Медична етика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Медична етика — галузь етичної науки, яка досліджує об'єктивні основи, сутність, специфіку, структуру й основні функції моралі працівників медичної сфери діяльності. Вважається, що основні принципи медичної етики сформулював Гіппократ. Основні питання медичної етики:

 • Дотримання лікарської таємниці
 • Заходи відповідальності за життя і здоров'я хворих
 • Взаємини в медичному співтоваристві
 • Взаємини з хворими та їхніми родичами

Проблеми взаємин в медичному співтоваристві[ред. | ред. код]

Для середнього медичного працівника культура спілкування зі співробітниками в колективі — одне з необхідні умов високої ефективності праці, морального задоволення від нього.

Успіх лікування хворого, догляд за ним багато в чому визначається змістом і формою ділових взаємин середніх медичних працівників один з одним, лікарями, санітарками, керівниками установи.

Фельдшеру, акушерці, медичній сестрі, санітару легше працювати в дружному колективі зі здоровим психологічним кліматом, високою трудовою дисципліною, загальним прагненням виконувати службові обов'язки із максимальною віддачею сил, знань, досвіду. Соціологи і психологи установили пряму залежність між моральним кліматом у колективі і продуктивністю праці, плинністю кадрів.

У гарному колективі робота створюється завдяки прагненню кожного допомогти іншому, виявити увагу до товариша по роботі, розділити з ним все приємне і радісне, лиха і негоди.

Навпаки, якщо колектив конфліктує через постійні непорозуміння у взаєминах між його членами, інтриги, сварки, неповагу один до одного, знижується ефективність праці колективу в цілому, якість роботи окремих співробітників. У такому колективі неприємно працювати, з'являється бажання залишити роботу. Ненормальна обстановка в колективі іноді пов'язана з хворобливим самолюбством окремих його членів, з небажанням прислухатися до корисних рад і в той же час із грубими помилками в роботі, порушенням трудової дисципліни.

Така поведінка частіше спричинюється низькою культурою людини, його невихованістю, часом є прикриттям ліні і небажання трудитися в повну силу. На жаль, у деяких медичних колективах ще не зжиті випадки брутальності, хамства, безцеремонності. Таким шляхом деякі люди прагнуть до самоствердження. Звичайно, терпіти подібну «іржу», що нерідко роз'їдає колектив, неприпустимо. Порушники порядку, порушники морально-психологічного клімату в колективі повинні одержувати одностайну відсіч, а якщо це не допомагає, їх необхідно ізолювати від колективу.

Є таке слово «колеги». Колегами називають товаришів по роботі чи навчанню, людей, об'єднаних спільністю ділових інтересів. Колегіальність — це прагнення людей вирішувати всі питання спільно на принципах взаємоповаги і взаємодопомоги. Бути колегами — це значить дотримувати принципу взаємодопомоги, а не взаємного всепрощення і покривання, взаємно збагачувати коло друга знаннями, умінням, досвідом, щиросердечною щирістю і красою, і в той же час не прощати друг дружу егоїзму, користолюбства, байдужості, недбалості в роботі, професійного неуцтва і всього іншого, що заважає людині нормально жити і працювати.

Молодому фельдшеру, що починає чи акушерці медичній сестрі, що робить перші кроки, особливо необхідна свідомість того, що є поруч людина, до якої можна звернтися у важку хвилину, отримати допомогу і пораду. Спочатку своєї діяльності практично кожен медик відчуває недолік необхідних знань, вмінь, навичок. Обов'язок більш досвідчених колег — допомогти своїм молодим товаришам за професією і роботою, підбадьорити їх, вселити впевненість, оптимізм, направити правильним шляхом.

Людині легко і просто працювати в колективі, якщо він уміє поважати інших, з довірою і доброзичливістю відноситися до колег. А. П. Чехов у своєму щоденнику писав: «Яку насолоду поважати людини». Поважати інших — це значить вважатися з їхньою думкою і переконаннями, інтересами і нестатками, тобто бути уважним і чуйної до навколишнього людям, ввічливим і делікатний скромним і справедливої. Цінність людської особистості визначається і тим, наскільки людина здатна поважати самого себе. В. Г. Бєлінський затверджував: якщо людина поважає власне достоїнство, він ніколи не піде на угоду з власною совістю. Така людина не поставить особисті інтереси вище інтересів колективу і суспільства, не стане егоїстом і підлабузником, ошуканцем і кар'єристом, не буде прагнути жити за рахунок інших, перекладати свої обов'язки на колег.

