Медичний кейтеринг
![]() | Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Медичний кейтеринг (лат. ars medicina — «лікувальне мистецтво», англ. catering від cater — «поставляти провізію») — галузь громадського харчування, пов'язана з наданням послуг харчування для закладів охорони здоров'я.
Опис[ред. | ред. код]
Особливість даного виду кейтерингу в тому, що компанії поставляють лікувальне харчування, яке має відповідати певним законодавчо встановленим критеріям.
За наказом № 931[1] для оптимізації лікувального харчування у закладах охорони здоров'я створюють групи нутріціологічної підтримки. До них входять: лікар, який веде хворого відповідно до основного захворювання, лікар-дієтолог, інші лікарі-спеціалісти (за потреби).
Лікувальне харчування призначається у вигляді спеціальних дієт на основі наказу № 931. До наказу № 931, що вийшов 2013 року, в Україні користувалися системою 15 дієтичних столів за Певзнером. Він був радянським терапевтом, що по суті, став батьком лікувального харчування в нашій країні. За Певзнером дієта призначається з огляду на хворобу, тобто кожна дієта відповідала ряду хвороб. Та наказ № 931 змінив підхід до призначення дієт, спираючись на досвід європейських країн. За наказом в основу системи лікувального харчування покладено принципи достатнього та збалансованого харчування. Дієти хворих базуються на основі фізіологічних потреб у харчових речовинах та енергії здорової людини. Хоч наказу багато років, та він досі не повністю реалізований у медичних закладах України.
Це складний сектор, де їжа не лише повинна відповідати встановленим стандартам якості, а також її потрібно готувати у тісній співпраці з дієтологами на кухні зі встановленими нормами, щоб допомогти пацієнтам в процесі одужання.
Одним із варіантів реалізації надання послуги медичного кейтерингу є впровадження системи таблет-харчування.[джерело?]
Медичним кейтерингом займаються компанії з медичного аутсорсингу.
Вимоги до надання медичного кейтерингу[ред. | ред. код]
До компаній, які надають медичний кейтеринг закладам охорони здоров'я встановлений ряд вимог:
- наявність сертифікатів відповідності якості продукції та сировини — ISO,
- довідка про працевлаштування лікаря-дієтолога;
- впровадження системи ХАССП на виробництвах;
- відповідність встановленим вимогам транспортного засобу, що використовується оператором ринку виключно для перевезення харчових продуктів;
- дотримання санітарно-гігієнічних вимог.
Медичний кейтеринг в Україні[ред. | ред. код]
Більшість лікарень, які користуються медичним кейтерингом є заклади охорони здоров'я комунальної власності. Дані лікарні отримують послуги харчування від операторів ринку медичного аутсорсингу, шляхом проведення тендерів.
У 2019 році за даними Академії харчування пацієнтів медичним кейтерингом користуються 23 % закладів охорони здоров'я комунальної власності.
Станом на кінець 2021 року на Київщині медичним кейтерингом користуються 37 % закладів охорони здоров’я комунальної власності. Ці дані були взяті Академією харчування пацієнтів з електронної системи публічних закупівель Prozorro.[джерело?]
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Наказ МОЗ України від 29 жовтня 2013 року № 931 «Про удосконалення організації лікувального харчування та роботи дієтологічної системи в Україні» Станом на 2023 р чинний.