Медична статистика
Медична статистика займається застосуванням статистики в медицині та науках про здоров'я, включаючи епідеміологію, охорону здоров'я, судову медицину(Forensic medicine) та клінічні дослідження. Медична статистика була визнаною галуззю статистики у Сполученому Королівстві, але цей термін не набув загального вжитку в Північній Америці, де більш широко використовується термін «біостатистика»[1].[2] Однак «біостатистика» частіше означає всі застосування статистики у біології.[2] Медична статистика є субдисципліною статистики. «Це наука про узагальнення, збір, представлення та інтерпретацію даних у медичній практиці та їх використання для оцінки величини асоціацій і перевірки гіпотез. Вона відіграє центральну роль у медичних дослідженнях. Це не тільки забезпечує спосіб організації інформації на ширшій і більш формальній основі, ніж покладатися на обмін анекдотами та особистим досвідом, але також бере до уваги внутрішню варіацію, притаманну більшості біологічних процесів».[3]
Форми медичної статистики[ред. | ред. код]
Фармацевтична статистика[ред. | ред. код]
Застосування статистики до питань, що стосуються фармацевтичної промисловості. Це може стосуватися питань планування експериментів, аналізу випробувань ліків і питань комерціалізації ліків.
Існує багато професійних організацій, які займаються цією сферою, зокрема:
- Європейська федерація статистиків у фармацевтичній промисловості (EFSPI)
- Статистики у фармацевтичній промисловості[en] (англ. PSI)
Є також такі журнали:
- Статистика в медицині (англ. Statistics in Medicine)
- Фармацевтична статистика (англ. Pharmaceutical Statistics (journal))
Клінічна біостатистика[ред. | ред. код]
Пов'язано з дослідженням принципів і методології, що використовуються в дизайні та аналізі клінічних досліджень і застосуванні статистичної теорії в клінічній медицині.
З моменту заснування в 1978 році існує Товариство клінічної біостатистики з щорічними конференціями.[4]
Клінічна біостатистика викладається в післядипломних біостатистичних і прикладних статистичних ступенях, наприклад, як частина програми BCA Master of Biostatistics в Австралії.
Основні поняття[ред. | ред. код]
- Для опису ситуацій
- Захворюваність (епідеміологія) проти. Поширеність проти Кумулятивна захворюваність
- Багато медичних тестів (наприклад, тестів на вагітність) мають два можливі результати: позитивний або негативний. Однак іноді тести дають неправильні результати у вигляді хибнопозитивних або хибнонегативних результатів . Хибнопозитивні та хибнонегативні результати можна описати за допомогою статистичних концепцій помилок типу I та типу II відповідно, де нульовою гіпотезою є те, що тест пацієнта дасть негативний результат. Точність медичного тесту зазвичай розраховується у вигляді позитивних прогностичних значень (PPV) і негативних прогностичних значень (NPV) . PPV та NPV медичних тестів залежать від внутрішніх властивостей тесту, а також від поширеності стану, на який тестується. Наприклад, якщо будь-який тест на вагітність був проведений групі осіб, які були біологічно нездатні завагітніти, тоді PPV тесту становитиме 0 %, а його NPV становитиме 100 % просто тому, що справді позитивні та хибнонегативні результати не можуть існувати в цій популяції.