Поважне відношення медичних працівників один до одного виявляється насамперед у формі звертання. Не припустимою фамільярністю з боку лікаря є звертання до сестер, акушерок, санітарком за іменем.

Нормою здорових взаємин медичних працівників один з одним є дбайливе відношення до авторитету — своєму і товаришів. Справедлива думка, що пацієнт і його родичі своє відношення до медицини нерідко будують на основі спостережень за взаєминами між медичними працівниками.

Субординація в роботі лікаря і медичної сестри необхідна, але вона нічого загального не має з зарозумілим відношенням одного вищого працівника до працівника рангом нижче. Разом з тим ще зустрічаються лікарі, частіше молоді, котрі поводяться з медичною сестрою некоректно, фамільярно.

Робота в колективі, великому чи малому, сприяє розвитку в медичного працівника суспільної свідомості, учить його бути принциповим, непримиренним до недоліків у роботі, створює умови для колегіального (а виходить, і найправильнішого) рішення складних питань профілактики, діагностики і лікування хворих. Саме в колективі кожен працівник може учитися глибоко осмислювати суспільне значення своєї повсякденної діяльності, краще зрозуміти її роль у державному масштабі.

Проблеми взаємин з хворими та їхніми родичами[ред. | ред. код]

В інтересах хворого нерідко необхідно колективне обговорення його стану і додаток спільних зусиль цілої групи медичних працівників. Якщо в медичного працівника виникають сумніви, непевність у правильності заходів щодо надання хворим допомоги, варто відкинути самовпевненість, помилкову соромливість і звернутися за порадою до колег, насамперед до більш досвідчених і знаючих, і з їхньою допомогою перебороти виниклі труднощі.

Поспішні і необдумані вчинки медичного працівника, ігнорування їм принципу колегіального підходу до рішення складних питань медичної практики можуть заподіяти хворим непоправну шкоду.

У боротьбі з недоліками в роботі не останнє місце займає товариська, здорова критика. Нетерпиме відношення до критики в середовищі медичних працівників свідчить про слабість виховної роботи в колективі. Тільки низьким рівнем суспільної свідомості, невимогливістю до себе можна пояснити поводження деяких лікарів і середніх медичних працівників, що сприймають критику як особисту образу. Однак у присутності хворих критика на адресу будь-якого медичного працівника неприпустима. Якщо медичний працівник уміє переборювати свої слабості, самокритичний, то і справедливу критику на його адресу з боку колег сприймає не як особистау образу, а як необхіднау допомогу. Товариська критика змушує ретельно проаналізувати причини дефектів у своїй роботі, намітити шлях їхнього усунення, зробити визначені висновки, підсилити самоконтроль.

Критика — не єдина і не основна форма допомоги колег один одному. Починаючий працівник має потребу в співчутливому відношенні старших і більш досвідчених товаришів по роботі, у їхній допомозі.

Підвищення ділового рівня середнього медичного працівника повинне бути постійною турботою лікаря. Після обходу лікар повинен розповісти сестрі про зміни в стані хворих, дати їй пояснення до призначень, при необхідності звернути увагу медичної сестри на деякі об'єктивні і суб'єктивні зрушення в стані хворого, які варто врахувати при підготовці і під час проведення діагностичних і лікувальних процедур.

Підвищенню ділової кваліфікації сестри сприяє участь (хоча б періодичне) у лікарських обходах.

Медичні сестри з великим стажем роботи звичайно з почуттям подяки згадують лікарів, що не тільки вимогливі, але і чуйні до їхніх запитів і нестатків, допомагають підвищити професійний рівень, ділову кваліфікацію .

Обов'язком кожного лікаря і медичної сестри є взаємне збагачення накопиченим досвідом, підсумками своїх спостережень і міркувань. Лікар може навчити фельдшера, чи акушерку, медичну сестру, але нерідко і середній медичний працівник ділиться з лікарем своїм досвідом. Дійсно, молодий лікар може перейняти в досвідченого фельдшера чи сестри не тільки методику виконання якої-небудь діагностичної чи лікувальної процедури, але і здатність умовити, переконати хворого прийняти ліки, погодитися на зондування і т. д.

