Медіатека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Медіатека в Роанні, Франція

Медіатека (від англ. media «носій» та дав.-гр. θήκη «місце зберігання»)— це установа, що функціонує як бібліотека, яка містить не лише паперові та електронні книги, газети та журнали, але і мультимедійні матеріали, такі як відео (фільми, документальні фільми) та звукозаписи (музика, аудіокниги).

Стандарт ISO 5127:2017, який діє в Україні з 2019 року[1], описує цифрову бібліотеку як бібліотеку, що надає сервіси, пов’язані з цифровими ресурсами, або ті аспекти сервісів бібліотеки, які мають великий цифровий компонент[2].

Історія[ред. | ред. код]

Перші медіатеки з’явилися на межі XX і XXI століть у Франції. У французьких бібліотеках вперше з’явилася посада «медіатекар». Медіатеки набули популярності в багатьох країнах світу: їх відкривають у країнах ЄС, США, Канаді, Грузії, Україні[3].

В Україні[ред. | ред. код]

В Україні спостерігається тенденція перетворення старих бібліотек на медіатеки, відкриття медіатек як частини інклюзивної освіти та їх відкриття як окремих структур[3].

Один із прикладів — «Перша Львівська Медіатека», відкрита у Львові 2014 року за сприйняття Львівської міської ради, німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ і програми «Бібліоміст»[3][4].

Відкриттю медіатек як частини інклюзивної освіти в Україні сприяв Благодійний фонд Петра Порошенка у межах програми «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації»: так, наприклад, були відкриті медіатеки в селищі Балабине на Запоріжжі[5] та селищі Десна на Чернігівщині[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Про прийняття та скасування національних стандартів, прийняття поправки до національного стандарту. zakon.rada.gov.ua (українською). Архів оригіналу за 23 січня 2022. Процитовано 7 квітня 2021. 
  2. ISO 5127:2017(en) Information and documentation — Foundation and vocabulary. www.iso.org (англійською). Архів оригіналу за 17 червня 2016. Процитовано 7 квітня 2021. 
  3. а б в Литвинова, А. В. (2018). Медіатека у світових та українських реаліях (українською) (вид. 1 (5)). Інститут журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка: Інтегровані комунікації. с. 33—38. 
  4. «Наше завдання, щоб таких медіатек було якомога більше», - А. Садовий на відкритті Першої Львівської Медіатеки. city-adm.lviv.ua (українською). Львівська міська рада. 20 жовтня 2014. Архів оригіналу за 29 липня 2017. Процитовано 7 квітня 2021. 
  5. Міністерство освіти і науки України - Марина Порошенко разом з Лілією Гриневич та Костянтином Брилем представили проект новітньої бібліотеки, яку побудують в одному із селищ Запорізької області. mon.gov.ua (ua). Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 7 квітня 2021. 
  6. Марина Порошенко відкрила ще одну медіатеку на Чернігівщині. www.ukrinform.ua (укр.). Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 7 квітня 2021.