- Швидкість передачі[en] проти сили зараження
- Рівень смертності проти стандартизованого співвідношення смертності проти стандартизованого за віком рівня смертності
- Пандемія проти епідемії проти ендемії проти синдемії[en]
- Серійний інтервал[en] проти інкубаційного періоду
- Кластер раку
- Сексуальна мережа[en]
- Втрачено роки потенційного життя[en]
- Рівень материнської смертності
- Перинатальна смертність
- Низький коефіцієнт ваги при народженні
- Для оцінки ефективності втручання
- Абсолютне зниження ризику
- Контроль частоти подій
- Частота експериментальних подій
- Номер, необхідний для шкоди
- Номер потрібний для лікування
- Відношення шансів
- Відносне зниження ризику
- Відносний ризик
- Відносна виживаність
- Мінімальна клінічно важлива різниця
Пов'язана статистична теорія[ред. | ред. код]
- Аналіз виживання
- Пропорційні моделі ризиків
- Дослідження з активним контролем: клінічні дослідження, в яких нове лікування порівнюється з іншим активним агентом, а не з плацебо
- ADLS (Шкала повсякденної діяльності): шкала, розроблена для вимірювання фізичних здатностей/нездатностей, яка використовується під час дослідження різноманітних хронічних станів, що призводять до інвалідності, наприклад артриту. Ця шкала базується на оцінці відповідей на запитання про догляд за собою, догляд за собою тощо[5]
- Актуарна статистика: статистика, яка використовується актуаріями для розрахунку зобов'язань, оцінки ризиків і планування фінансового курсу страхування, пенсій тощо[6]
Див. також[ред. | ред. код]
- Колективний імунітет
- Помилкові спрацьовування та помилкові негативи
- Рідкісна хвороба
- Хільда Мері Вудс[en] — перша авторка (разом з Вільямом Расселом) першого британського підручника медичної статистики, опублікованого в 1931 році.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ БІОСТАТИСТИКА/ Мошпеико В.Ф., Гульчій О.П., Голубчиков М.В., Ледощук Б.О., Лехвн В.М., Огнев В.А, Литвинова И.О., Максименко О.П., Тонковид О.Б./За ред. В.Ф. МОСКАЛЕНКА/ К.; Книга плюс, 2009. —184 с. ISBN 978-966-460-0047
- ↑ а б Dodge, Y. (2003) The Oxford Dictionary of Statistical Terms, OUP. ISBN 0-19-850994-4
- ↑ Kirkwood, Betty R. (2003). essential medical statistics. Blackwell Science, Inc., 350 Main Street, Malden, Massachusetts 02148–5020, USA: Blackwell. ISBN 978-0-86542-871-3.
- ↑ iscb – International Society For Clinical Biostatistics.
- ↑ S, KATZ; FORD A B; MOSKOWITZ R W; JACKSON B A; JAFFE M W (1963). Studies of Illness in the Aged. Journal of the American Medical Association 185 (12): 914–9. PMID 14044222. doi:10.1001/jama.1963.03060120024016.
- ↑ Benjamin, Bernard (1993). The analysis of mortality and other actuarial statistics. England, Institute of Actuaries: Oxford. ISBN 0521077494.
Література[ред. | ред. код]
- Зюзін В.О., Костріков А.В., Філатов В.Л. Статистичні методи в медицині та охороні здоров'я. – Полтава, 2002.
- Altman, D.G. (1991). Practical Statistics for Medical Research. CRC Press. ISBN 978-0-412-27630-9.
- Armitage, P.; Berry, G.; Matthews, J.N.S. (2002). Statistical Methods in Medical Research. Blackwell. ISBN 978-0-632-05257-8.
- Bland, J. Martin (2000). An Introduction to Medical Statistics (вид. 3rd). Oxford: OUP. ISBN 978-0-19-263269-2.
- Kirkwood, B.R.; Sterne, J.A.C. (2003). Essential Medical Statistics (вид. 2nd). Blackwell. ISBN 978-0-86542-871-3.
- Petrie, Aviva; Sabin, Caroline (2005). Medical Statistics at a Glance (вид. 2nd). WileyBlackwell. ISBN 978-1-4051-2780-6.
- Onwude, Joseph (2008). Learn Medical Statistics (вид. 2nd). DesignsOnline.co.uk.
- Методичні рекомендації до практичних занять з до практичних занять студентів громадського здоров’я за предметом «Біостатистика». Ужгород. 2020. 155 с.
- Основи медичної статистики Лекція
Посилання[ред. | ред. код]
- Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров'я України
- Health-EU Portal Статистика охорони здоров'я ЄС
- Медична статистика
|