Лікар отримує від медичної сестри необхідну інформацію про зміни в стані хворого, про його реакцію на лікування, тому що сестра постійно знаходиться біля постелі хворого, безпосередньо здійснює догляд за ним, виконує терапевтичні процедури. Якщо лікар цікавиться цією інформацією, заохочує прагнення медичної сестри помічати навіть найменші зрушення в стані хворого, вчить цьому сестру, підвищується ефективність лікування.

Медична сестра зобов'язана інформувати лікаря про відмову хворого від ліків чи процедури, про неможливість виконати яке-небудь призначення, про необхідність заміни одних ліків іншими і т. д.

Якщо лікар не знає про раптове погіршення стану хворого (наприклад, під час нічного чергування), про скарги хворого й інших важливих ознак динаміки захворювання, він може припуститися діагностичної помилки, недооцінити важкість стану хворого, призначити неправильне лікування. Отже, однією з найважливіших умов ефективного лікування є єдність дій лікаря-куратора і палатної сестри. Це стосується лікарів і сестер, що працюють на лікарській ділянці, у санаторії і т. д.

У дитячих, терапевтичних, хірургічних і інших відділеннях завжди є важко хворі, що потребують цілодобової уваги лікаря і медичної сестри. Стан хворих із захворюваннями серця, бронхіальною астмою й ін. може раптово погіршитися, іноді виникає загроза життю хворого. Якщо стан хворого погіршився в нічний час, медична сестра зобов'язана негайно викликати до хворого чергового лікаря. На жаль, деякі лікарі під час чергування вночі лягають спати, а чергові сестри соромляться їх будити. Намагаючись у такій ситуації допомогти хворим самостійно, медична сестра може допустити велику, іноді фатальну помилку.

Джерела[ред. | ред. код]

 • НАЗАР П.С., ВІЛЕНСЬКИЙ Б.Г. ОСНОВИ МЕДИЧНОЇ ЕТИКИ. - К.: ЗДОРОВ’Я, 2002. - 343 С.
 • ПІДРУЧНИК З ЛІКАРСЬКОЇ ЕТИКИ / СВІТОВЕ ЛІКАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО; ПЕР З АНГЛ., ВИД. ЗА РЕД. Л. ПИРОГА. – К. : ТРЕТЄ ТИСЯЧОЛІТТЯ, 2009. – 136 С. ISBN 966-7756-10-6 -[ Електронне джерело ]
 • МАСНИЙ З. ПРОБЛЕМИ ДЕОНТОЛОГІЇ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МЕДИЦИНІ. – ЛЬВІВ. – ЛІТЕРАТУРНА АГЕНЦІЯ «ПІРАМІДА», 2010. – 74 С.
 • КОВАЛЬОВА О.М. ДЕОНТОЛОГІЯ В МЕДИЦИНІ: ПІДРУЧНИК /О.М. КОВАЛЬОВА, Н.А. САФАРГАЛІНА-КОРНІЛОВА, Н.М. ГЕРАСИМЧУК. - КИЇВ : МЕДИЦИНА, 2015.- 240 С.
 • МЕДСЕСТРИНСЬКА ЕТИКА І ДЕОНТОЛОГІЯ: ПІДРУЧНИК / Н.М. КАСЕВИЧ. — 3-Є ВИД., ВИПР. – К.: «МЕДИЦИНА», 2013. – 200 С. ISBN 978-617-505-271-6
 • ПІДРУЧНИК З ЛІКАРСЬКОЇ ЕТИКИ / СВІТОВЕ ЛІКАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО; ПЕР З АНГЛ., ВИД. ЗА РЕД. Л. ПИРОГА. – К. : ТРЕТЄ ТИСЯЧОЛІТТЯ, 2009. – 136 С.
 • НАЗАР П.С., ВІЛЕНСЬКИЙ Б.Г. ОСНОВИ МЕДИЧНОЇ ЕТИКИ. - К.: ЗДОРОВ’Я, 2002. - 343 С.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]