючи її одночасно дає вольові команди на зміну стану, та споглядає свій стан, зміни у ньому. Це дозволяє контролювати команди, коректувати їх, таким чином підвищуючи ефективність практики, та підвищує шанси на результат[1].

Людство виробило дуже багато специфічних форм медитації, спільними рисами яких є усамітнення, розслаблення, зосередження. Наприклад, можна медитувати, зафарбовуючи розмальовки.[2]

Медитація з релігійної точки зору[ред. | ред. код]

Медитація — процес самозаглиблення з метою самовдосконалення, при якому людина залишається на самоті зі своєю свідомістю, і бачить у своїй душі Бога. Медитація часто є частиною релігійного ритуалу. Проте не варто плутати медитацію та молитву.

Існує неправильне розуміння, що наче медитація існує лише у дхармічних релігіях: це не так, адже медитація практикується практично у будь-якій релігії, але об'єктами медитації можуть бути різні Боги (Божества).(відсутнє посилання на джерелло)

У християнстві медитація є вищим ступенем молитви. Папа Римський також практикує християнську медитацію (див. сайт Ватикану).(відсутнє посилання на джерелло)

Найпоширеніша медитація серед «індійських» релігій, тобто у різних течіях т. зв. індуїзму (у вайшнавізмі — медитація на Вішну, Крішну, Нараяну, будь-які аватари Вішну), у буддизмі (медитація на Будду), у джайнізмі, сикхізмі і т. д.. Медитацію також практикують у язичницьких/пантеїстичних релігіях, але спрямовують увагу на головного Бога відповідного пантеону.(відсутнє посилання на джерелло)

Медитація та здоров'я[ред. | ред. код]

Доведено, що зайняття медитацією може вдвічі знизити ризик інфарктів та інсультів[3].


Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Сафронов А.Г. (2016). Йога: физиология, психосоматика, биоэнергетика (російська). Харьков: Ритм Плюс. с. 41–44. ISBN 978-966-2079-46-3. 
  2. Is Coloring Within the Lines the New Meditation? - Facts So Romantic - Nautilus. Nautilus. Процитовано 2016-06-17. 
  3. Медитація може вдвічі знизити ризик інфарктів та інсультів // Дзеркало тижня. Україна, 14 листопада 2012, 22:48 Institute for Natural Medicine and Prevention, Maharishi University of Management[en], Fairfield[en]. Stress Reduction in the Secondary Prevention of Cardiovascular Disease. Randomized, Controlled Trial of Transcendental Meditation and Health Education in Blacks. // American Heart Association[en]. Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes[en], November 2012

Посилання[ред. | ред. код]